• |
ide | kryesore

FOTO/ Gjendet një breshkë 2 mijë vjet pas shpërthimit të vullkanit Vezuv

-Instant, Arkiva, F1, Lajme, Planet

Kur mali Vezuv shpërtheu gati 2000 vjet më parë, banorët e lashtë të Pompeit u mbuluan në vend nga hiri. Këtë fat pati edhe flora dhe fauna e qytetit. Ekspertët kanë zbuluar së fundmi një breshkë shtatzënë të ruajtur për mrekulli në dekada.


Arkeologët gjetën mbetjet e zvarranikut të varrosura nën hirin ku ishte vendosur e pazbuluar që nga viti 79 pas Krishtit. Breshka po strehohej nën një ndërtesë tashmë të shkatërruar kur shpërtheu vullkani.


Rreth 2000 vjet më parë, breshka 14 cm ishte futur në një strofull të vogël nëntokësore nën një dyqan të shkatërruar në atë tërmet. Ekspertët thonë se fakti se ajo u gjet me një vezë sugjeron se ajo u vra ndërsa përpiqej të gjente një vend të qetë për të vendosur pasardhësit e saj. ©LAPSI.al

Image shows archaeologist uncovering tortoise Image shows archaeologists working Image shows shell fragments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.