• |
ide | kryesore

Juventus-De Ligt, lamtumira gati: asnjë akord për rinovimin, Chelsea pret të ndërhyjë

-Instant, F1, Sport

De Ligt largohet edhe më shumë nga Juve. Takimi i zhvilluar të enjten në Milano mes drejtuesve të Juventusit dhe menaxheres Rafaela Pimenta (e njëjti me të cilën u fol për Paul Pogba), që kujdeset për interesat e mbrojtësit holandez, ka përfunduar pa sukses. Asnjë marrëveshje për rinovimin e kontratës, që skadon në 2024, për klauzolën e lirimit prej 120 milionë eurosh, të cilën stafi i lojtarit synon ta ulë në 70-80 milionë për të pasur më shumë mundësi në merkato, me pagesën e 8 milionë plus bonuseve që e cojnë në 12 në vit: asnjë synim për ta lejuar në perspektivën e klubit për kontrollin e kostove. Klubet e Premier League janë në dritare: Chelsea mbi të gjitha.


“Unë kam marrë gjithmonë vendime bazuar në projektin sportiv dhe dy vendet e katërta radhazi nuk mjaftojnë. Duhet të bëjmë një hap përpara, janë rezultate zhgënjyese”, i ka thënë De Ligt së fundmi holandezes NOS që nga grumbullimi i kombëtares së tij, duke i dërguar një mesazh të qartë Juventusit: ambiciet janë krejt të tjera. Vullneti i klubit të Juventusit është të blindojë lojtarin – i konsideruar nga Allegri një nga drejtuesit e ekipit të së ardhmes – por rruga është e gjitha e përpjetë. E në këtë skenar kërcënimi nga Chelsea është konkret, por edhe nga City i Guardiolës. Nuk ka ofertë për momentin, por situata është në zhvillim.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.