• |
ide | kryesore

Hoteli me 5 yje i çiftit Xhaçka-Gaçi bëhet problem i partisë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Pas dasmës me Artan Gaçin në vitin 2014 kur socialistët sapo kishin marrë pushtetin, Olta Xhaçka rrëfeu se miqësia mes çiftit u lidh “në ditët e vështira të grevës së urisë e protestave të shumta të opozitës në atë kohë, mes përpjekjesh pa fund për të vendosur drejtësi”.


Partia atëherë bëri një sy qorr e një vesh shurdh, sepse i duheshin sakrificat e të dyve, por pas ardhjes në pushtet gjërat nuk qenë më njësoj.


Largimi i njërit prej tyre u nxit përmes Kodit Etik brenda në PS në vitin 2016, që nuk i lejonte dy të martuar të ishin bashkë në Asamblenë Kombëtare.

Artan Gaçi sakrifikoi nga jeta partiake duke i hapur rrugë bashkëshortes, por martesa mes të dyve u rikthye prap si problem për partinë 5 vjet më pas. Artan Gaçit u shpall investitor strategjik për një hotel me 5 yje që ai do të ndërtojë në Himarë, por vendimi kaloi edhe nga qeveria ku bën pjesë bashkëshortja e tij, Olta Xhaçka.

Olta Xhaçka thotë se Kodi i Etikës nuk vlen për të dhe Artan Gaçin

Deputetët e opozitës kërkojnë t’i hiqet mandati Xhaçkës, sepse është njësoj sikur ajo të ketë marrë vendim që të përfitojë vetë nga shfrytëzimi i plazhit në Himarë.

Por sipas saj, e gjitha është një “furtunë në gotë”, sepse bashkëshorti i saj nuk ka përfituar asgjë më shumë se qindra biznesmenë të tjerë që kanë hotele në plazh, të drejtën për të vendosur zhezlona.
Por veprimet e të dyve ngrenë pikëpyetje se çifti ishte i vetëdijshëm për konfliktin e interesit, e megjithatë nuk u ndal.

E para, pse u përdor kunata e Olta Xhaçkës?

Brigjet e detit iu dhanë në përdorim për 30 vjet kompanisë “AGTTC Hotel Management” kompania në pronësi të shtetases amerikane, Taëni Lin Grzych-Sutton.

Kjo është partnerja e Andi Xhaçkës, vëllait të ministres. Çfarë e kompromenton pozicionin e ministres ështës deklarata e bashkëshortit të saj, Artan Gaçit, sipas të cilit kompania në fjalë u fut për të shmangur konfliktin e interesit, sepse në të vërtetë investitori strategjik ishte vetë ai.

Unë jam investitor strategjik dhe po ndërtoj një hotel, nuk po ndërtoj vila siç bëjnë të tjerët,” tha Gaçi për BIRN dhe shtoi se sipas ligjit, “më takon zona e plazhit përballë hotelit për të vënë shezlongët”.

Por, pikërisht për të shmangur këtë konflikt interesi, unë gjeta një kompani tjetër me përvojë në këtë fushë, e cila do të marrë në menaxhim hotelin dhe plazhin dhe unë jam thjesht investitori,” shjegoi Gaçi. “Kam folur me shumë juristë për këtë,” shtoi ai, ndërsa pranoi se kompaninë e Tawni Lin Grzych-Sutton e ‘ka përzgjedhur ai.’

E dyta, pse Xhacka nuk mori pjesë në mbledhjen e qeverisë kur u mor vendimi?

Vetë Xhaçka betohet se nuk ka asnjë konflikt interesi në dhënien e statusit të investitorit strategjik, por ajo nuk mori pjesë në mbledhjen e qeverisë kur u mor vendimi për hotelin në pronësi të të shoqit.

Këtë e zbuloi Elisa Spiropali, kur debatoi me deputetin Agron Shehaj. “Sa i takon mbledhjes së këshillit të ministrave, znj Xhaçka ka njoftuar që të mos marrë pjesë në shqyrtimin e këtij vendimi për të mos ndikuar, edhe sikur të merrte pjesë. Një individ nuk ndikon dot një vendim kolegjial. Heqja dorë nga mbledhja garanton shmangien nga konflikti i interesit. Si Xhaçka edhe Gaçi janë persona publikë, nuk po e shpikni ju rrotën” u shpreh Spiropali në seancë.

Por a shmanget konflikti i interesit nëse ministrja nuk paraqitet në mbledhjen e qeverisë ku merret vendim që të përfitojë familja e saj? Thjesht fakti që nuk shkoi në mbledhje, nuk e përjashton ministren nga përgjegjësia.

E treta, pse i duhej statusi si investitor strategjik, kur nuk pati asnjë përfitim nga prona shtetërore?

Shpallja si investitor strategjik ka disa përfitime për biznesin. Xhaçka këto i mohon kategorikisht. Ajo shpjegon se statusi i investitorit strategjik i duhej për shfrytëzimin e plazhit përballë hotelit për klientët, një kontratë “njësoj si 1356 subjekte të tjera, që shërbejnë në industrinë e turizmit, me të njëjtat tarifa si të tjerët dhe këtë të drejtë do ta kishte edhe pa status të investitorit strategjik”.

Pyetja është, pse do t’i duhej angazhimi i qeverisë, përfshirja e familjarëve, rreziku për t’u gjetur në konflikt interesi, nëse Gaçi do të përfitonte diçka që e përfitojnë edhe qindra hotele të tjera në bregdet?

E katërta, pse i duhet Ramës ta ndryshojë ligjin kur nuk ka konflikt interesi në rastin Xhaçka-Gaçi?

Kryeministri Rama nuk pranoi asnjë nga akuzat për Olta Xhaçkën sot, por shefi i qeverisë tha se për të “do të vendosin institucionet”. Rama u tregua i rezervuar dhe për pak kaloi në një “mea culpa” për mbledhjen e qeverisë, ku i ka dhënë Artan Gaçit statusin e investitorit strategjik. Madje mazhoranca do të ndryshojë ligjin për investitorët strategjikë. për të shmangur hamendësimet në lidhje me konfliktin e interesit.

“Është një diskutim, i cili ka një vlerë, mendoj unë, për investimet strategjike, për të bërë një rishikim të gjithë kuadrit” ka thënë Rama.

Ndryshimet ligjore që paralajmëron kryeministri vijnë si reflektim. Por nëse ka reflektim, ka edhe gabime.

Opozita kërkon t’i hiqet mandati i deputetit Olta Xhaçkës, bazuar në nenin 35 të parandalimit të konfliktit të interesit. Në pikën dy thuhet: “Në rast se aksionet apo pjesët në kapital janë të regjistruara në emrin e personit të lidhur, ato vlerësohen njëlloj si të ishin të regjistruara në emër të vetë zyrtarit”.

Pra ligji konsideron se favoret e investitorit strategjik i përfitoi direkt Olta Xhaçka.

Në mbledhjen e Këshillit të Mandateve u tha edhe se biznesi i familjes Gaçi-Xhaçka kishte përfituar nga TVSH e ulët vetëm 5% në biznesin e hotelit me 5 yje në Himarë. Pas këtyre, ra në sy reagimi i drejtpërdrejtë i deputetit të Lushnjës, Saimir Korreshi që kërkoi që gruaja e tij të shpallej investitore strategjike: “Nëse, është normale që bashkëshorti i një deputete të marrë tokë publike të vendosë shezlone, nuk përbën shkelje, na thoni ku merret leja se akoma nuk ka marrë rrogën nusja ime, po qe të bëjmë ndonjë investim strategjik, se merr 400 mijë lekë, mbaron shpejt ajo, të paktën të bëjmë nja dy shezlone të mbarojmë plazhin”./Lapsi.al

34 Comments

  1. Ajo qe te shokon eshte se ne fakt, perfaqesuese e shtreses se ulet dhe mesme te shoqerise sone eshte PD ndersa PS e borgjezise neokomunisto-kapitaliste. Ku cdo minister, deputet apo zyrtar i larte i oborrit te Mbretit Rama domosdo duhet te jete ose behet “biznesmen”. Kulmi i hipokrizise dhe korrupsionit.

 1. O te pafytyre! Si keni guxim e flisni keq per ciftin e greves se urise? Ata ndenjen gati nje muaj pa ngrene buke, vetem me ushqimin qe iu vinte nga nje lokal i njohur per t’ia arritur kesaj dite. Pastaj o njerez ka punuar 5 vite ne emigracion Artan Gaci dhe natyrisht ka fituar aq shume sa te ndertonte gratacielen me te larte ne bote. Mos harroni se me tre vjet emigracion u ndertua bunkeri i Surrelit dhe ky tjetri me 5 vjet do arrinte dicka me te madhe. Pastaj ndonje dore do ia kete dhene edhe vjehrra aktuale. Nuk ka ndenjur pa fituar gje ne ato adoptimet e fillimeve kur kaloi ne ndjekje penale apo jo?

  1. Na vjen keq qe na keqkuptuat. Ne per te miren e partise e kishim. Zoterinjte le te ngrene edhe baze atomike, mjafton parta te jete e bashkuar 🙂

 2. Në kohën kur në Shqipëri kishte një Gjykatë Kushtetuese “të korruptuar”, besoj e mbajnë mënd shqiptarët se ajo ja hoqi mandatin e deputetit socialistit Beqja, për një rast të ngjashëm me këtë.
  Nëse tani që kemi një GJ.K. të “pastruar” nga korrupsioni, po shkoi kjo aferë e deputetes Xhaçka në këtë gjykatë, a thua do të marë të njejtin vendim ?

 3. Mender hani mut kot se Xhacka eshte zgjedhur 10 vite rrjesht ne qeveri sepse eshte besnikja e Rames.
  Te tjerat jane kot fare.
  A keni fatin ose mundesine qe te beheni mik me Ramen ?
  Nqs jo rrini dhe pirdhni kot.
  Njelloj ka qene dhe eshte Salihi qe mezi pret te shqyeje copa Shqiperine.

 4. U bo shteti i dashnoreve te vellezerve Rama. Burri i lakuriqes se Frances bohet Minister ,burri rruspies se Amerikes shpallet investitor strategjik. Kudo vjen era droge. Me keto lloj njerezish nuk do kete vella e moter me te njejtin nene dhe baba. Imagjinoni nje darke ne familjen kryeministrore. Gjeni moter e vella me nene dhe baba te njejte. E di qe do sulen kurvat rilindase. Ju shk…….shin para mbrapa gjithe zezaket e Amerikes Indiot Kinezet Afrikanet etj

 5. A perfshihet Ministrja Xhacka per kete afere korruptive ne luften e shpallur nga Presidenti Amerikan dhe DASH ndaj korrupsionit ne Ballkan?

 6. I vetmi non grata eshte do te jete vetem krimineli,bisturia,mafiozi i Trustit te Geshtenjave agjenit serbo rus Salih karaxhic berisha dhe nuk do kete te tjere,salihu e meriton kete dekorate te amerikes per ate qe i ka bere shqiperise per 20 vjet

 7. Pune te medha ka qeveria; s’di ke te legalizoje me pare kanabisin apo “asetet” e Qunave te Kukesit!!!! 🤣😜🤣🤣😜

  1. Eva, Mimi eshte e vjeter dhe jo ne kushte optimale, ki parasysh shoqen e saj Sipropall, i mori ne forme cash si drejtoreshe doganash edhe per sherbimin pas pune si “shuajtse hajadaresh”, ku me raste perfundon edhe tek kirurgjia per operacione “estetike” 🙉😛.
   Cfare fatkeqesia kur shef personazhesh drejtojne ate vend, mjafton te shofesh Taulantin si sloth 🦥 . Mere Shqiperia!

 8. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA,POLICIA E KAPO DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH CARLO BOLES BOLINO DHE FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT DHE FRROK CUPIT

 9. Ky vend ka arritur kulimin e hipokrizise , babezise dhe te pashpjegueshmes . Ne vend qe te ndeshkohen te gjithe ata qe kane abuzuar dhe po abuzojne me pushtetin dhe nga pushteti , ndodh krejt e kunderta , grabitja thellohet dhe grabitsit promovohen dhe perfitojne pambarimisht dhe nuk kane as te ndalur e as frike nga ne . Grabitja e pronave dhe e lirive tona tashme eshte kthyer ne nje trendy per sektin antishqiptar mavi .
  Nuk kane te ndalur dhe nuk kane frike sepse nuk ka ndeshkueshmeri , sepse kane zaptuar drejtesine dhe gjithçka tjeter , sepse keta plehrat e politikes kane pervetesuar fuqine dhe kompetencat e fuqiplotit popull .

  Ky eshte nje tjeter motiv se pse me date 7 duhet te jemi te gjithe ne shesh .
  Ne shesh , jo per Berishen , jo per PD-ne , jo per opoziten por per vetveten , per familjen tuaj , per te ardhmen e femijeve te tu , per te drejtat tona me elementare dhe hyjnore qe duhet te kete nje individ dhe nje popull I tere .
  Ne shesh , jo per rotacionin por per ndryshimet radikale dhe vendosjen e rregullave preçize te lojes .
  Ne shesh , jo per zgjatjen e agonise por per lirine e vjedhur tinzarisht nga politika .
  Ne shesh , sepse keta plehra ne vend qe ti vejne fre hajnise , harbuteris , grabitjes dhe te kene frike nga populli perkundrazi e thellojne akoma me shume grabitjen dhe e trashin akoma me shume zullumin pa na marre fare ne konsiderate nese jetojme apo nuk jetojme ne ketu , nese kemi apo skemi te drejta ne si popull .
  Ne shesh , jo qe per fatet tona te vendos here njeri e here tjetri krah i politikes por te vendosim vete . Haka tek i zoti dhe i zoti i ketij vendi jemi ne , Shqiptaret .

  Nuk di ndonje rast qe nje populli ti jene dhuruar te drejtat dhe lirit qe i takojne , ato jane fitur , jane fituar me mund , me revolucion , me gjak .
  Revolucioni eshte zgjidhja e vetme , fjalet e tjera jane dokrra hini e humbje kohe . Nese nuk reagojme sot , akrepat e ores do ecin perseri dhe vazhdimisht anapolla . Nese nuk reagojme sot , ne çdo tik-tak te akrepave te ores ne do humbim nje te drejte apo nje liri tonen qe na takon me Zot . Dhe kjo do te vazhdoje derisa te humbasim edhe dinjitetin si popull dhe do te kulmoje me poshtrimin tone si popull .
  Per asnje motiv dhe per asgje ne bote poshterimi nuk pranohet .

  Boll me nen roberine e horrave dhe mafiozeve te politikes .
  Boll me skllav ne token tone .
  Boll me i huja ne shtepine tone .
  Me mire te jetojme nje dite si luan sesa njeqind vite si dele .

 10. Qesh Olta qesh😃😃😄Familje hajdute dhe kriminele🤮🤮🤮🤑🤑 thotë:

  Po mamane e Oltes kur do ta arrestojne?Eshte marre me trafikimin e Femijeve?????Keto Jane leket e Hoteleve qe po ndertojne!!!🤮🤮🤮🤮

 11. Leket e piramidave me burrin e pare Olta dhe leket e Mamase tende me trafikime femijesh jane milionat e dollar eve qe do te ndertoni hotele me 5 Yje!!!’Zgedhiu Olta bashke me tutoret vllezerit Rama !!Kriminele e hajdute deri ne palce🤮🤮🤮

 12. Degjova dje avokat Ngjelen tek News 24 dhe me gjithe respektin per te ngela i surprizuar nga ajo qe tha . Keta qe do protestojene po u treguan agresiv athere policia me gazlotsjelles do ti largojne dhe aty mbyllet gjithçka . Une po e pyse Ngjelen pse nuk hodhen gazlotsjelles kur u goditen me thika nga tifozet hollandez ? Pse nuk gjuajten me gazlotsjelles kur policet i shtrine pertok dhe i godisnin me shqelma ? Pse per ne keta e leshojne doren fare ?
  Nje gje du ti them Ngjeles dhe palloshit , nese policia partiake perdorin gazlotsjelles vend e pa vend , nese perdorin metoden e frikesimit siç kane bere ne çdo proteste tehere te nesermen secili prej nesh duhet te vije ne proteste me nga 10 apo 15 shishe molotov .
  Ne bibel thuhet nese te godasin ne njeren faqe tregoji tjetren por po ne bilel thuhet sy per sy e dhemb per dhembe . Nese keto kurvat mavi dhe policia e tyre partiake perdor presionin , dhunen dhe gazlotesjellesin atehere flaka duhet te shkoje deri ne qiell ne çdo institucion . Boll eshte boll e mjaft eshte mjaft . O sot o kurre .
  Sy per sy e dhembe per dhemb . Ky vend eshte i shqiptareve dhe jo i haduteve dhe krimineleve me pushtet .

 13. Une jam i djathte por di te them se kjo nuk eshte partia socialiste . Une kam punuar me socialistet dhe di te them se nuk ka njerez me te pergjegjshem ndaj ligjit se ata . Por kjo e 10 viteve te fundit nuk eshte me partia socialiste por partia e mavive qe ne vetvete eshte nje grup hajdutesh ordiner e perzier me mafioz e kriminel .

  1. Ke njëfarë të drejte kur thua se “historia e këtyre 30 viteve të fundit , është një histori e dështuar për Shqipërinë”.
   Por këtij konstatimi i mungon përcaktimi :
   Ka dështuar mdërtimi i sistemit demokratik perëndimor.
   E thënë ashtu si ti apo shumë shqiptarë të tjerë, kryesisht të rij që nuk e kanë përjetuar sistemin diktatorial një partiak, se shteti shqiptar paskej dështuar vetëm në këto 30 vitet e fundit, i bie se 46 vitet e diktaturës enveriste paskëshin qenë parajsë e demokracisë shqiptare.
   Pra sipas kësaj mendësie, gjatë diktaturës së modelit më të egër komunist, atij stalinist, në Shqipëri , nuk paska pasur korrupsion e krim shtetëror e njerëzit kanë jetuar në bollëk e në liri të plotë.
   O birçe !
   Shqipëria e asaj kohe, jo vetëm ishte një ndër shtetet më kriminale diktatoriale në botë, ku njerëzit mund të shkonin deri në pushkatim e varje në liter për mendimin e lirë ndryshe, por ishte njëkohësisht edhe një ndër vendet më të varfëra të botës.
   A mund të cilësohet si vlerë barazia në mjerim e fukarallëk ekstrem për të gjithë ?
   Sistemi politik i asaj diktature çnjerëzore, quhej “Republika popullore socialiste e Shqipërisë”.
   Pikërisht ky realitet është shkaku kryesor që Shqipëria në këto 30 vite, ndonëse ekonomikisht, por edhe me sistem politik pluralist, ndonëse ka ndryshuar shumë nga koha e Dullës, ka ecur me hapa breshke në ndërtimin e një shteti demokratik perëndimor.
   Ish Partia e Punës, autore e diktaturës njëpartiake kriminale, në vënd që të shpallej si një strukturë politike e ndaluar me ligj, duke ndryshuar emrin në Parti socialiste, na u shit si një parti “demokratike” e të majtës europerëndimore.
   Ka pasur vërtetë në fund vitet 80-ë, edhe komunistë shqiptarë, që të zhgënjyer në idealet e tyre të komunizmit si një sistem human i barazisë, i patën ndryshuar bindjet e tyre, e ju bashkuan ideve social-demokrate të modelit perëndimor, por kupola e PP, funksionarët e lartë të saj deri në Byronë politike, edhe nëse e pranojnë sot publikisht epërsinë e sistemit demokratik perëndimor, këtë e bëjnë për hipokrizi e për ti shpëtuar ndëshkimit të krimeve të tyre apo të prindërve të tyre..
   A nuk është një paradoks i madh për Shqipërinë, që 32 vite pas përmbysjes së perandorisë diktatoriale komuniste në Europë, PS, ish PP të jetë parti më e votuar ?
   Më keq akoma kur edhe tek partia më e madhe e opozitës së djathtë, të jetë më e lidhur me një lider të saj që ka mbajtur për 20 vite teserën e PP ?
   Është po ashtu tepër paradoksale që në vitet 20-ë të këtij shekulli, një karagjoz kryeministër të jetë shef i ish PP e të përkrahet nga SHBA, e kryetari e “themeluesi” i PD, të cilësohet prej saj si politikan “non grata” ?
   Përse nuk pati Shqipëria në këto 32 vite asnjë kryeministër nga shtresa e të persekutuarve politike nga regjimi enverist ?
   Përgjigja është e thjeshtë e janë dy arsye.
   E para, diktatura enveriste kishte asgjësuar thuajse plotësisht edhe fizikisht shtresën e antikomunistëve, midis tyre edhe intelektualë të shquar patriotë.
   Bijtë e tyre të persekutuar nëpër burgje e internime, apo edhe të emigruar, ishin privuar nga çdo e drejtë njerëzore, edhe nga e drejta e arsimimit.
   Së dyti, edhe nga demokracia perëndimore pati një ndikim jo të vogël në dështimin e ndërtimit të demokracisë shqiptare. Shumë parti të majta europerëndimore, nxituan ta quajnë ish partinë enveriste PP me emër të ndryshuar në Partia socialiste, si një parti “aleate” të tyre pa i kërkuar drejtësisë shqiptare ndëshkimin e plotë të krimeve të diktaturës staliniste.
   Të mos harojmë edhe një fakt tjetër historik.
   Edhe Europa lindore komuniste, e pat dënuar sistemin e kultit të individit të Stalinit, që në fillim vitet 70-ë të shekullit të kaluar, kurse Shqipëria qe i vetmi vemd komunist që vazhdoi me modelin stalinist deri në fillim vitet 90-ë

  2. Shqiperia ka deshtuar qe ne 1912 or lum miku . Mund ti heqesh si diskrete rreth 15 vjet te kohes se mbretit dhe te tjerat jane menxyre e kauar menxyres . Duhet revolucion i gjithanshem

 14. Hajdutlliku I ketyre nuk ka limit duan te perfitojne duke paguar tvsh 5% kur ne te tjeret paguajme 20%

  Mos I hengshin ato eurot e popullit

 15. Ketyre mavive ju ka plas cipa fare ju thoni e lagu se lagu.
  Keta plehra nuk duan tja dine per njerez te gjalle , tani do kerkojne te hane dhe mish njeriu dhe gjembe ne kembe nuk ka per tju jyre.

 16. Protesta e Frontit të Shpëtimit Kombëtar që ka shpallur Sali Berisha, do të zhvillohet të enjten më 7 korrik para Kryeministrisë duke rikthyer përballjen politike në vend.

  Në videon e shpërndarë nga Berisha, personat që aktrojnë si qytetarë jetojnë në shtëpi luksoze dhe janë të gjithë… të punësuar!Me mish njeru vetem nje njeri kanibal si salih karaxhic berisha eshte ushqyer Remzi Hoxha etj

 17. Rama takohet me Vucic, Berisha eshte spiun. Rama i fal detin grekut, Berisha e ka fajin. Behet lufte ne Ukraine pikerisht ne momentin qe Rama ka kryesimin e OSBE, faji eshte i Berishes se eshte agjent rus. Rama mbron Serbine ne samitin e BE, Berisha e ka fajin per mbrojtjen qe i beri Rama. Rama vjedh gjithe Shqiperine, Berisha e ka fajin se ka 9 vjet qe nuk eshte ne pushtet e shume budallalliqe te tjera. Ju prostitutat mavi qe e leshoni per nje sufllaqe, kuptojeni se nje pjese e mire e njerezve i kupton gjerat dhe vetem ndonje idiot qe duhet mbyllur ne psikiatrik mund te besoje ato qe ju meson Fuga qe te shkruani.

 18. Duke shmangur vendimin për gjykimin e Salianjit, ai kërkon t’u thotë mbështetësve të vet, se kush është me të është i paprekshëm, dhe të gjithë do mendojnë se një gjykatë që nuk ka këllqe të ndëshkojë Salianjin, si do ketë këllqe të ndëshkojë Saliun.

  Provat janë sheshit. Ka 24 orë që riprodhohen pa asnjë drojë prej Sali Berishës. SHBA ka tridhjetë vjet që i ka identifikuar këto sjellje.O kari shpellkar salihu e shiti detin me firmen lulushit dhe votimit ne kuvend,ti kari thua rama e shiti kur ky deri tani nuk ka vene asnje firme e votim ne kuvend,per ty shpellkare te rroje salihu i enverit sa shkurret e vicidolit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.