• |
ide | kryesore

Ish-drejtori i arkivës nxjerr listën: Sa spiunë ka pasur Sigurimi në çdo qytet

-Instant, Arkiva, Dossier

Ish-drejtori i Arkivës në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi ka shpërndarë në rrjetet sociale një listë sipas të cilës, në korrik të vitit 1990 numri i informatorëve të Sigurimit të Shtetit ka qenë 6941 persona.


Dervishi ka shpërndarë edhe listën e shifrave të informatorëve për çdo qytet të Shqipërisë ku ndër to vërejmë se kryeson Shkodra me 752 spiunë e ndjekur nga Tirana me 625 informatorë.


LISTA

Berat: 213

Mat: 154

Durrës: 495

Elbasan: 352

Kolonjë: 119

Fier: 349

Gramsh: 89

Gjirokastër: 277

Korçë: 537

Krujë: 181

Kukës: 336

Lezhë: 140

Librazhd: 150

Lushnje: 230

Dibër: 311

Përmet: 117

Pogradec: 136

Pukë: 106

Mirditë: 178

Sarandë: 366

Skrapar: 70

Shkodër: 752

Tepelenë: 74

Tiranë: 625

Tropojë: 175

Vlorë: 335

Dega e 2-të (për ambasadat): 74

4 Comments

  1. I bote telef spiunet po per sigurimsat qe shantazhonin dhe rekrutonin kur do flisni dhe nxirrni emra?
    Apo shum afer dhe ju djeg bytha

  2. KTO JON ATO 1200 LEKSHAT E DORES FUNDIT. PO OFICERAT E SIGURIMIT OFICERAT E USHTRISE KOMUNISTAT SEKRETARET E RINISE ETJ QE E KISHIN DETYRE PARTIJE SPIJUNLLIKUN PAVARSISHT SE NU E KAN EMRIN NEPER LISTA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.