• |
ide | kryesore

Pas tragjedisë në Himarë/ Policia merr për verifikim 125 “Jet ski” dhe 75 gomone

-Instant, Lajme, Të fundit

Pas tragjedisë që tronditi opinionin publik, ku polici Arjan Tase vrau me skaf Jonadën 7-vjeçare teksa jepte ‘shfaqje’ në breg të detit, ka vijuar operacioni në të gjithë vijën bregdetare, nga Velipoja në Ksamil, për rritjen e parametrave të sigurisë në plazhe. Gjatë 4 ditëve të operacionit, janë shoqëruar për verifikim të dokumentacionit rreth 200 mjete lundruese dhe argëtuese, nga të cilat 125 Jet ski dhe 75 gomone e skafe të vegjël. Mjetet lundruese, të shoqëruara nga shërbimet policore që operojnë nga deti dhe toka, do t’i nënshtrohen një kontrolli të rreptë nga të gjitha strukturat përgjegjëse, në bashkëpunim me agjencitë ligjzbatuese dhe partnerët.


Në rastet kur këto mjete janë të rregullta do të lejohen të dalin në det, por me kushte të reja të vendbazimit dhe të respektimit me rigorozitet të distancës nga bovat (perimetri i sigurisë). Përgjatë sezonit veror janë kontrolluar nga Policia Kufitare rreth 900 mjete lundruese, nga të cilat 65 janë ndëshkuar me masë administrative.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.