• |
ide | kryesore

FOTO që ndoshta i keni harruar/ Si bëhej plazh në kohën e diktaturës

-Instant, Arkiva, Dossier

Shqipëria ka pësuar një transformim mjaft të madh gjatë këtyre 30 viteve të fundit.


Bregdeti u bë hapësira e parë ku zhvillimi i pakontrolluar uzurpoi gjithçka që mund të ishte publike.


Më poshtë po sjellim disa fotografi se si pushohej në bregdet gjatë periudhës së diktaturës që brezit të ri mund t’i duken si të një epoke tjetër. ©LAPSI.al

May be an image of coast, ocean and beach

7 Comments

  1. Foto e fundit nuk asht e sakte.Ato njerez atje nuk jane per plazhe.Ato foto jane ba’ ne vitin 1997.Personat ne foto po presin per te hipur ne ndonji peshkarexhe ose anije transporti per ne Itali. Shengjin 1997

  2. Preferoj njemije here ate plazhin e fotos lart ku shihen tek tuk vetem disa ndertesa te uleta dhe pylli i mrekullueshem me pisha, sesa barbarine ku eshte katandisur sot plazhi i Durresit.

  3. Juve qe nuk duani te shihni si jetuan prinderit(dhe ndoshta edhe ju vete) Kjo,dhe me keq ishte ajo “periudha e ndritur )qe glorifikoni.Trushperlarja eshte nje fenomen qe e perjetuan popuj me te zgjuar se ne shqiptaret(Gjermanet nen Hitlerin apo republikanet trumpiste) Ngushelloni vehten se nuk jeni vetem

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.