• |
ide | kryesore

Berisha takim me fermerët: Hapja e doganave në kuadër të Ballkanit të Hapur do falimentojë fermat tona

-Instant, Lajme, Të fundit
berisha

Kreu i PD, Sali Berisha, gjatë një takimi të zhvilluar sot me fermerët, për të folur për problematikat me të cilat haset bujqësia në vendin tonë. Gjatë fjalës së tij, Berisha tha se qeveria shqiptare nuk po e trajton mirë sektorin e bujqësisë, sektor ky që e ka domosdoshëm subvencionin. Kryedemokrati u ndal edhe tek një nga pikat e Ballkanit të Hapur, hapja e doganës për eksportet bujqësore, teksa tha se do të falimentojë fermat shqiptare.


“Bujqësia është sektori i cili në të gjitha produktet e saj, meriton dhe ka të domosdoshëm subvencionin. Subvencioni në Shqipëri nuk është një humbje financiare por është një histori fitimi për të gjitha palët. Është histori fitimi sepse ai që merr subvencionin ndihmohet për një sukses më të madh dhe të garantuar. Mëkëmbja e tij është në interes dikret jo vetëm i familjes por shoqërisë në tërësi. Është në interest ë mbarë shoqërisë. Prodhimi, eksporti janë faktorë të rëndësishëm në krijimin e balancave për një ekonomi të qëndrueshme. Ka një rëndësi shumë të madhe, është një sector i madh punësimi. Në mënyrë absurd, kjo qeveri mban një qëndrim armiqësor ndaj fermerëve. Nuk është term i ashpër. Nëse në sistemin fiskal ndëshkon fermerët, sillet si pushtues. Nuk sillet si institucion i ligjit, nuk respekton ato parime që janë të domosdoshme për një shtet ligjor. Ndërprerja e subvencioneve është njëra anë. Por ajo e vendos fermerin shqiptar në kushte krejtësisht të pabarabarta me fermerët e vendeve përreth. Taksimi i njëanshëm me TVSH-në, përbën një ndëshkim tjetër madhor për fermerët, mungesa e stimulit është një akt tjetër i papërgjegjshëm. Hapja e doganave dhe kryesisht tani që flitet në kuadrin e Ballkanit të Hapur, do shënojë falimentimin e fermave tona. Vetëm brenda një viti janë rritur 250% importet e bujqësisë nga Serbia. Subvencionet aktuale për fermerët e ish-jugosllavisë kanë qindra herë më të mëdha, se ato thërrimet që mund të kenë marrë fermerët shqiptarë”, tha Berisha.


Berisha prej disa muajsh po kryen takime me intelektualë dhe profesionistë të fushave të ndryshme në Shqipëri, në kuadër të fushatës “Shqipëria në rrezik”.


19 Comments

 1. Kush po e fut shqiperine ne rrezik te madh!!??
  Ata qe duan pune dhe paqe apo ata qe manipulojne popullin me te gjithe mjetet dhe format per lufte?
  Mendoni dhe gjykoni vete.

  1. pse jeni kaq qenie te peshtira ju kurvat e kuqe?
   nuk e shikone se palloshi po i merr frymen vendit o poshtersiar te lindura
   nuk shikoni skamjen dhe poshtrimin qe po na bene u ju qifsha ropt dhe gjakun e kurves

 2. O sali o hajdut vendin ti se ke ktu ik gjej vend fshihu at pun bej se do shpallesh non grata kudo e do vuash pasojat e idjtosirave qe ke bo

 3. po ti m loqe nrast se kan pas naj cik mbeshtetje fermat e bujqt kto vite kan pas se nkohe tate vetem shokt e tu ecnin perpara

 4. TI duhet te behesh pervete fermer e te fitosh nga skemat e azhbr apo ka naj ligj qe nuk perfitojn non gratat hahahaah

  1. Un jam vet fermer.
   Ne kohen tende shisja 12 arka domate ne jav.
   Sot shes 40 arka ne jav.
   Ti me tregon mua, se ishte me mire ateher.
   Vazhdo ti vazhdo. Se kujton se jan shtuar budallenjt.

   1. Cfare farmeri je ti mer te qifsha robt???

    Ti je nje moterqir qe paguesh 30,000 dhe 4 sufllaqe ne muaj nga Ridhjerja per komente ketu.

    Nuk manipuloni dot opinionin publik mer disw komentet neper portale o ju qifsha robt.

 5. Iliri e ndjeu para dy vjetësh, gjatë një vizite në Pogradec. Aty, mes fshatarëve të mahnitur para tij, kapi një zhurmë sikur ‘po vinin helikopterët amerikan’. Iu bë sikur ishte presidenti i vrarë Salvador Allende. Që atë ditë Amerika i kishte vënë vizën. Si të mos e marrësh si sinjal sot këmishën me vija të trasha blu e gri?!

  Të njëjtën histeri kapën antenat e Saliut kur thërriti para botës: ‘Jam Sali Berisha unë, ore budallenj!’. Ka qenë dita kur, nën gju, mori vesh se po hapej çështja ‘Gërdeci’ dhe se ’21 Janari kishte prova të reja’. Tani plagët dhe reumatizmat i ndjen Tritani.Masturbohen shpellkaret me salih metaj kenaqen kur salihu takon shpellkaret e tij dhe i quan fermere

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.