• |
ide | kryesore

Video/ “Shpëtoni heronjtë e Azovstal”. Pankarta solidariteti e mesazh i Zelenskit: ja si filloi kampionati ukrainas

-Instant, Sport, Video


Rreth gjashtë muaj pas ndërprerjes për shkak të luftës, kampionati i futbollit në Ukrainë ka rifilluar zyrtarisht. Shakhtar Donetsk dhe Metalist dolën në fushë në stadiumin olimpik në Kiev për ndeshjen e parë në mes të luftës, duke barazuar 0-0. Ndeshja është luajtur me dyer të mbyllura për arsye sigurie. Para ndeshjes, lojtarët dhe gjyqtarët e dy skuadrave dolën në fushë të mbështjellë me një flamur ukrainas dhe me një mesazh që synonte të dënonte pushtimin nga Rusia. Në dy sektorët pas portave u shfaqën edhe dy pankarta me fjalët ‘Save the heroes of Azovstal’ (Shpëtoni heronjtë e Azovstal) në anglisht, në mbështetje të luftëtarëve ukrainas të rrethuar në fabrikën e çelikut tashmë famëkeqe. Katër ndeshje të tjera janë planifikuar për sot: Ch.Odessa-Veres Rivne në Kiev, Zorya-Vorskla në Uzhhorod dhe në fund Kolos Kovalivka-Kryvbas që do të luhen në Kovalivka.

Kampionati i vitit të kaluar u ndërpre në shkurt, menjëherë pasi filloi pushtimi rus dhe titulli nuk iu dha askujt. Në krye të tabelës ishte Shakhtar i drejtuar nga Roberto De Zerbi, i cili ndërpreu kontratën pak muaj më vonë së bashku me shumë lojtarë të tjerë të huaj. Sipas shtypit vendas, rifillimi i kampionatit u kërkua nga presidenti Volodymyr Zelenskyj nën presion edhe për të dhënë një sinjal shprese për një popullatë gjithnjë e më të torturuar nga konflikti. Të gjitha ndeshjet do të luhen me dyer të mbyllura dhe në stadiume me të paktën një strehë për sulm ajror brenda 500 metrave, për të akomoduar lojtarët, gjyqtarët, stafin teknik dhe mjekët e ekipit në rast të një bombardimi rus. Për të lejuar tifozët të shikojnë ndeshjet, Liga e Ukrainës ka rregulluar transmetimin e ndeshjeve në streaming falas në YouTube.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *