• |
ide | kryesore

Emmy Awards 2022: Lista e plotë e fituesve

-Instant, Paparazzi, Slider


Ceremonia e 74-të e çmimeve Emmy u mbajt të hënën mbrëma nga Microsoft Theatre në Los Angeles, i cili u prezantua nga Kenan Thompson.

“Succession”, i cili pati më së shumti nominime, me 25, mori çmimet për dramën më të mirë dhe skwnarin për një serial dramatik, dhe Matthew Macfadyen mori çmimin Emmy për aktorin më të mirë dytësor në një dramë. “The White Lotus” fitoi për serialin më të mirë të kufizuar, skenarin më të mirë dhe regjinë më të mirë, si dhe për aktorin dhe aktoren më të mirë dytësore për Murray Bartlett dhe Jennifer Coolidge.

Sheryl Lee Ralph fitoi Emmy-n e saj të parë për aktoren më të mirë dytësore për “Abbott Elementary”, duke e bërë atë gruan e dytë me ngjyrë që fiton çmimin. Lee Jung-jae u bë personi i parë nga një serial në gjuhë të huaj, “Squid Game”, që fitoi aktorin më të mirë në një dramë.

Seriali më i mirë dramatik

Better Call Saul

Euphoria

Ozark

Severance

Squid Game

Stranger Things

Succession – Fitues

Yellowjackets

Seriali më i mirë komedi

Abbott Elementary

Barry

Curb Your Enthusiasm

Hacks

The Marvelous Mrs Maisel

Only Murders in the Building

Ted Lasso – Fituesi

What We Do in the Shadoës

Seriali më i mirë me skenar të limituar

Dopesick

The Dropout

Inventing Anna

Pam & Tommy

The White Lotus – Fituesi

Aktori më e mirë në rol protagonist në një serial dramatik

Brian Cox (Succession)

Lee Jung-jae (Squid Game) – Fituesi

Bob Odenkirk (Better Call Saul)

Adam Scott (Severance)

Jeremy Strong (Suçession)

Skenari më i mirë për serialin dramatik

Thomas Schnauz (Better Call Saul, “Plan And Execution”)

Chris Mundy (Ozark, “A Hard Way To Go”)

Dan Erickson (Severance, “The We We Are”)

Hëang Dong-hyuk (Squid Game, “One Lucky Day”)

Jesse Armstrong (Suçession, “All The Bells Say”) – Fituesi

Jonathan Lisco, Ashley Lyle and Bart Nickerson (Yellowjackets, “F Sharp”)

Ashley Lyle and Bart Nickerson (Yelloëjackets, “Pilot”)

Regjia më e mirë për seriale komedi

Hiro Murai (Atlanta, “New Jazz”)

Bill Hader (Barry, “710N”)

Lucia Aniello (Hacks, “There Will Be Blood”)

Mary Lou Belli (The Ms Pat Show, “Babby Daddy Groundhog Day)

Cherien Dabis (Only Murders In The Building, “The Boy From 6B”)

Jamie Babbit (Only Murders In The Building, “True Crime”)

MJ Delaney (Ted Lasso, “No Weddings And A Funeral”) – Fituesi

Aktorja më i mirë në një serial komedi

Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs Maisel)

Quinta Brunson (Abbott Elementary)

Kaley Cuoco (The Flight Attendant)

Elle Fanning (The Great)

Issa Rae (Insecure)

Jean Smart (Hacks) – Fituesi

Aktorja më e mirë në rol protagonist në një serial dramatik

Jodie Comer (Killing Eve)

Laura Linney (Ozark)

Melanie Lynskey (Yellowjackets)

Sandra Oh (Killing Eve)

Reese Witherspoon (The Morning Show)

Zendaya (Euphoria) – Fituesi

Regjia më e mirë për serialet dramtike

Jason Bateman (Ozark, “A Hard Way To Go”)

Ben Stiller (Severance, “The We We Are”)

Hëang Dong-hyuk (Squid Game, “Red Light, Green Light”) –Fituesi

Mark Mylod (Suçession, “All The Bells Say”)

Cathy Yan (Suçession, “The Disruption”)

Lorene Scafaria (Suçession, “Too Much Birthday”)

Karyn Kusama (Yelloëjackets, “Pilot”)

Skenari më i mirë i serialeve komedi

Quinta Brunson (Abbott Elementary, “Pilot”) – Fituesi

Duffy Boudreau (Barry, “710N”)

Alec Berg and Bill Hader (Barry, “starting now”)

Lucia Aniello, Paul W DoWns and Jen Statsky (Hacks, “The One, The Only”)

Steve Martin and John Hoffman (Only Murders In The Building, “True Crime”)

Jane Becker (Ted Lasso, “No Weddings And A Funeral”)

Sarah Naftalis (What We Do In The Shadows, “The Casino”)

Stefani Robinson (What We Do In The Shadows, “The Wellness Center”)

Aktori më i mirë në një serial komedi

Donald Glover (Atlanta)

Bill Hader (Barry)

Nicholas Hoult (The Great)

Steve Martin (Only Murders in the Building)

Martin Short (Only Murders in the Building)

Jason Sudeikis (Ted Lasso) – Fituesi

Skenari më i mirë për një serial/film të limituar

Danny Strong (Dopesick, “The People vs Purdue Pharma”)

Elizabeth MeriWether (The Dropout, “I’m In A Hurry”)

Sarah Burgess (Impeachment: American Crime Story, “Man Handled”)

Molly Smith Metzler (Maid, “Snaps”)

Patrick Somerville (Station Eleven, “Unbroken Circle”)

Mike White(The WhiteLotus) – Fituesi

  • Regjia për një serial/film të limituar

Danny Strong (Dopesick “The People vs Purdue Pharma”)

Michael Showalter (The Dropout “Green Juice”)

Francesca Gregorini (The Dropout “Iron Sisters”)

John Wells (Maid, “Sky Blue”)

Hiro Murai (Station Eleven, “Wheel Of Fire”)

Mike White(The WhiteLotus) –Fituesi

  • Programi konkurues më i mirë televiziv

The Amazing Race

Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls – Fituesi

Nailed It!

RuPaul’s Drag Race

Top Chef

The Voice

Aktorja më e mirë në një serial/film të limituar

Toni Collette (The Staircase)

Julia Garner (Inventing Anna)

Lily James (Pam & Tommy)

Sarah Paulson (Impeachment: American Crime Story)

Margaret Qualley (Maid)

Amanda Seyfried (The Dropout) – Fituesi

  • Aktorja më e mirë në rol joprotagonist në një serial/film të limituar

Connie Britton (The WhiteLotus)

Jennifer Coolidge (The WhiteLotus) – Fituesja

Alexandra Daddario (The WhiteLotus)

Kaitlyn Dever (Dopesick)

Natasha RothWell (The WhiteLotus)

Sydney SWeeney (The WhiteLotus)

Mare Winningham (Dopesick)

Aktori më i mirë në rol joprotagonist në një serial të limituar ose film televiziv

Anthony Carrigan (Barry)

Brett Goldstein (Ted Lasso) – Fituesi

Toheeb Jimoh (Ted Lasso)

Nick Mohammed (Ted Lasso)

Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs Maisel)

Tyler James Williams (Abbott Elementary)

Henry Winkler (Barry)

BoWen Yang (Saturday Night Live)

  • Aktorja më e mirë në rol joprotagonist në një serial komedi

Alex Borstein (The Marvelous Mrs Maisel)

Hannah Einbinder (Hacks)

Janelle James (Abbott Elementary)

Kate McKinnon (Saturday Night Live)

Sarah Niles (Ted Lasso)

Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary) – Fituesja

Juno Temple (Ted Lasso)

Hannah Waddingham (Ted Lasso)

Aktorja më e mirë në rol joprotagonist në një serial dramatik

Patricia Arquette (Severance)

Julia Garner (Ozark) – Fituesja

Jung Ho-yeon (Squid Game)

Christina Riçi (Yellowjackets)

Rhea Seehorn (Better Call Saul)

J Smith-Cameron (Succession)

Sarah Snook (Succession)

Sydney SWeeney (Euphoria)

Aktori më e mirë në rol joprotagonist në një serial dramatik

Nicholas Braun (Succession)

Billy Crudup (The Morning Show)

Kieran Culkin (Succession)

Park Hae-soo (Squid Game)

Matthew Macfadyen (Suçession) –Fituesi

John Turturro (Severance)

Christopher Walken (Severance)

Oh Yeong-su (Squid Game)

Aktori më i mirë në rol joprotagonist në një serial të limituar ose film televiziv

Murray Bartlett (The WhiteLotus) –Fituesi

Jake Lacy (The WhiteLotus)

will Poulter (Dopesick)

Seth Rogen (Pam & Tommy)

Peter Sarsgaard (Dopesick)

Michael Stuhlbarg (Dopesick)

Steve Zahn (The WhiteLotus)

Aktori më e mirë në një serial/film të limituar

Colin Firth (The Staircase)

Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)

Oscar Isaac (Scenes from a Marriage)

Michael Keaton (Dopesick) – Fituesi

Himesh Patel (Station Eleven)

Sebastian Stan (Pam & Tommy)/Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *