• |
ide | kryesore

Galliani, prezanton trajnerin e ri të Monzës: “Palladino si Sacchi”

-Instant, Sport“Palladino si Sacchi”, krahasimi është ndër më të rëndësishmit dhe vjen nga Adriano Galliani. Investimi i drejtorit të Monzas është bërë në ditën e prezantimit të trajnerit të ri: “Duke ardhur këtu, më telefonoi Sacchi. ‘Kam lexuar për një zgjedhje të guximshme, por e keni bërë edhe me mua’, më tha. Morëm te Milan një trajner që nuk kishte qenë një lojtar i madh dhe nuk kishte drejtuar kurrë në Serie A. Unë do ta krahasoja këtë, shumë, me zgjedhjen e Sacchi”.

Prapaskenë shumë interesante se si Palladino u bë trajneri i ri i Monzës: “Kësaj i përgjigjem unë. Unë propozoj dhe presidenti urdhëron. Kur ka një person të duhur, ai e merr atë për darkë në Arcore. Të hënën në mbrëmje, Palladino erdhi me mua për darkë, bisedoi me presidentin dhe ja ku është. Në fund të darkës u bë trajner i Monzës”.

Një zgjedhje e guximshme, siç e konsideroi Galliani: “Me presidentin Berlusconi kemi menduar për një kohë të gjatë se çfarë të bëjmë. Kemi menduar edhe për trajnerë të tjerë, por kemi zgjedhur Raffaele për shumë arsye. Jemi të bindur se ai mund të bëjë mirë. Ai ka brenda vetes stigmatizimin e trajnerit të madh”.

Për vendimin e shkarkimit të Stroppa

“Ka pasur një ndryshim rendimenti në pjesën e dytë në këto gjashtë javët e para. Megjithatë, ne nuk kemi bërë asgjë të re në futboll, e them këtë me dashurinë që më lidh me Giovanni Stroppa. E falënderoj atë për promovimin, por vendosëm të ndryshonim udhëheqjen teknike. Pak më shumë se tre muaj më parë ai na çoi në Serie A. Është një rezultat që na bën krenarë: të mendosh se do të luajmë të dielën kundër Juventusit është diçka fantastike”.

Stroppa kishte bërë një pyetje legjitime: “‘Përse më shkarkuat?’ më tha. Ky është futbolli, kur nuk vijnë rezultatet, loja parashikon që mund të shkarkohet trajneri. Është e kotë të bëjmë fjalime etike, Monza është e fundit në renditje dhe ka vendosur të ndryshojë teknikun. Ne zgjodhëm Raffaele Palladino. Ai është trajneri i së ardhmes, arsyeja është shumë e thjeshtë, e ka nisur shumë mirë karrierën e tij”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *