• |

Pessina nuk u lejua të fuste në lojë Monzën, goli kundër Inter u anulua për milimetra: plasin polemikat

Pessina

Polemikat e arbitrave në Serinë A vazhdojnë të pandërprera. Pas episodeve të njohura të fundit të kompletuara, të pranuara edhe nga AIA, vjen goli i anuluar në Monza-Inter. Me rezultatin 2-0 në favor të zikaltërve, Pessina futi në lojë Monzën në minutën e 30′ duke shënuar me kokë. Goli i ish-lojtarit të Milan u anulua pas 2 minutash të kontrollit në VAR. E pamëshirshme teknologjia për skuadrën e briancole siç dëshmohet nga pozicioni jashtë loje gjysmë-automatik. Në fakt, 26-vjeçari ishte me milimetra përtej trupit të Alessandro Bastonit. Ajo që shkaktoi diskutime në rrjetet sociale ishte imazhi i shfaqur më pas në TV, ku Pessina dukej disa milimetra përpara me krahun e tij dhe është e paqartë avantazhi që mund të kishte patur kaq pak milimetra.

Inter sidoqoftë fitoi me meritë ndaj Monzës duke bërë një shfaqje monstruoze fuqie nga minuta e parë deri në të 90′-ën. Një 1-5 shumë i rëndë për skuadrën e Palladinos që ishte tërësisht në mëshirën e zikaltërve. Por skuadra briancole ishte e pafat edhe me golin që iu anullua mesfushorit Pessina, që mund të kishte rihapur ndeshjen.

GOLI I ANULUAR NDAJ PESSINA, JA PËRSE

Inter nisi ndeshjen fuqishëm, duke kaluar menjëherë në epërsi 0-2. Por në minutën e 30′ Monza reagoi dhe gjeti golin e 1-2 me goditjen me kokë të Pessina. Mesfushori ishte në gjendje të befasonte mbrojtjen e Inter dhe nuk i la asnjë shans Sommer. Thirrja në VAR pastaj anuloi golin për punë milimetrash, edhe këtë herë për fatin e mirë të Inter.

Duke zmadhuar imazhin e rikrijuar nga teknologjia nga dhoma VAR, mund të shihet se si një pjesë shumë e vogël e pantallonave të shkurtra të kuqe, të veshura nga Pessina, është me milimetra përtej vijës së vizatuar. Një anulim i ekzagjeruar që kthen debatin e përhershëm të theksuar nga Allegri se duhet të ketë dritë mes dy trupave për tu quajtur jashtë loje.