• |

Video/ Tre penallti e 6 gola, Inter spektakolar në U-Power: Monza dorëzohet, Palladino përjashtohet

Inter

Inter mposhti Monzën 5-1 në ndeshjen e javës së 20 të Serie A dhe vazhdon ecjen në krye të tabelës. Zikaltrit shkojnë tashmë, për momentin, në +5 ndaj Juventus të vendit të dytë. Skuadra e teknikut Inzaghi mori kontrollin e ndeshjes në stadiumin U-Power që në pjesën e parë me golat e Calhanoglu me penallti dhe Lautaro (12′ dhe 14′). Në pjesën e dytë erdhi trisi i shënuar sërish nga turku (60′), që shënoi dygolëshin i tij të parë në Serie A. Më pas, dy penallti të konvertuara nga Pessina (68′) e Lautaro (84′) dhe vula e fundit nga Thuram (88). Palladino mbetet i mbërthyer në mesin e tabelës, Inzaghi i dërgon një mesazh të qartë Allegrit dhe rivalëve të tyre të Superkupës.

Nuk kishte ndeshje në stadiumin All-U-Power, sepse Inter e vuri në vështirësi Monzën që në minutat e para të lojës. Zikaltrit nuk e ndalën presingun deri në kohën shtesë, duke marrë tre pikët me meritë dhe prepotencë. Kjo fitore e lejon Inter të zgjasë epërsinë e tyre në +5 ndaj Juventus. Edhe një herë ishte Hakan Calhanoglu ai që e zhbllokoi ndeshjen me penallti. Më pas Lautaro Martinez dyfishoi epërsinë para një çerekore lojë. Turku u përsërit në pjesën e dytë dhe 1-3 momental nga pika e bardhë i Manuel Pessina është një kënaqësi e vogël për bardhekuqtë. Monza, megjithatë, menjëherë pas kësaj u dorëzua pas një tjetër penalltie të Lautaro. Llorgarinë e mbylli Marcus Thuram me golin e 1-5 të një ndeshje pa histori.

Lexo më tej: Nga Bastoni te Iling Jr., arbitrat pranojnë 8 gabime me VAR: Juventus skuadra më e dëmtuar