• |
ide | kryesore

Putin i drejtohet Xi Jiping: Mbështesim politikën e Pekinit

-Instant, Lajme, Planet
Xi Jiping

Presidenti rus i tha udhëheqësit kinez Xi Jinping se Moska mbështet politikën e Pekinit “Një Kinë”, kundërshton “provokimet” nga Shtetet e Bashkuara në ngushticën e Tajvanit dhe tha se Rusia vlerëson “pozitën e ekuilibruar” të Kinës ndaj Ukrainës.


Lexo edhe:Takimi në Pekin/ Putin dhe Xi Jinping thirrje NATO-s që të ndalojë zgjerimin

Të dy liderët u takuan në margjinat e samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Uzbekistan në takimin e tyre të parë ballë për ballë që kur Rusia nisi “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë në shkurt.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *