• |
ide | kryesore

Koreja e Veriut njeh aneksimin e katër rajoneve në lindje të Ukrainës

-Instant, Lajme, Planet

Media shtetërore ruse Tass raporton sot se Koreja e Veriut ka njohur rezultatet e “referendumeve” në katër rajonet e pushtuara të Ukrainës.


Këto referendume janë karakterizuar si një “show propagandistik” dhe “ilegale” nga autoritetet ukrainase në Kiev dhe janë dënuar nga shumica e vendeve perëndimore.


Ne respektojmë vullnetin e banorëve që donin ribashkimin me Rusinë dhe mbështesim qëndrimin e qeverisë ruse që këto zona të bëhen pjesë e vendit.

Referendumet u mbajtën në përputhje me Kartën e OKB-së, e cila sanksionon parimet e barazisë së popujve dhe të drejtën e tyre për vetëvendosje, në përputhje me procedurat ligjore që lejuan vullnetin e popullit të dy republikave dhe të dy rajoneve”, sipas një deklarate të ministrisë së punëve të jashtme.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.