• |
ide | kryesore

Verstappen, pole position në Suzuka, por ishte nën hetim: një orë e gjysëm pritje para zyrtarizimit

-Instant, F1, Sport
Suzuka

Pole position milimetrik dhe me një dyshim të madh për Max Verstappen në Suzuka. Kampioni në fuqi mposhti Charles Leclerc me dhjetë të mijëtat dhe Carlos Sainz me 57. Por holandezi ishte nën hetim për pengimin e Lando Norris në fund të xhiros së ngrohjes. Zyrtarizimi për nisjen i pari erdhi pas një ore e gjysëm pritje. Sergio Perez firmosi kohën e tretë 405 të mijëtat nga shoku i tij i skuadrës. Befasia erdhi nga Esteban Ocon, që e renditi Alpinen e tij në pesëshen e parë. Vendi i gjashtë dhe i tetë për Mercedesin e Lewis Hamilton dhe Gerge Russell.


POLE ME DYSHIM: Pole position i Verstappen ishte pezull, por tani u zyrtarizua! Kampioni i botës priti ndërhyrjen e Kolegjit të Komisarëve për të festuar vendin e parë. Ky është pole position i tetëmbëdhjetë i karrierës së tij. Vetëm dy makinat Ferrari arritën të qëndrojnë disi të “të lidhura” pas lokomotivës holandeze. Dhjetë të mijëtat vonesë për Leclerc, pesëdhjetë e shtatë për Sainz. Në rast penalltie për Max, siç sugjerojnë kritikët e pilotit holandez, mund të jetë një linjë e parë tërësisht e kuqe.


OCON MPOSHTI DY MAKINAT MERCEDES: Pas shpinës së treshes kryesuese, Perez sheh një boshllëk që për fat të keq është gati gjysmë sekonde: 405 të mijëtat. Ocon ishte befasues në Suzuka. Ai e drejtoi Alpine për të vendosur kohën e pestë më të shpejtë. Pak rëndësi ka që 861 të mijëtat distancë e përjashtojnë atë nga ndjekja e podiumit. Të paktën në kushte normale garash, që mund të mungojnë nesër, duke qenë se moti i keq pritet të rikthehet në territorin e Prefekturës Mie. Francezi do të jetë në start nga brenda një vije të pestë të kompletuar nga Hamilton, i fundit nga pilotët në pistë që mbajti brenda sekondës vonesën nga Verstappen.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.