• |
ide | kryesore

KFOR: Pse shtuam forcat pas protestës së serbëve në kufi

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
kfor


KFOR ka reaguar pas protestës së sërbëve në Jarinjë ku u shënuan edhe incidente. Në një postim në rrjetet sociale bëhet me dije se është shtuar prezenca ushtarake në veri.

“Sot, pas koordinimit me të gjitha palët, KFOR-i ka shtuar praninë e saj në Jarinjë për arsye të sigurisë. Kjo rritje vjen si pasojë e prezencës së mundshme të grupeve të organizuara kriminale brenda protestuesve.

Është gjithmonë e rëndësishme që të gjithë personat që marrin pjesë në një protestë të shprehin mendimet e tyre në mënyrë paqësore, duke shmangur dhunën joproporcionale, qëndrimet dhe sjelljet agresive që mund të keqkuptohen dhe të perceptohen si provokim apo dhunë të panevojshme”, – thuhet në njoftim.

KFOR thotë se është plotësisht i fokusuar në zbatimin e përditshëm të mandatit të tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së – për të ofruar një mjedis të sigurt për të garantuar dhe lirinë e lëvizjes, në të mirë të të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë. ©LAPSI.al

foto galeri

foto galeri

foto galeri


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *