• |
ide | kryesore

Miliona për dronët/ Qoka e Ramës për Erdogan mes kujtimeve të dasmës

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Para se të firmoste marrëveshjen, kryeministri Edi Rama doli me një version të ri se përse i duhen Shqipërisë dronët “Bayraktar TB2”. E ka thënë se dronët do të përdoren për të zgjidhur çështjet e trafikut të makinave, do t’i shërbenin bujqësisë, policisë për luftën kundër drogës, për gjetjen e personave në kërkim, për ndërtimet e paligjshme në bregdet etj.


Momenti i nënshkrimit në kryeministri i marrëveshjes për blerjen e dronëve

Sot tha se duhen në rast lufte.


“Kur siguria jonë kombëtare të jenë nën kërcenim, në këtë rast do të jemi gati për luftë” u shpreh kryeministri, që disa muaj më parë kishte folur ndryshe.

Për shembull, kur Rusia sulmoi Ukrainën në shkurt, Rama iu përgjigj shqetësimit se lufta mund të shtrihej deri në Ballkan dhe se vendi ynë do të gjendej i papërgatitur ushtarakisht. “Ne jemi pjesë e NATO-s, kjo aleancë, ka një plan, ka një bazë këtu. Do të kemi avionët e NATO-s aty” tha kryeministri.

Edi Rama ne Turqi, në qershor te vitit të kaluar, kur i dhanë idenë për të blerë dronë

Si kryeministër i një qeverie që do lëshojë satelitë në hapësirë për ndërtimet pa leje, por edhe që i quan ndërtime mister pallatet pa leje në Tiranë, deklaratat e Ramës për luftë nuk duhen marrë seriozisht.

Pas këtyre deklaratave më shumë se pamundësia për të zbuluar ndërtimet pa leje, apo parcelat me kanabis qëndron borxhi që Rama i detyrohet Erdoganit.

Lapsi.al ka raportuar edhe më parë se idea për të blerë dronët, Ramës i erdhi në qershor të vitit të kaluar, kur sapo kishte fituar zgjedhjet e 25 Prillit. Në fushatën e mandatit të tretë, Rama pati mbështetjen e pakursyer të presidentit turk.

Lexo edhe: Çmimi që do paguajmë për dhuratat e Erdoganit

Lexo edhe: Rama: Do sjellim dronë super-inteligjentë edhe për bujqësinë

Analiza/ Ku po e çon vendin lidhja okulte Rama- Erdogan?

Rexhep Taip Erdogan i “dhuroi” një pritje spektakolare në Ankara në Janar para zgjedhjeve, duke i shprehur mbështetjen për fitoren.

I premtoi ngritjen në kohë rekord, domosdoshmërisht para zgjedhjeve, të spitalit të Fierit. Dhe e bëri këtë si një dhuratë të posaçme për Edi Ramën.

Para zgjedhjeve u bë edhe deklarata e ministrit të jashtëm turk Mevlut Çavushoglu për një takim të Erdoganit me Micotaqis në Tiranë, pohim që i dha pikë Edi Ramës si negociator i konfliktit Turqi-Greqi.

Për të gjitha këto, Rama ka qenë i gatshëm të mbyllë shkollat dhe kopshtet sipas kërkesës së Erdogan. Ka pranuar të kryejë ekstradimet e gylenistëve në Turqi përmes procedurave të paligjshme dhe së fundmi, po blen edhe dronët.

Dihet se në krye të këtij projektit turk të prodhimit të dronëve qëndron burri i vajzës së vogël të Erdogan, Selçuk Bayraktar. Inxhinieri, i shkolluar në SHBA ia ka dalë që të prodhojë dronë me një çmim shumë më të lirë nga SHBA dhe Izraeli. Vitet e fundit Turqia është kthyer në një faktor konkurues në tregun ushtarak, duke e shndërruar dhëndrin e Erdoganit në një mit të ushtrisë turke.

Prandaj edhe në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes, kur kishte përballë tij vëllain e dhëndrit të Erdoganit, Rama nisi të fliste për dasmën ku kishte qenë i pranishëm në Turqi.

Foto nga dasma e vajzës së Erdogan, ku ishte i pranishëm edhe Edi Rama

“Unë kam qenë vetëm një herë dëshmitar në dasëm në jetën time. Ndodh që martesa ku kam qenë dëshmitar, ka qenë martesa e shpikësit të “Bayraktarit”, vëllait të drejtuesit ekzekutiv që është këtu.
Unë shpresoj që si dëshmitar, së paku nuk kam sjellë mungesë fati, me mundësi shpresoj kam sjellë fat, por sigurisht ‘’dhëndri’’ po i sjell ca fat ushtrisë sonë ” u shpreh Rama.

Një atmosferë vëllezërish, dhëndurësh e dasmash në kryeministri. Sepse më shumë se një marrëveshje me interes shtetëror, blerja e dronëve ngjan me një qokë për t’i bërë qejfin mikut. Natyrisht, me paratë e shqiptarëve./Lapsi.al


33 Comments

 1. Pasi i rendit te gjitha arsyet logjike dhe te deklaruara se perse Qeveria do te bleje dronet, aq sa thua “me fal po ku eshte qellimi i shkrimit?”… taaak nje kthese 90 gradshe per te konkluduar me:

  “Pas këtyre deklaratave më shumë se pamundësia për të zbuluar ndërtimet pa leje, apo parcelat me kanabis qëndron borxhi që Rama i detyrohet Erdoganit”

  Pra shkurt fare si e perkufizon Rama: media kazan!

  😂😂😂

  1. O Palikaris,
   po pse rri gjithe diten neper kazane ti? Shko harxho kohen tek Merua dhe nuk lodhesh te komentosh per kazanet…

   1. Tek monitori: “gjate 6 muajve te fundit te vitit 2021 dhe 3 muajt e pare te vitit 2002!!!”

    Ah c’e meriton nje t’shame Blendi. 😂😂😂

   2. Troll rrugac si ty eshte dhe zana vetem se e ka gryken me te thelle. Ta shpjegoi ai pedagogu se ca loje te ndyre beni.

    1. “Troll”, “rrugac”, “gryken e thelle”, “ta shpjegoi ai pedagogu”, “lojen e ndyre”…

     Bla, bla, bla… fjalor plake lagjeje…

     Negativitet dhe vetem negativitet… Jeni te helmuar nga negativiteti.

     Bllaaahhh…

  2. Do luftoje njesoje si partizankat me italianet neper shkurret…
   Do marri turre nga mali….
   Dhe do vije me prapanicen e qelbure.
   Edhe partizanet tregonin nipambesave perralla me armiq….
   Njehere na rrethuan dhe na zune peng lufte … i tha dajo kurvi spiro bitha nipave te tije kur ishin te vegjel….edi dhe olsi pisit….
   Na thane kush do te qihet menjane…
   Kush do te vritet ne anen tjeter…..
   Po ti cbere o dajo i thane kopuket e kristaqit…..?
   “Mua me vrane “i tha dajo kurvi nipave te tije bastarde.

 2. Aq pak drone sa do bleje Peleshi per “lufte” jane thjesht nje ndihme per fushaten presidenciale te Erdoganit ne mandatin e tij te trete, madje duke ndryshuar Kushtetuten, e cila sanksionon 2 mandate.

  Duhen lare ca borxhe ndaj Erdoganit per shtepi e pallate ne Kurbin pas termetit, apo spitalin fushor te Fierit, se nuk ka asgje gratis ne kete bote.

  Fushate per fushate zgjedhore paguhet nderi me nder…

  1. Qoke pra e thote qarte fare, vidh pa ndalur nga ne e bo qoka lart e poshte. I hudh dhe nji karagoste ktij papagallit qe sillet si pordha neper breke te komentet. 9vjet Laj thaj vish e fillo nga fillimi

    1. Normal te perdhunohesh me goje perdite neper komente e do trolli nje karagoste ne fund muaji.
     Puna jote eshte si e lopes qe milet perdite e qihet nje here ne vit.

     1. Ua ua ua… “perdhunim ne goje”, “karagoste”, “lope qe milet”, “qirje nje here ne vit”…

      Po ti paske gjithe kete fantazi te shthurrur.

      Mos e mbaj brenda. Cliroje…

     2. Dronet quhen “peleshbythe” jane fjala e fundit e teknologjise.
      Jane shume perdorimesh.
      Kapterr zalo nga tepelena do te drejtoje grupin elitar te ushtarakeve “peleshbythngrites”. Ato jane te paisura me predha te mbushura me mut. Te tjerat jane sekret ushtarak. Dmth Tarrasmangjella.

  1. Autokrat e i korruptuar Erdogani mjeshtër dhe aurokrati e korruptuari çiraku Rama. Titull i bukur për një film historie dashurie!!!

 3. Remzi Hoxha nuk u vra rastësisht, edhe eshtrat nuk i janë humbur rastësisht… Kur flet Xhevat Nimani mbi Remzi Hoxhën, të zhdukur në duart e SHIK-ut që në 21 tetor 1995, e kur thotë se ‘do ta sjellë të gjallë’, të ndrit një shpresë në sy se qenka në këtë botë një fuqi e madhe gati vetë Mrekullia. Shpellkare ne ekstaze dhe ne masturbim total kur lapsi ben nje shkrim per ramen,e pate sa cecene kishte spiuni salih metaj ne protesten e 6dhjetorit

 4. Per Jorge dhe sherbimin shembullor ndaj Kryekatundarit superhajdut i veshur me Armani Edi Surrelsit kemi nje propozim:Ti jepen me shume hotdogs per gjithe Familjen e tij !!

  1. O poplli! Hotdogsat ja jap qenit une.

   Thuaji te me shtojne Arragostat dhe veren… Prestigj… dhe Privilegj… te Kallmetit… te Lezhes.

   Thanx.

  2. Operacioni i denoncuar si korruptiv dhe që dyshohet se ka ndikuar për shpalljen e non grata të Sali Berishës nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, është realizuar nga qeveria me në krye Sali Berishën, në periudhën 2005-2009.

   Operacioni, për të cilin u angazhuan të gjitha segmentet e nevojshme të shtetit, u finalizua për llogari në interes të dhëndrit të Sali Berishës, Jamarbër Malltezi, i cili nga trashëgimtar i pretenduar i 140 m2 tokë, arriti të ndërtonte me para të dyshimta 19 kulla mbi pronën e tjetërsuar, duke u bërë pronar me 40 %.

  1. Po he pra, si shpjegohet?!

   Jane mazokiste! E duan karin ne bythe, por pa vazeline! E duan ne te thate!

 5. Tall kart ky skizoja yne! Dhe mire ben, kur ka popull bageti!

  Eshte si “Ellis in Wonderland” ky boti! LSD-ja i ka keto efekte.

  Droneve besoj se do vene emra? Lasgushi, Naimi, Psomes etj. Perpara o shoke! Do luftojme me drone dhe mushqeta.

 6. Do vazhdoj ti puth mollaqet e Erdoganit,
  se me terheq shume posti i tij i Sulltanit,

  Do vazhdoj lepirjen e mollaqeve te Serbit Vucic,
  por sot po i puth mollaqet e Mico grekut krric,

  E kam porosi nga Fuga e nga sorrollopi kryeministris,
  se duke u puthur mollaqet atyre i zgjas jeten qeveris.

  1. Lepirja e bythes eshte privilegj kombetar shqiptar shume I vjeter.
   Nga menyra e lepirjes varet dhe fati I ardheut.

 7. Lepirja e bythes eshte privilegj kombetar shqiptar shume I vjeter.
  Nga menyra e lepirjes varet dhe fati I ardheut.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.