• |
ide | kryesore

Ramsdale, një portier në shënjestër: 17 stërlina në Leeds e një shkelm nga një tifoz i Tottenham

-Instant, Sport
Ramsdale

Ramsdale ishte protagonist i para dhe pas bilbilit të fundit në derbin e Londrës së Veriut. Portieri ishte ndër më të mirët në fushë kundër Tottenham, që pati edhe një epilog mjaft të veçantë. Pas festimeve për fitoren, futbollisti për pak u sulmua nga një tifoz i Spurs. Ai megjithatë e goditi nga prapa tabelave të reklamave, duke i shkuar pranë një sherri. Kjo nuk është asgjë e re për një portier, që tani duket se është rregullisht në shënjestër.


PRECEDENTI

Nuk është hera e parë që portieri i Gunners gjendet në një situatë të tillë. Ramsdale është rritur në nivelet e ulëta të futbollit anglez, ku turma nuk është ekzaktësisht model për lojtarët miq. Kështu që, ajo që ndodhi në fushën e Tottenham nuk ishte tronditëse për të, edhe pse më pak… fitimprurëse. Hera e fundit që iu desh të vuante nervat e tifozëve daton në ndeshjen kundër Leeds sezonin e kaluar.


LEEDS

Kur Arsenal u prezantua në Elland Road, dominoi ndeshjen nga fillimi në fund. Ramsdale, përveç tre pikëve, me atë rast fitoi edhe një shumë… monetare. “Pas golit të parë, ata filluan të më gjuanin me shishe dhe gjëra të tjera, madje kishte edhe çakmakë. Unë i vendosa të gjitha në një anë. Pastaj papritmas filluan të më hedhin monedha. Shikova përreth, aty ishte një monedhë dy paund. Unë i koleksionoj, kështu që e mora”.

17 STËRLINA

E ndërsa shokët e tij të skuadrës triumfonin kundër skuadrës vendase, tifozët e Leeds shfrynë inatin ndaj Ramsdale, që të paktën rriti koleksionin. “Kishte edhe monedha 1 paund dhe 50 cent, kështu që i mora dhe i vendosa pranë peshqirit. Pastaj kur mbaroi pjesa e parë i mora dhe i lashë në dhomat e zhveshjes. Në pjesën e dytë më hodhën të tjera, madje edhe një cigare elektronike fluturoi para penalltisë për Leeds. Në fund të ndeshjes fola me Kalvin Phillips dhe i thashë se tifozët e tyre janë plot me para. Sepse kam mbledhur 17 £ nga fusha”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.