• |
ide | kryesore

SpaceX lëshon me sukses 53 satelitë Starlink

-Instant, Lajme, Planet

SpaceX lëshoi ​​me sukses 53 satelitë Starlink në orbitën e ulët të Tokës këtë të enjte nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida.


Raketa Falcon 9 me dy faza me tufën e satelitëve të montuar në majë u ngrit nga Kompleksi Launch 39A në orën 2:58 të mëngjesit EST, pasi koha e lëshimit të saj ishte shtyrë nga 19 minuta më parë.


Përforcuesi i fazës së parë, i cili më parë mbështeti katër misione të tjera, u ul në anijen drone A Shortfall of Gravitas në Oqeanin Atlantik pas ndarjes dhe zbritjes së tij përsëri në Tokë.

SpaceX konfirmoi uljen e sigurt të përforcuesit në anije në Twitter.

Konfirmimi i vendosjes së satelitëve erdhi pak pas orës 4 të mëngjesit

Nisja e së enjtes ishte e teta e vitit dhe vjen dy ditë pasi SpaceX lëshoi ​​49 satelitë Starlink në orbitën e ulët të Tokës, me misionin që u ngrit nga Space Launch Complex 4 Lindore në bazën e Forcave Hapësinore Vandenberg në Kaliforni.

Pesëdhjetë e gjashtë satelitë u lëshuan në hapësirë ​​në mëngjesin e 26 janarit nga Kompleksi Hapësinor 40 në Stacionin e Forcave Hapësinore Cape Canaveral të Floridës dhe 51 u vendosën më 19 janar, me lëshimin që ndodhi në bazën e Kalifornisë.

Konstelacioni Starlink përbëhet nga më shumë se 3500 satelitë të vegjël me synimin për të ofruar internet broadband me shpejtësi të lartë dhe me vonesë të ulët në të gjithë globin.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.