• |
ide | kryesore

Misteri i tufave me para/ Kush gënjen Alda Klosi apo Rozeta Dobi?

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Që kur gjykata vendosi arrestimin e ish-zyrtares Alda Klosi, vjedhja e parave nga pastruesja e saj Rozeta Dobi u shndërrua me një thriller plot me të panjohura për tufat me euro që zyrtarja shtetërore mbante në shtëpi. Cila nga dy gratë po gënjen? Pastruesja Rozeta Dobi, gruaja e varfër që pati një moment rebelimi e gjendur mes parave të hedhura pa kujdes në shtëpitë që pastronte? Apo Alda Klosi, ish-shefja e konçensioneve, që nuk shpjegon dot tufat me euro, duke i lënë vend hamendësimeve se origjina e tyre janë aferat korruptive?


Deri tani, alibitë e të dyja grave fusin ujë.


Rozeta Dobi dhe Havier Dobi ne sallen e gjyqit pas arrestimit nga policia

Rozeta Dobi e ka ndryshuar deklarimin e saj fillestar. Menjëherë pas arrestimit, ajo tregoi se kishte vjedhur kasafortën me 120 mijë euro dhe 30 mijë dollarë, bashkë me bizhuteritë e zonjës së saj sepse e kishte shumë inat.

Por kur policia i gjeti në tubin e sobës rreth 405 mijë euro të tjera, aty Rozeta Dobi kuptoi se do të fundosej bashkë me të birin, Havierin në qelitë e burgut. Ishte pikërisht i biri, pika e saj e dobët, që e detyroi pastruesen të ndryshonte rrëfimin.

Me premtimin se do t’ia lehtësonin pozicionin e Haverit, prokurorët siguruan të premten e 3 Shkurtit një dëshmi tjetër të pastrueses, që fliste jo më për një vjedhje, por për një marrëveshje me të zonjën e shtëpisë, Alda Klosin.

Dobi tha se skena e grabitjes së banesës në rrugën e Kosovarëve është realizuar në bashkëpunim me Alda Klosin, me qëllim për të fajësuar ish-bashkëshortin e kësaj të fundit.

Pastruesja pranoi se paratë në shtëpinë e Klosit vinin me çantë, por nuk e dinte se kush i sillte.

“Pashë shumë para, kam pastruar tetë shtëpi. M’i la t’i fshihja. Shpesh i shikoja nëpër kuti, i sillnin me kuti, në batanije”, mësohet të ketë rrëfyer pastruesja, e cila pranon se paratë nuk i ka vjedhur, por thjesht i ka fshehur.

Pikëpyetjet që ngrihen për dëshminë e Rozeta Dobit janë të shumta. Së pari rrëfimi i saj është i dyshimtë për faktin se gruaja është e gatshme të pranojë gjithçka për të shpëtuar të birin nga burgu. Së dyti, në shtëpinë e pastrueses u gjetën bizhuteri të familjeve të tjera, që tregon se gruaja nuk e kishte për herë të parë vjedhjen.

Por të paktën, me këtë rrëfim, pastruesja i jep përgjigje një prej pikëpyetjeve më të mëdha të dosjes, që ka të bëjë me 405 mijë eurot që u gjetën në tubin e aspiratorit. Sipas Dobit të gjitha paratë janë të Alda Klosit.

Alda Klosi ka mohuar çdo akuzë që i bëhet nga prokuroria. Pas arrestimit, ajo ka mundur ta shmangë qelinë e burgut, pasi ka shfaqur probleme shëndetësore. Kur bëri denoncimin në polici, Alda Klosi tha se 120 mijë euro dhe 30 mijë dollar do të përdoreshin për kurimin e xhaxhait të saj në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe këtë version e ka ende.

Por mbi alibinë e saj ka dyshime të forta për disa arsye.

Së pari Klosi nuk denoncoi që në fillim në polici humbjen e 120 mijë eurove dhe 30 mijë dollarëve. Në 15 Dhjetor ajo denoncoi vetëm humbjen e bizhuterive. Pas arrestimit të pastrueses ajo i shtoi denoncimit edhe vjedhjen e kasafortës me para.

Intervali kohor, në mes të të cilit ajo kreu një vizitë në SHBA ngre dyshime për krijimin e një alibie për justifikimin e parave nga Alda Klosi.

Në anën tjetër, sipas prokurorisë vëllai i Alda Klosit ka bërë një deklarim kontradiktor për origjinën e parave, që sipas tij janë marrë borxh nga një person.

“Flitet për një kontradiktë, por nuk është e vërtetë. Alda Klosit i është thënë vetëm çfarë të ka humbur dhe na jep përshkrimin e sendeve që të kanë humbur. Lekët janë për xhaxhain sepse kishte nevojë për të përballuar shpenzimet për kurimin në Amerikë” ka thënë avokati i Alda Klosit.

Për momentin të dyja gratë janë në izolim. Deklarimet e tyre janë plot me dyshime, kontradikta dhe të informacione që nuk korrespondojnë. Shumat e mëdha të parave janë sekuestruar nga shteti. Janë më shumë se 500 mijë euro dhe 30 mijë dollarë, burimi i të cilave nuk dihet ende me siguri./Lapsi.al


11 Comments

 1. Ne pamje te pare duket si ” lek” jetim,por po ta mendosh thelle,ai dhe shume si ai lek,duhet te ishte yni,na eshte marre me shume forma:
  Çmimet qe nuk njohin kthim pas,sidomos bordet famekeqe qe bejne te kunderten,
  Taksat qe vetem rriten,
  Çek ndihme per pandemine, si u dha ne gjithe boten,ne nuk e pame edhe pse ilaçet tona jane ibret e me çmime te kripura,
  Te gjitha keto qe na merren ne,shkojne ne rritjen e buxhetit,nga ku duhet te na ktheheshin ne formen e sherbimeve te ndryshme siç ndodh ne boten demokratike.
  Por ne prape vidhemi pasi asgje nuk na kthehet,asnje sherbim,por shperndahen neper tendera e ppp nga ku pjesa me e madhe vidhet nga keta pushta kriminele qe i kane ne dore dhe duke bere qe ne prape te vidhemi nga cilesia e dobet e puneve qe duhet te ishin bere nga tenderat.
  E pra nuk duhet te rrime indiferente karshi ketyre parave qe na shfaqen poshte e perpjete,me qesera e kutira,batanije e dysheke;
  Nuk jane pa zot,jane tonat!

 2. Një mikesha ime e medias i kerkoi intervistë Alison Guerrero, dhe pergjigje ishte “sa paguani?”

  Mbas këtij komunikimi, Alison thotë sé është paguar nga media shqiptare për intervisten. (shih tëeet e saj me poshtë).

  Ja u thashë që kjo nuk është stabël, por për më tepër, kur kerkon para për një intervistë, të kualifikon automatikisht në një nivel që me të drejtë as FBI, dhe as gjykata s’te merr seriozisht.

 3. Mendoni sa miliona euro do kete Tigri Ahmetaj kur baxhella/gojorja e tij ka 600 mije?!
  Ky eshte Albanistani i rilindur.
  Rrofshin patronazhistet dhe activists! Bravo!

 4. Hajde pare me çanta , kutija e batanije ! Regjistrohu ne club Ramrilindstankrim dhe gdhihesh milioner .

 5. “Që të jemi të qartë. Rashë dakord për këtë intervistë, sepse media shqiptare paguan (Media në Shtetet e Bashkuara nuk e bën). Jam deri në fyt me qera, fatura mjekësore dhe ligjore të përditshme, kështu që intervista do jap vetëm nëse më paguani, sepse kam shumë nevojë për para tani” – shkruan Guerriero.Paguesit salih dhe ulaj jane ata qe bene te mundur nje interviste pacavure nga kurva amerikone

  1. Ahahaha kurve po carlin superagjentin d ed bil e coi per lesh. bashke me ramen me viasat voice. KM qe flet me voice app qe perdoret nga krimi dhe trafikantet.

   1. Eshte futur korrupsioni dhe hajduteria deri ne qelizat e foshnjes ne bark, cbehet keshtu ne kete vend te mallkuar me njerez te mallkuar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.