• |
ide | kryesore

Google lëshon chatbotin e vet të inteligjencës artificiale (AI)

Paparazzi, Slider
Google

Google po lançon chatbotin e vet të inteligjencës artificiale (AI) pas suksesit të ChatGPT të mbështetur nga Microsoft.


Kompania tha se produkti, i quajtur Bard, do të dalë për publikun në javët e ardhshme dhe do të japë përgjigje me shkrim për pyetjet në disa sekonda. Shefi ekzekutiv Sundar Pichai tha se mjeti do të lejojë Google t’u përgjigjet pyetjeve në një mënyrë më inteligjente që shkon përtej dhënies së informacionit bazë faktik. “Bard kërkon të kombinojë gjerësinë e njohurive të botës me fuqinë, inteligjencën dhe kreativitetin e modeleve tona të mëdha gjuhësore,” tha ai.


“Bard mund të jetë një prizë për krijimtarinë dhe një pikënisje për kuriozitet, duke ju ndihmuar t’i shpjegoni zbulimet e reja nga teleskopi hapësinor James Webb i NASA-s për një nëntë vjeçar, ose të mësoni më shumë për sulmuesit më të mirë në futboll. Një nga mundësitë më emocionuese është se si mund të thellojë të kuptuarit tonë të informacionit dhe ta kthejë atë në njohuri të dobishme në mënyrë më efikase – duke e bërë më të lehtë për njerëzit që të arrijnë në thelbin e asaj që kërkojnë. Bard do të përdorë softuerin ekzistues Lamda të kompanisë, i cili u përshkrua vitin e kaluar nga një inxhinier si “i ndjeshëm” dhe ekuivalenti intelektual i një fëmije njerëzor./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *