• |
ide | kryesore

Afërdita e Botticelli-t kthehet në një “influencer”

-Instant, F1, Paparazzi
Afërdita

Afërdita e Botticelli-t kthehet në një “influencer”? Nuk e dimë se sa prej jush do ta kishin imagjinuar të shihnin një profil në Instagram të veprës së famshme të ruajtur në Uffizi të Firences. Arsyeja gjendet në fushatën e re reklamuese të Ministrisë së Turizmit, e cila e ka identifikuar Venusin si ambasadoren për të lartësuar Bel Paese në botë (dhe në internet) “Italia. Open to meraviglia”” është slogani i kësaj fushate.


Afërdita shkon me biçikletë përpara Koloseut, ha një picë me pamje nga deti, ndryshon veshjet si një influencuese e vërtetë. Dhe prezantohet në videon e parë të publikuar në profilin e Ig venereitalia23:


“Përshëndetje të gjithëve, unë quhem Venus por ju ndoshta e dini tashmë këtë. Unë jam 30 vjeç, ok edhe pak të them të drejtën… dhe jam një influencuese virtuale”. Ajo shpalos mrekullinë italiane që bie në sy mes kuzhinës, bukurive, muzikës dhe sigurisht artit, “ashtu si influencuesit tuaj të preferuar!”, thotë sërish.

Por jo shumë njerëzve u pëlqeu kjo iniciativë e qeverisë. Do të jetë për koston (investimi për fushatën është 9 milionë euro), do të jetë për tonin e zërit që nuk është vlerësuar shumë. Në rrjetet sociale orët e fundit komentet kanë marrë dhenë. Nga një lakonik “marangozi im mund ta bëjë më mirë me 30.000 lira” deri në keqkuptimin “do të jetë një shaka prilli”.

Menaxhuar nga agjencia Armando Testa, ka edhe disa përfaqësues të institucioneve të cilët në vend të kësaj nuk janë pajtuar me zgjedhjen e ministrisë.

Ashtu si nënsekretari për kulturën Vittorio Sgarbi i cili reagoi me një “Çfarë është kjo?”. Megjithatë, për kryebashkiakun e Firences, Dario Nardella, është një fushatë karikaturë: «Sot pica me Venusin, nesër një mandolinë e luajtur nga Davidi?». Ideja bazë nuk është as e keqe, është e sigurt që ka shumë dyshime për rendimentin. A ishte vërtet e nevojshme të transformohej një vepër kaq e lavdishme arti në ndonjë ndikues të modës? Për disa ka një përgjigje dhe është një mendim ndaj autorit: “Botticelli kthehet në varrin e tij”, thotë një përdorues. Pak shumë keq, ndoshta?Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *