• |
ide | kryesore

Tony Awards 2023: Shihni listën e plotë të të nominuarve

Paparazzi, Slider


Të martën, interpretuesit Lea Michele dhe Myles Frost prezantuan të nominuarit për Tony Awards.

Some Like It Hot doli në krye, me gjithsej 13 nominime. Ndërkohë, shfaqjet më të nominuara janë Ain’t No Mo’ dhe Leopoldstadt, të cilat mblodhën nga gjashtë secila. Për më tepër, Sweeney Todd dhe A Doll’s House ishin dy ringjalljet më të njohura të vitit, duke mbledhur respektivisht tetë dhe gjashtë nominime.

Kur bëhet fjalë për çmimet e aktrimit, Annaleigh Ashford, Jessica Chastain, Jodie Comer, Sean Hayes dhe Yahya Abdul-Mateen II fituan të gjithë nominime për interpretimet e tyre përkatëse. Për më tepër, Audra McDonald bëri histori me nominimin e saj të 10-të të aktrimit për Vrasjet e Shtetit të Ohajos, ndërsa Alex Newell dhe J. Harrison Ghee hapën terren të ri si kandidatët e parë të aktrimit jobinar të çmimeve. Shikoni listën e plotë të të nominuarve për Tony më poshtë:

Muzikali më i mirë

Romeo& Juliet
Kimberly Akimbo
New York, New York
Shucked
Some Like It Hot

Shfaqja më e mirë

Ain’t No Mo’
Between Riverside and Crazy
Cost of Living
Fat Ham
Leopoldstadt

Performanca më e mirë aktor kryesor

Yahya Abdul-Mateen II, Topdog/Underdog
Corey Hawkins, Topdog/Underdog
Sean Hayes, Good Night, Oscar
Stephen McKinley Henderson, Between Riverside and Crazy
Wendell Pierce, Death of a Salesman

Performanca më e mirë aktor dytësor

Jordan E. Cooper, Ain’t No Mo’
Samuel L. Jackson, August Wilson’s The Piano Lesson
Arian Moayed, A Doll’s House
Brandon Uranowitz, Leopoldstadt
David Zayas, Cost of Living

Performanca më e mirë e aktorit kryesor në Muzikal

Christian Borle, Some Like It Hot
J. Harrison Ghee, Some Like It Hot
Josh Groban, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Brian d’Arcy James, Into the Woods
Ben Platt, Parade
Colton Ryan, New York, New York

Performanca më e mirë e aktorit dytësor në Muzikal

Kevin Cahoon, Shucked
Justin Cooley, Kimberly Akimbo
Kevin Del Aguila, Some Like It Hot
Jodran Donica, Lerner & Loewe’s Camelot
Alex Newell, Shucked

Performanca më e mirë e aktorit kryesor në shfaqje

Jessica Chastain, A Doll’s House
Jodie Comer, Prima Facie
Jessica Hecht, Summer, 1976
Audra McDonald, Ohio State Murders

Performanca më e mirë e aktorit dytësor në shfaqje

Nikki Crawford, Fat Ham
Crystal Lucas-Perry, Ain’t No Mo’
Miriam Silverman, The Sign in Sidney Brustein’s Window
Katy Sullivan, Cost of Living
Kara Young, Cost of Living

Regjisori më i mirë

Michael Arden, Parade
Lear deBessonet, Into the Woods
Casey Nicholaw, Some Like It Hot
Jack O’Brien, Shucked
Jessica Stone, Kimberly Akimbo

Orkestrimi më i mirë

Bill Sherman and Dominic Fallacaro, & Juliet
John Clancy, Kimberly Akimbo
Jason Howland, Shucked
Charlie Rosen & Bryan Carter

Some Like It Hot
Daryl Waters & Sam Davis, New York, New York

Koreografia më e mirë

Steven Hoggett, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Casey Nicholaw, Some Like It Hot
Susan Stroman, New York, New York
Jennifer Weber, & Juliet
Jennifer Weber, KPOP

Kostumografia më e mirë

Gregg Barnes, Some Like It Hot
Susan Hilferty, Parade
Jennifer Moeller, Lerner & Loewe’s Camelot
Clint Ramos & Sophia Choi, KPOP
Paloma Young, & Juliet
Donna Zakowska, New York, New York

Best Sound

Kai Harada, New York, New York
John Shivers, Shucked
Scott Lehrer & Alex Neumann, Into the Woods
Gareth Owen, & Juliet
Nevin Steinberg, Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *