• |
ide | kryesore

Parada e “Ditës së Fitores”/ Putin: Bota është në një pikë kthese

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Putin

Vetëm një tank kaloi nëpër Moskë dhe asnjë avion nuk fluturoi teksa Vladimir Putin foli në një paradë të zhveshur të Ditës së Fitores në Sheshin e Kuq.


Me luftën në Ukrainë që u shkaktoi humbje të mëdha trupave dhe armaturave ruse, ishte një shfaqje shumë e reduktuar jashtë Kremlinit të martën.


Duke folur me radhët dhe rreshtat e ushtarëve me uniforma, Putin tha se një “luftë është nisur” kundër Rusisë ndërsa ai shënoi përvjetorin e fitores mbi Gjermaninë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Bashkimi Sovjetik humbi 27 milionë njerëz në Luftën e Dytë Botërore, duke përfshirë shumë miliona në Ukrainë, por përfundimisht i shtyu forcat naziste në Berlin.

Në një fjalim 10-minutësh, Putin përsëriti mesazhet e njohura që ai ka dhënë shumë herë që nga pushtimi i plotë i Ukrainës vitin e kaluar.

Ai tha se bota ishte në një pikë kthese kyçe dhe Rusia është e angazhuar në një luftë patriotike për të ardhmen e saj.

Ai akuzoi “elitat globaliste perëndimore” për mbjelljen e rusofobisë dhe nacionalizmit agresiv, ndërsa populli ukrainas ishte bërë “peng i një grushti shteti” dhe i ambicieve të Perëndimit.

Në Sheshin e Kuq u vu re gjithashtu lideri bjellorus Alexander Lukashenko, i cili ka qenë një aleat kryesor i zotit Putin gjatë luftës.

Shefi i Kremlinit nuk adresoi sfidat me të cilat përballet Rusia ndërsa forcat e saj përgatiten për një kundërsulm të madh të pritshëm nga Ukraina. As nuk përshkroi ndonjë rrugë drejt fitores.

Tanke beteje të standardeve të NATO-s dhe armë të tjera janë derdhur në Ukrainë në pritje të kundërofensivës, së bashku me mijëra trupa ukrainase të sapo trajnuar.

Fjalimi erdhi pasi një tjetër breshëri e madhe raketash u lëshuan nga forcat ruse, kryesisht në Kiev. Ukraina thotë se ka rrëzuar 23 nga 25 raketat dhe nuk ka pasur viktima të raportuara.

Ishte nata e dytë me radhë e sulmeve të mëdha ajrore ruse dhe e pesta deri më tani këtë muaj. /Sky news, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 6 Comments

  1. ne shqiptarët populli më idiot e padinjitet këndonim këngën …. në gojë të ujkut hedhim valle!!!!!!!

    Njëlloj si putana muzhike sot

  2. O skit bythqim, ke fillu komenton mga 4-5 here e???
    Keshtu te ka mesuar xhaxhi Stalin??
    Plot 1 tank te parada e djeshme e????
    Per skrap i ka çu Putini tanket?🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *