• |
ide | kryesore

Funksioni i ri i iPhone mund të klonojë zërin tuaj në vetëm 15 minuta

Paparazzi, Slider

Apple ka zbuluar një veçori të re iOS që lejon përdoruesit e iPhone, iPad dhe Mac të bëjnë një klon dixhital të zërit të tyre në vetëm 15 minuta.


Funksioni Personal Voice i shpallur të martën synon të ndihmojë ata që janë në rrezik të humbasin zërin e tyre, siç janë njerëzit me një diagnozë të sklerozës laterale amiotrofike (ALS) ose kushte të tjera neurologjike. Funksioni i ri është pjesë e një sërë përditësimesh të shpallura përpara Ditës Globale të Ndërgjegjësimit për Aksesueshmërinë më 18 maj, dhe ka të ngjarë të shpërndahet si pjesë e iOS 17 më vonë këtë vit.


Personal Voice do të jetë i disponueshëm për t’u përdorur me funksionin e ri Live Speech të Apple në iOS, i cili do t’i lejojë përdoruesit të shkruajnë atë që duan të thonë dhe ta thonë me zë të lartë, gjatë bisedave , si dhe me telefonata dhe FaceTime. Funksioni thuhet se funksionon me të gjitha thekset dhe dialektet.

Ndërsa Apple nuk deklaroi se kur saktësisht do të vinin përditësimet e reja në pajisjet e saj më vonë këtë vit, një prezantim së bashku me iOS 17 duket i mundshëm, duke pasur parasysh njoftimet e mëparshme./Lapsi.al

Marrë nga: IndependentLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *