• |
ide | kryesore

Zelensky do të udhëtojë në Japoni për samitin e G7

-Instant, Arkiva, Planet
Zelensky shkarkon krerët e të gjitha qendrave të rekrutimit

Presidenti ukrainas Vladimir Zelensky pritet të bëjë një paraqitje personale në samitin e ardhshëm të Grupit të Shtatë (G7) në Hiroshima, Japoni, konfirmoi një zyrtar i lartë të premten pas disa raportimeve të mediave.


Më parë, kryeministri japonez Fumio Kishida kishte deklaruar se Zelensky do të bënte vetëm një paraqitje virtuale në samit, duke iu drejtuar udhëheqësve përmes një video-lidhje.


Megjithatë, dy zyrtarë të përfshirë në organizimin e ngjarjes zbuluan për Reuters se udhëheqësi ukrainas do të merrte pjesë personalisht në mbledhje.

Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Aleksey Danilov konfirmoi raportet për mediat shtetërore, duke shpjeguar se “gjëra shumë të rëndësishme do të vendosen atje dhe prandaj është prania e presidentit tonë që është absolutisht thelbësore për të mbrojtur interesat tona”.

Udhëtimi i papritur po interpretohet gjerësisht si një përpjekje e Kievit për të bindur grupin G7 për të rritur presionin ndaj Rusisë në mes të fushatës ushtarake të Moskës në Ukrainë, si dhe një mundësi për të kërkuar më shumë ndihmë ushtarake dhe financiare.

Një zyrtar i BE-së i tha gjithashtu Financial Times se Zelensky pritet të kërkojë nga grupi G7 që të shqyrtojë mbajtjen e një samiti këtë verë për zgjidhjen paqësore të konfliktit ukrainas pa pjesëmarrjen e Rusisë. Kievi dëshiron që samiti i mundshëm të fokusohet në planin dhjetë pikash të Zelensky, i cili përfshin tërheqjen e forcave ruse nga Ukraina, pagesat e dëmshpërblimeve dhe një gjykatë për krimet e luftës.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *