• |
ide | kryesore

Vende të anëtarësuara në NATO mund të dërgojnë trupa në Ukrainë

Lajme, Të fundit

Disa vende të NATO-s mund të jenë të gatshme të dërgojnë trupa në Ukrainë nëse shtetet e tjera anëtare nuk japin garanci sigurie për Kievin, ka thënë një ish-sekretar i përgjithshëm i aleancës ushtarake.


Sipas Anders Rasmussen ekziston një “mundësi e qartë” që shtetet e NATO-s mund të ndërmarrin veprime individualisht nëse grupi nuk merr një vendim të përbashkët.


“Ne e dimë se Polonia është shumë e angazhuar për të ndihmuar Ukrainën. Dhe nuk do të përjashtoja mundësinë që Polonia të angazhohej edhe më shumë në këtë kontekst në baza kombëtare dhe të ndiqet nga shtetet baltike, ndoshta duke përfshirë mundësinë e dërgimit të trupave. Ne nuk duhet të nënvlerësojmë polakët, ata menduan për një kohë të gjatë Europa Perëndimore nuk i dëgjoi paralajmërimet e tyre kundër mentalitetit të vërtetë rus.”, tha ai.

Anëtarët e NATO-s nuk kanë dashur të vendosin trupa në Ukrainë ose një zonë të ndalim-fluturimit pasi kjo do të çonte në një konflikt të drejtpërdrejtë me forcat e tyre.

 13 Comments

  1. 1 Leopard qe iken, merr me vete 30 T-72!!! Per kete thua?!

   Leopardi te ha te gjalle! Te shqyen me gjithe rroba dhe kokore! Hahaha.

 1. Sa injorante jane kto njerëz. nuk e dine akoma qe Polonia ka me shume fuqi ushtarake se se Franca, Gjermania dhe Italia te marra sëbashku. Te mos flasim pastaj per programin e tankeve qe po merr nga Koreja.

 2. O filorusë .Si ka mundësi kaq të dashur me kriminelat dhe dhunën.Kaq të dashuruar me krimet dhe shkatërrimet.Po rusët kanë mbaruar dhe tani shkatërrojnë diga.A i shikoni se ku është katandisur fuqia e “dytë”ushtarake.I kanë hyrë brenda tani.A e keni idenë që me hyrë dhe ushtarë të Nato-s sidomos polak Rusia do sh……t më keq se tani. Kanë goditur tanket Leopard!!! Makinë korrse bari kishin goditur o të mjerë.Tanket Leopard nuk kanë filluar akoma punën e tyre.A e dini që ato forca që kanë hyrë brenda Rusisë janë vullnetarë më së shumti polakë.A i njihni polakët çfarë ushtrie kanë.Ata janë mësuar të luftojnë kundër rusëve si ukrainasit që i nenvlefsuan.A e dini çdo të thotë të luftosh për lirinë e vëndit. Të vdesësh pa patur frikë e jo si rusët që vdesin si derra e i kanë lënë kufomat e tyre nëpër fusha e llogore dhe nuk interesohen fare.Po s’ka si t’a kuptoni se nuk e njihni lirinë.Ju akoma jeni të ndrydhur nga ideologjia ruse ndoshta që në lindje dhe që i ka bërë dhe i bën dëm akoma shqiptarëve.

  1. O pleher e LGBT Ameriqene Po ne kemi 33 Vjet dhe qe ne 1945 qe AngloAmerikanet I kane bete Vetem te keqija Shqiperise. Tani Jane kthyer ne Populli satanist ku dergon e transeksal zhveshur te kercejne neper kopshtet dhe Shkollat e femijeve. Nje shtet I semure psikologjikisht dhe pervers si Amerika kurre nuk duhet ti Afrohet Shqiperise

   1. Hahahaha, une per vete njof qindra njerez qe kane emigruar ne Europe, amerike dhe Angli por nuk njof asnje qe te kete emigruar ne Rusi.
    Nese Rusia eshte me e mire se Perendimi atehere do te mbanin rradhe nje para ambasadave te Rusise dhe jo e kunderta.

 3. Ky qe plani te fisin Evropiano Lindoret mish per top. Ja pse Ripjellja do ta bej ushtrine me detyrim Tani qe tebledh djemte e Shqiperise dhe te vriten ne Ukraine per cufuter e Amerikes

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *