• |
ide | kryesore

Celine Dion, në gjendje të rënduar shëndetësore

Paparazzi

Celine Dion “po bën gjithçka që mundet” ndërsa vazhdon të luftojë me diagnozën e sindromës së saj të pashërueshme të personit të ngurtë, sipas motrës së këngëtares.


Duke folur për HELLO!  Claudette Dion  tha se ajo dhe familja po përpiqen ta ndihmojnë dhe “të lehtësojnë dhimbjen e saj”. “Ajo po bën gjithçka për t’u rikuperuar,” i tha ajo gazetës. “Celine është një grua e fortë.”“Është një sëmundje për të cilën dimë kaq pak,” vazhdoi Claudette. “Ka spazma – ato janë të pamundura për t’u kontrolluar.  Ka pak gjëra që mund të bëjmë për ta mbështetur atë, për të lehtësuar dhimbjen e saj,” tha ajo, duke shtuar se ata “po kryqëzojnë gishtat që studiuesit të gjejnë një ilaç për këtë sëmundje të tmerrshme”.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, sindroma e personit të ngurtë është një “çrregullim i rrallë neurologjik progresiv” që mund të shkaktojë ngurtësim të muskujve në bust, krahë dhe këmbë. Motra e tyre Linda dhe burri i saj janë zhvendosur që atëherë në shtëpinë e Celine në Las Vegas për të vepruar si kujdestar për krijuesin e hitit “My Heart Will Go On”. Dion zbuloi diagnozën e saj në dhjetor 2022, gjë që e detyroi të ndërpriste turneun e saj Botëror të guximit. Claudette tha se anulimi i turneut ishte një lëvizje e nevojshme për shanset e saj për rehabilitim./Lapsi.al

 Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *