• |
ide | kryesore

Shifrat e jetëgjatësisë së ministrave/ Vetëm shefi nuk lëviz

Arkiva, Kryesore, Lajme
ndryshimet ne qeveri

Edi Rama kryeministri më jetë gjatë i demokracisë, po drejton vendin me një paradoks: ai nuk luan nga posti për tre mandate, kurse ministrat që ‘hanë kumballa dhe dardha pas shpinës” së tij, kur nuk përfundojnë në ndjekje penale, në rastin më të mirë dorëzojnë postin. Revista Monitor kishte bërë një vëzhgim interesant që tregonte se nëse Rama nuk luante nga posti prej dhjetë vitesh ministri më afatgjatë në një dikaster me drejtim ekonomik ishin Arben Ahmetaj apo Damian Gjiknuri me gjysëmën e kësaj kohe (tabela poshtë)


Po të shikohet me kujdes në tabelë duken edhe disa ministra të LSI-së sepse në periudhën e parë (2013-2017) Rama u detyrua të qeverisë me koalicion. Madje për disa muaj përrreth zgjedhjeve të 2017 u futën në qeveri edhe disa ministra nga PD si rezultat i marëveshjes së 17 majit me Bashën. Por, që prej asaj kohe Edi Rama është edhe dirigjent edhe solist edhe violinë e parë. Ai është i vetmi që vendos për ministrat, pa konsultuar as grupin parlamentar as forumet e PS-së si një shenjë e një pushteti gjithnjë e më autokratik.Lexo me tej:

Ministrat e rinj/ Tre dekretet surprizë mbi tryezën e Begajt 

Por këto simptoma nuk duken në faktin se tek publiku lihet përshtypja se i vetmi që punon mirë në një ekip qeveritar është shefi tek pullë. Interesante për të parë rëshkitjen gjithnjë e më të theksuar drejt autoritarizmit, është të bëhet një krahasim me periudhën e qeverisjes së parë të PS-së. Ndryshimi është i nata me ditën. Në tetë vite (1997-2005) socialistët qeverisën me një koalicion të madh ku bënin pjesë edhe PSD e Gjinushit edhe Aleanca Demokratike e Cekës, Imamit, Pashkos, edhe PBDNJ e Dules edhe PDS e Paskal Milos edhe Agrarët e Xhuvelit. Rama i zboi të gjhithë duke i quajtur parti të tepsisë që bashkoheshin për të vjedhur, ndërkohë që kur pushteti u përqëndrua në një dorë të vetme skandalet janë shtuar.

Komenti video nga Armand Shkullaku

Po ka edhe më. Në tetë vite e majta i dha vendi pesë qeverisje, 2 me Nanon, 2 me Majkon dhe 1 me Metën ndërkohë që tani prej dhjetë vjetësh për të përdorur një shprehje të tij “edhe po hape frigoriferin të del portreti i Ramës”.

Ndryshimet në qeveri u diktuan nga skandalet

Ka dhe më gjatë qeverisjes së parë PS jo vetëm pati gjatë gjithë kohës koalicion dhe ndryshoi kryeministrat, por anëtarët e kabintetit ishin pjesë e ekuilibrit të forcave ndërmjet grupeve të ndryshme brenda partisë. Të gjitha rrymat e të majtës ishin të përfaqësuara në pushtet. Tani kjo lojë demokratike duket si një përrallë nga e kaluara. I gjithë pushteti i votuar nga 600 mijë deri në 800 mijë zgjedhës është përqëndruar në një dorë të vetme. Prandaj kemi arritur në paradoksin që duket nga llogaritë statistikore që ka nxjerrë monitor. Kur kemi një shef të pazëvendësueshëm që shkëlqen dhe kumbullngrënësit që qarkullojnë pa asnjë filtër, por vetëm sipas tekave të tij. 

©Lapsi.al

 17 Comments

 1. mua me tmerron idea se kush mund te vije pas rames….. kedo te mendosh edhe brenda ps……….imagjino sa i vogel do jete

 2. njerezimit mbijetoj edhe pa jezusin e mohamedin,ndersa komunistet nuk jetojne dot pa ram incestin.mortja qe nuk te ha ty e siameset e tu o barkthare.ky jevgjit bythqiri eshte aksidenti me i keq qe u ka rene shqiptareve o kokpalare.

 3. I paemer i ores 17:42 ke te drejte . Le ti japim dite nga ditet tona udheheqsit tone te nderuar qe po na con nga fitorja ne fitore , qe e beri Shqiperine shkemb graniti ne brigjet e Adriatikut ku perplasin koken armiqte tane ( me fal se nuk e mbajta vehten e u frymezova nga Ai udheheqsi ine legjendar E Hoxha) por per kete te sotmin po e ben kopesht me lule qe tere emigrantet qe kane ikur qe nga 1944 e ketej, sidomos ata qe iken nga qeverisjet e keqia te meparshme po ngarkojne baullet e po kthehen te mallosur ne kete Babillonine e koheve moderne qe mban emrin Shqiperi. Vetem se kemi nje problem te vockel , bashke me bashkeatdhetaret tane ne po na vijne me qindra milione turiste e mund te detyrohemi te mos i pranojme te gjithe.

 4. Kjo spjegohet me strategjine e sukseseshme te KM dhe qe e mban ne unitet PS-ne dhe nuk ka

  hatermbetje kur ikin nga ministrite, bile edhe kur futen ne burg per 2-3 vjet me se shumti.

  Kjo strategji eshte dhenia e drites jeshile per te vjedhur te gjithe, me tendera, me PPP, me koncesione

  me punesime, me rushfete e me cdo menyre, mjafton qe te dorzojne pjesen e luanit “ma nalt” dhe

  te kontribuojne ne blerjen e zgjedhjeve. Pasi bejne miliona euro, pasi kane ndertuar vila e resorte

  pasi kane punesuar gjithe farefisin, paqsi kane derguar parate neper banka te huaja apo i kane groposur

  ata i largon per te pasuruar edhe te tjeret. Kush nuk do ishte i gatshem te beje 2-3 vjet burg te

  rehatshem duke pire vere me kriminela si ish-Ministri i Brendshem e pastaj te jetosh si sheik gjithe

  jeten me parate e “djerses se balli” sa ka qene ne detyre Minister apo funksione te tjera te larta e

  fitimprurese? Njerzit i lidh ose virtuti ose vesi- thote nje filozof. Keta i lidh vesi, vesi i vjedhjes

  se zgjedhjeve, i vjedhjes se taksave , i shfrytezimit te postit per tu pasuruar duke rrenuar jo vetem

  besimin e qytetareve tek shteti, por edhe besimin e qytetareve se Shqiperia do te jete shtepia e

  perbashket e gjithe shqiptareve .

 5. Kryeministri nuk lëviz se është shteti hije mafioz shqiptar sëbashku me elementin e huaj sorrosian që e mbështet.

  Artikulli duhej të përqëndrohej më shumë pikërisht tek ky element diabolik i huaj që ka shkaktuar gjëmën në Shqipëri dhe i zgjat jetën klikës së Ramës. Përmend këtu vetëm elementin amerikan dhe britanik, por ka edhe të tjerë.

  Dora e Zezë ka pushtet të plotë në vend.

 6. Shkarja e rradhes oJorgo Palla Semundja e miopise por dhe e llogjikes po te le vetem ne nje rruge, ate qe te mos tradhetosh tradhtaret, apo bandat hajdute te pa ngopur te rilindjes,o palle, mos e mbro kaqe shume zullumin, se thone qe te perpunon me vesin e trasheguar.Mos u trego i shkerdhyer si zakonisht.Mbuloje nje here felliqesiren e servilizmit, me realitetin e kohes.

 7. Po komunisti spiuni serb salih kur ka zbritur nga froni o shpellkare,ai vrau preu dogji shqiptare dhe nuk u largua asnjehere nga qeveria dhe partia o cecenet e serbit salih karaxhic berisha,ky spiun u largua dy here me vote popullore.

 8. Jorgaqis, kur i degjon nga psikopati, na i hedh si argumet suksesi, kur i degjo vecorite qe te kane errur syte, me nde na dhjekerke brekesh, po nga ato qe nuk i pranon, trego semundjen tende te infeksionit,Gjeriz,.Andaj quhesh kulish kurvi e zuzar gjerizi rilindas.Si ti, eshte edhe komentuesi me poshte, e po ju mbledh djallezia, vesi, trashegimeria, ne kete qelbesire sekt.

 9. I dashur,

  Te lutem shkruaj pak me qete ne telefon qe te kuptoj cfare po perpiqesh te shprehesh.

  Ke hedhur aty nje mase inerte shkronjash qe duhet shume mund me deshifru cfare ka dash me thene autori.

  Relaksohu mo vlla. Ti je bos! Imagjino: ti ke kohen dhe komoditetin me shkrujt ketu tek Lapsi!

  Une s’e kuptoj ca halli ke ti?!

  Per cfare shqetesohesh?!

 10. Po abone si ti, ne gadishmeri nga bodrumi i komitetit partise,,, po i fut ndonje sufllaqe qyl nga partia, e andaj na ben propagande per kete pushtet horrash te gjindes tende. Vidhni, vidhni, po mos u del nga pas, me kete krenari idioti E perseris, bije morrash te kuq, qe hiqeni si elite, por qe te tere jeni vetem bira kurvi, ndyresira si do ta shohesh, poshtersine keni mbledhur dhe na e shperfaq ne komente, sic eshte ai qe ke zedhenes ne komentin tend.Nuk e vlen te meremi me servile e qelbesira sekti, je shume i shperfaqur ne duelet e tua me hipokrizine e kopijes qe i ben padronit tend.

  1. Vella une nuk po vjedh.

   Por nqs. ti dyshon se dikush po vjedh ty apo njerez qe ti i ke per zemer, ka institucione te tjera shteti ku ti mund te drejtohesh.

   Dhe sigurisht pergatit nje dosje me prova per te ilustruar shqetesimin tend. Indicie… te dyshuar. Gjera si keto.

   Pra fakte. Jo fiksime.

 11. ky gamori sumrrelit thote c’me duhet mu se ca boj une,a di gjo merda gelboqja per keto gjona ose jorgjica gabelica

 12. Tashti oJorgaqis, me kete komentin e fundit i ke ra pikes,Po te pyes ty, po ti nuk ke degjuar e pare se cben kjo qeveria tende, akuzat e dosjet po flene ne spak, ti kerko nga une ti shtoj ato. Sa rilindas jane denuar, e sa duhet te denohen, kete se di, e se thua , kur nuk e prano padroni Rama, si do ta pranosh me gjumesine e helmet qe te karakterizo.Po si nuk we asnjehere objektiv ne aresyetimin tend te ngurosur qe te ka mberthyer e je njesh me banden qeveritare, ose spiun modernPATRONAZHIST,,me origjine kodoshesh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *