• |
ide | kryesore

Tërmeti tragjik në Marok i mori jetën një klase të tërë nxënësish

Lajme, Të fundit

Një ngjarje prekëse dhe tepër e rëndë ka ndodhur për një mësuese në Marok, nxënësit e së cilës humbën jetën nga tërmetin 6.8 ballë që goditi vendin një javë më parë.


Nesreen Abu ElFadel ishte në Marrakesh – por Adaseel, fshati malor që ishte shkolla e nxënësve të saj, ishte më afër epiqendrës.Mësuesja e gjuhës arabe dhe frënge u kthye në Adaseel ku shkoi të kërkonte fëmijët.

Ajo zbuloi se të 32-të – nga 6 deri në 12 vjeç – kishin vdekur.

“Shkova në fshat dhe fillova të pyesja për fëmijët e mi: “Ku është Somaya? Ku është Youssef? Ku është kjo vajzë? Ku është ai djalë?” Përgjigja erdhi disa orë më vonë: ‘Ata kanë vdekur të gjithë’.

“Imagjinova sikur po mbaja fletën e frekuentimit të klasës sime dhe t’i vendosja një rresht, derisa të kisha gërvishtur 32 emra; ata tani kanë vdekur të gjithë”, tha ajo për BBC.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *