• |
ide | kryesore

Përplasja për McGonigal/ A po fshihen të dhënat e aferës në Shqipëri?

Kryesore, Lajme

Ndërsa kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka udhëtuar drejt New York për mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, drejtësia amerikane është nën presion për të bërë transparencë mbi një çështje korrupsioni të niveleve më të larta, ku Rama mendohet se ka pasur ndikimin e tij.


Bëhet fjalë për hetimin e Çarls McGonigal, ish drejtorin e zyrës së FBI-së në New York, që ende për disa ditë do të jetë në negociata me prokurorët amerikanë për një dënim sa më të ulët në lidhje me takimet në Shqipëri në vitet 2017-2018 dhe paratë që ka marrë nga ish-punonjësi i SHISH, Agron Neza.Lexo edhe: McGonigal pranon fajin, enigma e 225 mijë dollarëve që i dha Neza

Lexo edhe: “Agjentët e FBI-së në shtëpinë time me foton e kryeministrit shqiptar”

Lexo edhe: Darka Rama McGonigal kushtoi 10 mijë dollarë

Këto ditë, emri i Charles McGonigal u përmend sërish në media pasi kongresmeni republikan Jim Jordan, kryetar i Komisionit Juridik të Dhomës së Përfaqësuesve, i dërgoi një letër drejtorit të FBI-së, Christopher Wray, duke hedhur dyshime se fakte të rëndësishme për McGonigal po mbahen të fshehta.

“Shkeljet serioze të McGonigal si një zyrtar i nivelit të lartë të FBI, ashtu edhe mundësia që McGonigal të marrë një marrëveshje bujare për pranimin e fajësisë nga Departamenti i Drejtësisë në të dyja rastet, ngrenë shqetësime të rëndësishme se FBI dhe Departamenti i Shtetit po përpiqen të fshehin shtrirjen e vërtetë të shkeljeve të McGonigal, në përpjekje për të shmangur dëmtimin e mëtejshëm të reputacionit të Byrosë” shkruan kongresmeni në letrën e tij për drejtuesit e FBI-së.

Përfshirja e McGonigal në afera korrupsioni ishte shokuese për kolegë dhe vartës të tij. Para se të shpërthente skandali ata kishin parë tek ai agjentin e rreptë dhe me eksperiencë, që drejtonte zyrën me ashpërsi. Por deri tani, McGonigal ka pranuar se u vu në shërbim të oligarkus rus Oleg Deripaskës për të përfituar rreth 17 mijë dollarë, duke përdorur infrastrukturën që i mundësonte FBI.

Çështja është më e komplikuar në Shqipëri. Përfitimet e dyshuara mendohet se kanë qenë shumë më tepër. Në dosjen hetimore të FBI pohohet se McGonigal mori 225 mijë dollarë nga Agron Neza, pas vizitave të fshehta në Shqipëri, ku u fol për licensat e kompanive të naftës dhe goditjen e opozitës shqiptare.

Pavarësisht raportimeve në mediat amerikane. Rama është shfaqur 100% i fokusuar në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Ai shpërndau një video-deklaratë ulur në karrigen ku do të drejtojë mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, të cilën e quajti më të rëndësishmen që kur ka nisur lufta Ukrainë-Rusi. Më pas u shfaq në një foto nga oborri i OKB-së duke shkruar mesazhe me telefonin e tij, sërish i fokusuar tek mbledhja për Ukrainën.

Kur nisën hetimet për McGonigal, ish e dashura e tij, Alison Gerrero tregoi se agjentët e FBI-së ishin paraqitur në shtëpinë e saj për ta marrë në pyetje, në lidhje me një sinjalizim që ajo vetë kishte bërë. “Në duar mbanin foton e Edi Ramës” ka treguar Alison. Sipas saj, Rama dhe McGonigal bisedonin shpesh në telefon, madje kishin konsumuar një darkë të kushtueshme në restorantin St George në New York, për të cilën ishin paguar rreth 10 mijë dollarë./Lapsi.al30 Comments

  1. E shikoni mashtrimin? Rama gjoja po flet në Këshillin e Sigurimit në New York.
   Por Rama me DASH nuk shkon dot në SHBA sepse do të arrestohet direkt për çështjen e Goni Galiut.
   Kush e di ku rri fshehur dhe flet prej andej.

   1. Kujt i plasi kari o trapolog. rama ka ndertuar shtetin tuaj te endrrave. pa te drejta dhe e shet si “for the greater good”…. imagjino kur nuk te njihet e drejta e prones por vazhdon flet per gare i bie te jesh kokrra tocit te biles. Fal militantizmit te besnikshem te simpatizanteve socialist te komunizmit, ai ben pall ariu.

  2. Tani me siguri qe do ta haje Rama.
   Gjynah se doli huq ai gazetari Robert Papa qe cdo dite thote qe Rama nuk e kalon dot oqeanin.

 1. Kush ka lujt menç ne usa qe te sjelle dosjen ne Shqiperi ????
  Nese kesaj çeshtje do ti shkohet deri ne fund nga autoritetet amerikane, ky druni i shtremet do perballet me gjyqin ne USA dhe jo ne shqiperi. Nese realisht do te trajtohet si çeshtje federale dhe qe ka cenuar sigurine e shba, atehere kete piçketorin do ta bejne shembull, mund te shpetoje vetem nese behet transgender

 2. O miqte e mi qyqare , po pse doli llomotiti ky sot kundra rusit dhe e pa gjith bota , ja kane thene aleatet strategjik nqs do te shpetosh do te besh cfare te themi ne , doktori likja dhe piktori e kan bythen e mbrojtur nga amerikani .

 3. LLapsi del nga situata. Gjithmon ka nje rrugedalje. Deri sa ka gomer qe han cdo ferr qe u hedhin. thotë:

  Hahahaha.
  O Laps pa maj. Tani e kthyet pllaken. Tani Rama po i ben presion drejtesis amerikane.
  Dhe ata do e han presionin. Dhe keshtu Ramiu do ja hedh serish. Sa te dobet keta amerikanet.
  Apooooooo mos eshte ndryshe mhubeti. Qe s ka asnje ceshtje. Po ju duhet tu hidhnit ferra gomerve qe ju vin pas. E tani ca te themi!!!!
  Po… Ai qerata Rama u shterngoi dhembet atyre pabythsave amerikan. Dhe ja hodhi serish.
  Gazet konviktoresh.

 4. Kjo zhgarravina qe keni bere me mendjen e semure te salihut nuk e cben dot suksesin nderkombetar te shqiperise ne OKB,te besh lajm nga inati pse rama dhe shqiperia u bene lajm boteror,nuk ka njeri me mend ne koke tju besoje ju media e rublave

 5. Trashesia e injoranca sektisteve shkon aqe larg ne eufori per udheheqesin me bandit qe ka patur ne demokraci, e po ta levdojne se shkokerka ne OKB, e mba fjalime kopertine per te mbuluar te zezat e vendit tije e te tijat personalisht, ne kompromentimin e Mccoinigalit me veglat e ish sigurimit te shtetit.Atje, neSH, BA, e ne kombet e bashkuara , rradhen kryesuese ne OSBE, e kisht Shqiperia, e jo si person Rama, andaj i ra radha qe te beje pak servilizem ne forme dushi per ato qe ka bere, e pas kraheve me vegelat e koniukturat sorosiane qe jane ne drjtesine amerikane, ye mund te rreshkase nga gjynahet qe ka bere. Hiqet sikolumtist e ben , ose shtihet se po ben politike lideri, e kush, nje kokerdhije sektisti qe ne ballkan i thote Vucicit vella, e atje sulmon Rusine, kur dihet se cfar qendrimi mba Vucici ndaj Rusise.Prandaj hipokrizia e ketij kryeziu vetem kllounate eshte e hipokrizi, qe vetem ky maskara i pa karaktereshem e ben, ky qofte, deri sa bota e drejtesia ta njohe e denoje, se sa per spake, e aspake ky eshte kucedra shqiptare.

 6. Si gjithmon, Rama u qet trurin ketyre idiotve qe kan per perendi non graten.
  Mesohuni me faktin, qe do e keni kryeminister deri ne 2029.

 7. “Kemi marrë mbështetje nga evropianët”, BE nxjerr blof Gazment Bardhin: S’kemi folur fare për Avokatin e Popullit

 8. O drogmene, hajdute, kompromentues bandite te shekullit, sekti i gjerizit ju ka hequr memorien, llogjiken, qe vidheni, ju vjedhin, por me sa duket edhe ju vidhni, drogoheni, se i pari qe jua ka bere lakun ne fyt qe te leni si qener, e jo me aresye, ju nxjerr ne komente idioteske, e per ate qe deri sot na thoni non grata, qe ju as e dini se nga bie, e perse, sot eshte mese e qarte se eshte kurdisur, blere, paguar nga bijte e kurvit, e kjo i ka rritur autoritetin Berishes ne opinionin publik, se ndryshe, ju qe numuroni shpifjet e pa besueshme , me pushtetin e organet e sunduara nga politika tuaj, do ishin faktuar sikur nje here, por ju kerrma hibride te trasheguara,vetem me kesi menyrash jetoni e propagandoni, andaj e keni te veshtire qe ti pershtateni demokracise, jeni lindur bira kurvi, e kurvit do i sherbeni.Mos na komentoni me banalitete se u vjen ere gjerizi.

 9. E meriton ky injoranti shkarravites me ngjyra, nga udheheqes i ballkanit i jep mend botes. Ik ore tru thare spo udheheq dot 2 milion jo me te japesh mend. Te kesh 2 byth nje ta çash e nje ta mbash. I neveritshem!

 10. Dmth i gjati po i ben presion drejtesise amerikne dhe po ja del eee. Po qenka nona ky. I papare. Ky qenka gjigand. Kaq i forte. Pse ta nderrojme?

 11. Ishte nata e 21 Shtatorit 1995 kur Parlamenti, me urdhër të Tiranit, dhunoi haptazi Kushtetutën e fallsifikoi votat për të realizuar qëllimet e tij diktatoriale.

  I pafund në Ligësi, Djallëzi, Intrigë e Pabesi, Tirani, i cili kishte nën thundrat e tij e në shërbim të vet të gjitha institucionet, nuk mund ta toleronte faktin se kishte dështuar më parë për ta burgosur kryetarin e Gjykatës së Kasacionit

 12. Mos e hap ate qe thua se bandat aRucit,e te tjere, qe nuk po ua permend emerat se mbase nuk jetojne qe bene cmos me bere revolucion enverist, e duke mashtruar perendimin., nuk e lae zakonin dhe e arriten me97 ten,pra kuqalet kodoshe nuk kane bese e bote tjeter vetse trasgimin, tradhtine, hajdutllekun.Andaj kane mbetur ne gjeriz, keta larva te mbetjeve nga morrat e kuq.

 13. “Bild”: Para gjithë botës, Rama i vë frenat ankesave ruse me një fjali. Mendjemprehtë dhe me humor…!Larva maloke e salihut flet per larvat,maloku ne qytet kombi ne rrezik

  1. Po bild eshte gjermane. Gjermania ndjek pilitikat merkeliano-sorosiane. Nirmal qe do i bejne reklame. Eshte investim i tyre rama. Se mban mend tapetin e kuq qe i shtronte merkeli rames, e llastonte mire e mire. Kujton se gazeta gjermane do jet shume large ideollogjise majtisto progresiste ?

 14. Do kisha ditur origjinen e ketij kodosh komentuesi, qe me paturpesineme te madhe, quan demokratet, maloke, andaj, ti bire kurve, kurvi thuaje nga na bie, nga na ke rene. Kete se ben dot se je nji bajgaxhi sekti qe nga kodoshet vetem kodoshe vijne.

 15. Ngjarja që lidh Aldo Bumçin me Shkëlzen Berishën, është një faks në të cilin është përmbajtja e letrës miratuese nga Ministria e Drejtësisë për kontratën që do të lidhej në Gërdec, një kopje të së cilës nga zyra e Aldo Bumçit i është dërguar privatisht Shkëlzen Berishës. Kjo është dëshmia që tregon se kush interesohej për atë biznes.

  Dëshmia mbështet nga ish- sekretarja e Aldo Bumçit dhënë para prokurorëve, e cila pranon se Shkëlzeni ka shkuar në zyrë e më pas Aldo ka percjellë porosinë për tek zyra privat e e Shkëlzenit brenda Ministrisë së Mbrojtjes.

 16. PD është e vetmja parti shqiptare në demokraci që ka zbuluar më shumë grupe agjenturore dhe agjentë brenda radhëve të saj, sesa vetë Enver Hoxha dikur në PPSH.

  Në asnjë parti tjetër politike shqiptare nuk janë dëgjuar akuza “i blerë”, “i shitur”, “agjent”. Asnjë.

  Ndërsa në PD fjalë të tilla dëgjohen në mënyrë të përditshme nga kokat drejtuese e deri te militanti më i thjeshtë në bazë.

 17. Nga elita Enveriste kane qene me siguri qe kane qene tradhtare, e biles spiune e sabotatore.Ku nuk u shpernda llumi i kuqaleve, kjo fare e keqe eshte qe po vene punet mire ne pushtetin banditesk.Se te jene keta qener ne dere, ky popull keshtu do dhjese.,Qener ,mos lihni, por shkoni aty qe demokracia, e demokratet u falen pushtetin pas mashtrimeve te medha qe beri kapomashtruesi duke genjyer nje popull, sa sot eshte bere me padron se vete frymezuesi i tije, krimineliHoxha.

 18. Ky ,kavajasi, qe me thote malok, se mbroj nji popull 600,000 votuesish, duhet te jete me suiten e birave te kurvit, qe koha e ka lene ne injorance, nen urrejtjen e ndasise kombetare, duke mos patur me teper horizont, fatkeqesisht qe paska gjerizi edhe kavajs.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *