• |
ide | kryesore

Bayern nuk i përgjigjet Leverkusen dhe shpëton mirë me një 2-2 me Leipzig: Xabi Alonso i vetëm në krye

-Instant, Sport
Bayern

Bundesliga ka një padron të ri, që kryeson vetëm: Bayer Leverkusen. Aspirinat mundën Mainz 3-0 dhe arritën në kuotën e 16 pikëve. Loja e mirë e Grimaldo dhe shokëve të tij konfirmon në krye Xabi Alonso. Tekniku spanjoll përfitoi nga barazimi i Bayern Munich në Leipzig. Kane dhe Sané fiksuan 2-2 me rikuperim në Leipzig, pas disavantazhit të dyfishtë. Tuchel kalohet kështu edhe nga Stuttgart, i dyti falë suksesit ndaj Koln. Wolfsburg dhe Gladbach fituan, humbja e katërt radhazi për Union Berlin.


Nuk erdhi përgjigja e pritshme e Bayern Munich ndaj Bayer Leverkusen, që tani kryeson i vetëm në Bundesligë. Në një ndeshje shumë të tensionuar, pas shkarkimit të drejtorit sportiv të Rb Leipzig, Eberl për “flirtim” me bavarezët, skuadra e Tuchel u rikthye dhe barazoi 2-2, duke zbritur në vendin e tretë. Ndeshja u duk se do të niste mirë për Bayern, nën sytë e trajnerit të ri të Gjermanisë Nagelsmann, me pritjen e Blaswich ndaj Musiala. Pak minuta më vonë, megjithatë, nis makthi bavarez, me emocionin e parë në minutën e 12′. Forsberg iu afrua golit me portën bosh nga 35 metra pas një gabimi në dalje të Ulreich. Goli i Leipzig ishte në ajër dhe arriti në minutën e 19′. Në pasimin e Schlager, Openda i shpëtoi mbrojtjes së Bayern dhe mundi portierin, i ndihmuar nga devijimi i Kim. Reagimi i miqve është praktikisht i pavlerë dhe në minutën e 27′ pësojnë të dytin, me goditjen me kokë të Castello Lukeba. Duket si një déjà-vu e humbjes 3-0 të pësuar në Superkupë, veçanërisht kur Openda shënoi golin e hat-trick, që për fatin e Tuchel u anulua për pozicion jashtë loje.RIKTHIMI I BAYERN

Pikërisht në këtë moment, me ndryshimet e Tuchel, që hodhi në fushë Guerreiro dhe Tel, ishte një pikë kthese mendore për Bayern. Në pjesën e dytë, bavarezët dominuan, duke ngushtuar rezultatin në minutën e 57′ me një penallti të Harry Kane. Miqtë barazuan në minutën e 71′ me Sané që vulosi barazimin 2-2, i vetëm përballë Blaswich. Në minutat e fundit mbretëron ekuilibri dhe Ulreich shpëtoi Bayern, duke dalë me shpejtësi në një kundërsulm të Leipzig. Përfundon në barazim dhe është një rezultat që lejon Leverkusen të kryesojë me 16 pikë, përpara Stuttgart. Bayern është i treti me Borussia Dortmund (14), ndërsa Leipzig i pesti (13) në një renditje shumë të ngjeshur.

Lexo më tej: FOTO/ Bayern, ndeshja në Muenster u ndërpre për… hedhje topash tenisi në fushë

Bundesliga Germany

FC Cologne 0-2 VfB Stuttgart
FC Heidenheim 1-0 Union Berlin
Mainz 0-3 Bayer Leverkusen
Wolfsburg 2-0 Eintracht Frankfurt
Bochum 1-3 Borussia Monchengladbach
RB Leipzig 2-2 Bayern MunichLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *