• |
ide | kryesore

Të gjitha pronat që iu sekuestruan Jamarbër dhe Argita Malltezit (VIDEO)

Arkiva, Lajme, Syri i Lapsit, Të fundit

Gjykata e Posaçme ka vendosur “sekuestro preventive” për 25 pasuri në pronësi të Jamarbër dhe Argita Malltezit, mes tyre 6 llogari bankare.


Deri më 23 tetor është zbuluar se dhëndrit të Sali Berishës i janë sekuestruar një vilë, disa apartamente dhe tre kompani. (video poshtë) Vila e sekuestruar është ajo e shumëpërfolura në Lalz.

Një apartament 208 metra katrorë i është sekuestruar në rrugën “Dëshmorët e 4 Shkurtit” në Tiranë. Një apartament tjetër në Tiranë plot 346 metra katrorë është vënë në sekuestro. Pasuritë e sekuestruara vazhdojnë me një apartament 356 metra katrorë në Tiranë. Një ambient 107 metra katror në garazhd në Tiranë e përdorur për palestër. Një pasuri e paspecifikuar 102.60 m2 pranë rrugës së Elbasanit në Tiranë. Një tjetër pasuri e paspecifikuar në metra katrorë në Tiranë. Tjetër pronë në zonën jugore të Tiranës plot 379 metra katrorë. Apartament 375 m2 për të cilin nuk bëhet e ditur vendndodhja.

U sekuestruan edhe aksionet e Jamarbër Malltezit në disa kompani.

Bëhet fjalë për aksionet në Homeplan shpk, ku Jamarbër Malltezi ka sipas Prokurorisë 45% të tyre. Homeplan SHPK merret me ndërtim, shitje-blerje pronash, import-eksport, dhe transport. Administrator është biznesmeni Fatmir Bektashi, edhe ai nën akuzë për privatizimin e ish-kompleksit Partizani.

U sekuestrua kompania Magnet IMO shpk ku Malltezi ka 100% të aksioneve. Sipas përshkrimit, kjo kompani prek shumë sfera të biznesit dhe ka lidhje me gjigantin e ndërtimit shqiptar “Kontakt”.

Gjithashtu u sekuestruan 60% të aksioneve në pronësi të Malltezit në palestrën Magnet Gym and Fit.

Kujtojmë se Malltezi u arrestua të shtunën e 21 tetorit në Rinas. Ai akuzohet nga SPAK se ka përfituar 5.4 milionë euro nga privatizimi i kompleksit Partizani. Malltezi doli para gjykatës i akuzuar për veprën penale “Korrupsion pasiv të funksionarëve të lartë shtetërore ose të zgjedhurve vendorë”, kryer në bashkëpunim me Sali Berishën.

Për ish-kryeministrin është caktuar masa e detyrimit të paraqitjes. ©LAPSI.AL 15 Comments

  1. Vetem ne kohen e Enverit dhe te Skenderbeut puntori, dembeli , budallai, kishin te njejten mall dhe placke. Ti nga cila kategori ke qene.

   1. o idiot po nga mendon qe i ka bere leket ky e me gjth aty apartamente nga 300 e ca metra katrore ne zonat me te lakmuara te Tiranes? Po me taksat e tua o debil, ti paguan taksat ai ti vjedh e blen apartamente. Copa kari pani syte se na hapet barkun, dilni na beni dhe krahasime me komunizmin. Ti idiot sa metra katrore e ke shpine ku jeton? E kupton se aq sa ke ti shpine ketij i eshte sekuestruar vetem garazhdi.

    1. Tirons ti?:))) hahahha
     Ti tepelens edhe mund te jesh 🙂

     Po te jesh Tirons, me e pakta eshte qe nuk duhet te kesh simpati per kooperativen e pronen socialiste, po per ate private te Tironsit.

     1. na myten pidhropshat majtas djathtas….e kan bo tironen kabul 30 vjet ….

  2. Po ca kar tironsi je ti mer bythqim? Si i ben paret? Nese si tirons ke qene trashegimtar i nje toke, dhe ne ate toke ke bere ujdi me nje firme ndertimi qe ka marre leje ndertimi (nga kryetari i Bashkise, qe ka qene shoku Edi rama), dhe ti ke mare nje sasi te caktuar te apartamentesh si ekuivalent i tokes se dhene per te zhvilluar kete prone, automatikisht behesh milioner sepse metri katror i prones eshte qindra euro.

   A e more vesh si behesh i pasur o skllav koperative?

 1. I kanë bërë me investim o Tironc që nuk je në fakt. Është iniciativë e njerzëve të zgjuar or ti. Nuk e bën kërkush. Është pasuruar me pronën e tij e jo me lekët e shqiptarëve. Këtë pyetje bëja Ramës, Veliajt e të tjerëve rilindas që të tërë nuk patur asnji pronë por e kanë vjedhur atë. Dhe mos e mbaj veten për Tironc por s’je tjetër një Tiranas.

  1. O gim e njofim kete boshnjakun Malltezin, edhe familjen e nones ja njofim..Pe ku e gjeti pronen ky. Ky kishte nje kasolle te ndare ne 15 trashegimtare ke fusha e aviacionit. Pasi mori gjysen e pallatit ke fusha e aviacionit pastaj u fut ke pallati me lluksoz ne Tirane, tek garda (I ndertuar prape nga kompania kontakt), perballe akademise, eshte i zhgarravines se Berishes. Jane te sekuestruara 5-6 miliona vetem ndertesa o Gim dhe nuk i bo dot me prona varfanjakesh ke fusha e aviacionit.Per te mos fol per pronat e tjera te gjitha ne vendet me lluks..Leje me kaq se Berisha nuk po fle noten..

  1. Maloku te qin robt e para punes. E dyta punes, sekuestro dhe burg per ata qe kane vjedh leket e shqiptareve me PPP-ra fantazme qe kane rras leket ne xhep si Arben Ahmetaj, Ilir Beqja, Paulin Rama.

   Te qifsha grun, pidhrobsh muti!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *