• |

Video/ Milan, krizë e thellë e fishkëllima: Udinese pushton San Siro me penalltinë e Pereyra

Pereyra

Milan humbet 0-1 në shtëpi kundër Udinese në javën e njëmbëdhjetë të Serie A, duke i dhënë friulianëve suksesin e tyre të parë këtë sezon në kampionat. Me kuqezinjtë në emergjencë, gjithashtu pa Theo Hernandez për shkak dëmtimi, skuadra e teknikut Cioffi luajti një ndeshje të kujdesshme. Udinese la shumë pak mundësi për Milan dhe goditi në pjesën e dytë me Pereyra. Argjentinasi mposhti Maignan nga pika e bardhë në minutën e 62′ pas një faulli të Adli ndaj Ebosele. Reagimi i kuqezinjve erdhi vetëm në kohën shtesë, por për skuadrën e teknikut Pioli vetëm një pikë në tre javët e fundit.

Milani fundoset në shtëpi kundër Udineses dhe e bën këtë edhe më shumë se sugjeron rezultati. Një disfatë që padyshim dëmton renditjen – Inter tani është +6 – por mbi të gjitha moralin. Kuqezinjtë u shfaqën të ngadaltë, të parashikueshëm, madje duke dhënë përshtypjen e të pamotivuarve. Një skuadër që nuk njihet krahasuar me pjesën e parë të mirë në Napoli, nga ku donte ta niste Pioli. Udinese u shfaq që nga fillimi më e gjallë dhe më mendjemprehtë. Cioffi kishte një plan të qartë dhe logjik të ndeshjes: priste dhe kundërsulmonte shpejt. Goli i fitores erdhi në pjesën e dytë nga një penallti e Pereyra, pas një faulli të Adli ndaj Ebosele. Është suksesi i parë në këtë kampionat për bardhezinjtë. Ndërkohë në Milano infermierie mbushet plot: Hernandez ngriti flamurin e bardhë në minutën e fundit për shkak të një problemi në kavilje. Probleme muskulore në pushim edhe për Krunic. PSG mbërrin në Meazza të martën dhe kushtet, në bazë të asaj që u pa sonte, janë më të këqijat e mundshme. Fishkëllimat në Meazza e tregojnë më së qarti.