• |

“Acuna je një majmun”: arbitri ndërpret për minuta të tëra ndeshjen Getafe-Sevilla

Acuna

Një tjetër episod racizmi ka goditur futbollin spanjoll. Gjatë ndeshjes mes Getafe e Sevilla, me miqtë në avantazh 1-0 falë golit të Sergio Ramos, arbitri u detyrua të ndërpresë ndeshjen në minutën e 68′ për disa minuta. Në fakt, nga tribuna u dëgjua një fyerje raciste ndaj mbrojtësit të krahut të Sevillas, Marcos Acuna. Arbitri Iglesias Villanueva shkroi në raportin e tij se thirrjet “majmun” dhe “ti vjen nga majmuni” u dëgjuan nga tribuna. Asistenti e vuri re këtë dhe e këshilloi menjëherë arbitrin që të zbatonte protokollin kundër racizmit. Drejtuesi i ndeshjes i prezantoi faktet te delegati i fushës dhe foli me trajnerët dhe kapitenët e të dyja skuadrave përpara se të rifillonte lojën.

Lotët e Vinicius kur fliste për racizmin bënë xhiron e botës, por problemi mbetet dhe ka ende shumë punë për të bërë për të mposhtur këtë fenomen. Edhe në Spanjë, ku u regjistrua një rast tjetër fyerjesh raciste, këtë herë ndaj Acuna. Arbitri ka shënuar gjithçka dhe tani topi i kalon Gjykatësit sportiv.

Sergio Ramos foli për Dazn Spagna për atë që ndodhi me shokun e tij të skuadrës. “Ne kërkojmë respekt në futboll, që njerëzit të mos vijnë në stadium për të lëshuar vrer dhe për të thënë budallallëqe apo për të fyer lojtarët. Asistenti dëgjoi një fyerje për Acuna dhe ia tha arbitrit dhe asgjë më shumë. Duhet të ndalojmë këta lloj njerëzish, raportojini, bëjini të dukshëm dhe ndalojini të hyjnë në stadiume dhe pastroni imazhin e futbollit. Futbolli ekziston për të bashkuar, jo për t’u ndarë”.

RELACIONI ARBITRAL

“Në minutën e 68′ më është dashur të ndërpres ndeshjen sepse ka pasur fyerje raciste ndaj numrit 19 të ekipit vizitor, me fjalë si “Acuña majmun” dhe “Acuña ti vjen nga majmuni”, nga tifozët e vendosur në zonën qendrore të fushës, pas pozicionit të gjyqtarit tim ndihmës nr. 2. Çështja, sipas protokollit të sjelljes në raste të tilla, u njoftua në sistemin zanor dhe loja nuk rifilloi nga ai moment për dy minuta e gjysmë më vonë dhe nuk ndodhi më në asnjë rast tjetër gjatë ndeshjes”.