• |
ide | kryesore

Donald Lu i ashpër me Llallën, e quan “prokurori që nuk ndjek asnjë penalisht”

Lajme, Të fundit

Në një aktivitet të organizuar nga Avokati i Popullit, ambasadori amerikan Donald Lu është treguar i ashpër me Adriatik Llallën në ikje, duke e konsideruar si “prokurori që nuk ndjek askënd penalisht”. Ambasadori tha se i kishte bërë thirrje palëve të punojnë bashkë për të zgjedhur një prokuror të ri të përkohshëm, pasi mandati i Llallës përfundoi në 7 dhjetor.
“Sistemi i ri nuk mund të ketë një Prokuror të Përgjithshëm që nuk ndjek askënd penalisht. Ky vend nuk mund të hyjë në BE nëse vazhdon të ketë shkallën më të ulët të ndjekjes penale të krimeve të rënda në Europë. I kemi bërë thirrje qeverisë dhe opozitës të punojmë së bashku për të gjetur një zëvendësues të përkohshëm të prokurorit të përgjithshëm të cilit i përfundoi mandati 5 vjeçar me 7 dhjetor. Të dy palët duhet t’i japin fund epokës kur Prokurori i Përgjjthshëm mbron politikanët e korruptuar”.
Ndërkohë që PS po shkon drejt zgjedhjes së një prokurori vetëm me votat e Partisë Socialiste, amabsadori amerikan është ende optimist se koha kur politika manipulonte drejtësinë, ka marrë fund. Shpresën e fundit, ambasadori e ka tek SPAK dhe BKH.
“Reforma në drejtësi po hyn në një çast vendimtar, komisionet e vettingut dhe vëzhguesit ndërkombëtar kanë punuar shumë, së shpejti ata do të përfundojnë çështjet e para të vettingut. Kjo do të sjellë krijimin e organeve të tjera të reformës në drejtësi, përfshirë SPAK dhe BKH. Shqiptarët presin me padurim për drejtësi dhe politikanët kanë frikë. Disa politikanë kanë thënë së fundmi se reforma në drejtësi ka vdekur. Ajo nuk ka vdekur por mundësia që politikanët e fuqishëm të kontrollojnë dhe manipulojnë sistemin e drejtësisë është pothuajse e vdekur. Sistemi i vjetër i drejtësisë mbrojti njerëzit me pushtet dhe pasuri përmes korrupsionit dhe ndikimit politik” tha Donald Lu.

4 Comments

  1. po cfare thote ky kurva lekureverdhe ? ketej u del ne mbrojtje bandave ketej thote pallavra ,ky eshte kryeqelbesira dhe njeriu me i korruptuar.

  2. a duhet te pyesim llallen perse ,nuk denon asken ,ndersa te huaj me force ,na coptuan sollen politika sisteme ligje ,na implikuan ne borxhe permes varferise formimit mediave agjentuarave dhe shum faktoreve per 100 vite ku keto forma implikojne ne formi drejtues te larte dhe behen burim krimi per kriminalizimin e xheneratave te tera ,ku ky ralitet 100vjecare ,kedo lle kudo e ben te analizojne dhe nxjerr konluzion por nje trishtim i paimagjinueshem ,perderi sa padrejtesia e jashteme ndaj nesh dhe brendeshme kunder njeri tjetrit nuk luftohet me duke mbyllur ne burgje viktimat te vegjel apo te mellenj ,por duke mbyllur burimin e krimit politikat ligjet dhe ligjvenesit ,permes nje procesi te brendeshem pajtim kombetare dhe nje procesi te jashtem njohjen dhe respektimin e te drejtave shqiptareve lenien dhe vazhdimsin ne natyralitetit vet,cmontimin e keti korrupsioni ndaj nesh ,nga kater anet mbasi te drejtat territoriale ,ligjore individuale ,i ka cdo komb kurse kombit shqiptare ja grabitet te gjitha ,me te drejten verteten shkencerisht filozofikisht psikologjikisht,,keshtu sic ju bet shqiptareve per 100vite kujdo po ti behej ne bote keshtu do perfundonte ullheqa dhe xheneratat sepse u bene me dy standarte dhe antivlera padrejtesi dhe padrejtesia ket rendiment sjell,cdo gje negative ,tani nuk jemi me ne moment per te burgosur por duke vlersuar historin dhe zhvillimet jemi per ti liruar gjith te burgosurit dhe ndryshuar politikat e formimit dhe zhvillimit me ligje dhe me veprime me baze te verteten vlerat njekohesisht dhe nje pajtim i brendeshem eshte domosdoshmeri ,mbasi gabimi faji nuk vjen nga dituria drejtesia vlerat rregulli por nga padrejtesia antivlerat dhe ligjet qe i meshtesin dhe zhvillojne ato,kushdo qe me shqiptaret ka dicka ,pretendime politika dhe ligje le te na bindin cilat jane dobit e asaj cfar pretendon me fakte mbasi e verteta e ndan qart te keqen nga e mira ,e nese dikush pretendon te sjell te miren le ta faktojne qe eshte e mire dhe nese dikush pretendon te sjell te keqen ,ate shqiptaret smund ta pranojne me mbasi u ngopem ,me duket se kryeprokorori llalla e paska kuptuar kete term por heshtja tregon qe ka dashur tu lene te kuptijne tjereve ,se cili eshte qellimi i tyre dhe a po binden qe shqiptaret duan te largohen njehere e mire nga padrejtesia kostot e saje ,por frymarrjen nuk po ja bllokojne shqiptaret nga brenda por totali i peshes 100vjecare i padrejtesise ndaj nesh i cili eshte unik solid si kurr me pare gjithnje e ne rritje qe gjithnje zbardh nje program shum negativ ndaj shqiptareve ,te pakten kete e tregojne zhvillimet ne kete 27vjecare demokraci pa llogaritur qe barren e kemi pa nderprerje prej 100vitesh,un ndoshta nuk po di gje jam i trash por duke pare zhivimin me te verteten ,dhe ralitetin ,ndollemi ne zhgenjim te mall nga te gjith,vec prej njerit jo zotit botnave ,qe gjitha krijesat qe krijoj sipas meshires se tije ,ne hame nga ato ,vishemi dhe argetohemi dhe pak falnderojme pak vlersojme ,pak marrim mesim ,ligjet e tije te vertetat e zhvillimeve dhe funksionit te tyre dhe jetes permes tyre ku studiuesit e cdo fushe shkencore funksionin e arritjeve te tyre dobit i arrine vetem permes tyre drejtesise rregullit mases,,,/ kurse kemi disa studiues tjere shkencore qe sukseset i arrine vetem permes interesit ,padrejtesise apsurditet ,kunder ligjeve te funksionit dhe jetes ,por duke qene te pasukseseshem suksesin e gjeten shkatrrimi permes forces akuza planifikimi jetes sipas interresit ,duke zhveshur te gjith nga te drejtat dhe grabitur pushtetin ,kush eshte me i forti kush kundershton do akuzohet zhduket ose roberohet dhe nenshtrohet,permes metodave te roberise ,tashme ky senc mbaroj ,perderi sa u kuptua te gjith nder vite ja nxorren ne shesh njeri tjetrit kurse menaxhuesit i bashkojne masin me te verteten dhe ,dalin ne kendveshtrim hapur cfar po behet ,sepse po i ndryshohet kuptimi gjithckaje ,per nje funksion ideal zhvillimi dhe planifikimi por qe ne fakt keshtu nuk funksionon , sepse perpara keni pafundesi kundershtimi njerzore dhe gjallesash ,por dhe sikur te mos kete ,njeriu nga nje memorje qe po te stimulohet shfrytezimi saje me rregull ne zhvillim dhe formim,mund te shfrytezohet deri 12perqin truri shkencerisht , por permes zhvleftesimit te rolit te inteligjences njerzore ,duke zevendesuar me teknologji ,nga nje grup njerezish ,mbi disa te tjere ,kurr nuk arrihet ajo qe deshirohet ,gjithnje kemi problematika ne rritje sepse e paverteta me te verteten jan dy te ndryshme ne cdo detaj,kjo eshte e vertetuar logjikisht filozofikisht psikologjikisht shkencerisht dhe praktikisht un ket koment mund te mos e beja mbasi nganjehere i thone nje fjale popullore fol se shfryhesh por kush ste degjon ,sepse njerzit per baze kan interesin ,dhe nuk pyesin ,per asgje ,po perse behet ,komenti behet per ta pasur sejcili perpara syve ,per dy gjera 1 qartesi 2 menaxhim,sepse njerezit ,sejcili te keqen tia beje dikush se don kurse te keqen tjereve po ua ben por duke e matur me zhvillimin kohore dhe shtimin galopant te saje e keqa po i perfshin te gjith nga cdo ane por qe ate nuk e dreshirojme ,kurse drejtesin hakun te miren sejcili e don per vete por jo per tjeret ,,por qe duke pare efektin e shvillimit te keqes ndaj tjereve ,dhe zbrazjen e dobive ,edhe te drejtat e sejcilit ne kete dhoj konkurence sipas fuqise ne padrejtesi te gjith po zhveshemi nga te drejtat dobit sepse ato po na lene ,kete po na qarteson krijimi ligjet e funksionit e verteta dhe zhvillimi qe po bejme ,tani nuk ka shum rendesi gabimet qe kemi bere apo po bejme nuk na rrenojne ato cilado qofshin sa cfar ne ne fakt na rrenon mosvlersimi mosthellimi mosbindja ne rendesin ,se ne fakt cfar ne po bejme sepse nese vlersojme faktet ndoll qe ndajm problemet dhe pranojme zgjilljet ku perfitojne dobi te gjith dhe ndjehen krenare te gjith mbasi as nuk jemi te pagabueshem por dhe as te pandreqeshem ,ku koment nuk eshte urrejtje ndaj dikujt as hakmarrje ,dhe as detyrim as fyerje ,por dobi e gjithaneshme ,kjo eshte esenca ,por per te shprehur nje dobi ,dhe tjetrin te fusesh ne mendim natyrisht ,qe ka elemente permbajtes qe te marre kuptimin sipas problemit ,ketu per rastin problemi eshte kohore me shum element i nderlikuar , qe kerkon plotesime nga shum eksponent te fushave te njohjes ,per ti dhene formen dhe pasqyrimin e plote ,qe te paraqitet per vlersim detajim dhe perkrahje ,un nuk kam qellim te projektoj armikun ,as te nxis urrejtje ,por te nxis urtesin qe permes vlerave virtytin armikun nese do themi keshtu shokun mikun ato qe keqkuptojne nga keqkuptimi te afrohemi tek mirkuptimi .dobia dhe cdo te mire sepse mundesit ende ekzistojne perderi sa zoti lejon qe fjala e mire te flitet ,ndjeshmerin per te ,logjiken e shendoshte bindjen dhe pendimin lejon edhe veprat e mira te behen ,kjo eshte foca mendjes ,duke vlersuar dobit dhe ndaluar demet dhe perfitojne te gjith duke u mbeshtetur tek garancija qe jep e verteta ,keshtu e kuptoj un i lutem kujdo qe din dicka me shum te mire le te behet ndihmes dhe plotesues ,dhe kushdo qe sheh ndonje gabim le ta rregullojne me mire u kerkoj ndjese per keqkuptimet ,mbasi dhe un njeri jam dhe nuk jam i pagabueshem e bera per sevap ,nese eshte e drejte dhe pelqyeshme sevapin e kam tek zoti dhe nese jo zoti me falt paditurin por qellillimi eshte me mendim te mire per te gjith nese su pelqen fshirja eshte gjeja me e lehte me rrespekt per te gjith

  3. bera nje sygjerim qe jo denuar por duhet liruar dhe te denuarit ,duke u mbeshtetur tek historia politikat ligjet formimi dhe e drejta hakut ne to ne formim ligje dhe politik keta nuk kan ekzistuar tek ne per njeqin vite dhe mungesa drejtesise ne zhvillimin e vet ka sjellur te kunderten e kesaje ne cdo paralel ,pa i treguar me pare te drejten hakun as zoti nuk denon ,kjo pik ky vakum ,ndalon kedo perballe nje zhvillimi me medim te mire dhe ndalim nga e keqa nese pretendohet te ndalet e keqa dhe deshmohet pretendimi atehere del ne pah zbutja maksimalel e egersise ligjit dhe ndeshkimit deri tek falja pajtimi duke futur mundesit per ti hapur rruge rregullit qe pretendojme ,ndaljes krimeve dhe zhvillimit te dobive ,,ky eshte mendim i imi qe permirsohet nga eksponentet pergjegjes se diturise se gjere matur me te verteten

  4. po si te prek llalla dikend kur ti shoku mao LU ce DUN,E SHOQJA JOVANKA VLLAHUTIN TITO MBRONI KRIMINELET SI RAMA,TAHIRI,RUQI,XHAFA EDHE PSE TE TERIT I KERKOJN PER ARRESTIM.madje ben dhe poza me kriminel.ik pirdhu shko kin .se ne qaf morre popullin shqiptar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu