• |
ide | kryesore

Dëbora krijon probleme në juglindje, rëshqitje dherash dhe mungesë energjie elektrike

Lajme, Të fundit
debore.jpg

Reshjet e borë të rëna gjatë natës por edhe ngricat kanë krijuar probleme me qarkullimin e mjeteve në disa rrugë që lidhin Korçën me zona të tjera. Akset nacionale janë të gjitha të kalueshme, por në disa segemente këshillohet përdorimi i zinxhirëe.


Vështirësi në qarkullimin e makinave për shkak të ngricave ka në aksin Korçë-Kapshticë, Korçë-Liqenas dhe Korçë-Dogana e Goricës. Akset turistike Korçë-Dardhë dhe Korçë-Voskopojë janë të qarkullueshme vetem me zinxhirë. Në Qafën e Qarrit, trashësia e borës arrin deri 7 cm. Në akset e tjera nacionale deri në 5 cm. Në Dardhë 20 cm dhe në Voskopojë 10 cm.


Po ashtu, reshjet e dendura të dëborës gjatë natës kanë mbuluar fshatrat malore të Librazhdit Gramshit dhe Elbasanit. Mësohet se trashësia e dëborës shkon nga 5-10 cm, ndërkohë që disa segmente të rrugëve rurale paraqesin vështirësi për momentin edhe pse reshjet janë ndërprerë dhe moti është i kthjellët.

 

Situata më problematike raportohet në aksin Lunik-Stebleve në Bashkinë Librazhd pasi në Zgosht ka patur rrëshqitje të tokës. Ndërkohë, pas përkeqësimit të motit, që u shoqërua me stuhi, pati probleme në furnizimin me energji elektrike në disa fshatra të rrethit të Librazhdit.

Kështu, problematike u paraqit situata në Njësinë Administrative Hotolisht në Bashkinë e Librazhdit. Fshatrat Vehçan, Çerçan, Xhyrë, Buzgarë dhe Kokrevë mbeten pa energji prej mëngjesit të së mërkurës. Energjia sipas banorëve është rikthyer vetëm 30 minuta në mesditën e djeshme. Mungesa e investimeve në rrjetin shpërndarës në këtë zonë sipas banorëve shoqërohet me stakimin e energjisë në çdo kohë kur përkeqësohet moti. Sakaq, aksi kombëtar Prrenjas-Qafe Thanë është i kalueshëm, ndërkohë që trashësia e dëborës arriti 5cm.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.