• |
ide | kryesore

Bisedë e tensionuar mes Erdogan dhe Macron: Turqia kërcënon Francën…

Planet, Të fundit

Mbështetja franceze për Forcat Demokratike Siriane, që dominohen nga milicia kurde e Njësiteve për Mbrojtjen e Popullit (YPG), ka zemëruar Ankaranë. Turqia është duke luftuar milicinë kurde në veri të Sirisë, pasi të njëjtën e konsideron pjesëtare të organizatës terroriste Partia e Punëtorëve të Kurdistanit, e cila lufton për autonomi brenda territorit turk.  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se Franca ka marrë “pozicionim plotësisht të gabuar” lidhur me Sirinë dhe shtoi se ka shkëmbyer fjalë të ashpra me homologun e tij francez, Emmanuel Macron, javën e kaluar.


Zëvëndeskryeministri turk, Bekir Bozdag, tha se çdo grup që i mbështet terroristët, kthehet në cak të Turqisë, shkruan Rel.


“Ata që fillojnë të bashkëpunojnë dhe solidarizohen me grupet terroriste kundër Turqisë, do të bëhen cak turk, sikurse terroristët”, tha Bozdag në Tëitter.

“Ne shpresojmë që Franca të mos marrë një hap të tillë të paarsyeshëm”, shtoi ai.

Sipas “Express.uk“, Turqia është duke u përgatitur për të “pastruar” Sirinë veriore nga militantët deri në kufirin iraken dhe gjithashtu Irakun, siç tha presidenti Tayyip Erdogan të premten ndërsa vazhdon të zhvillojë fushatën e tij agresive për të goditur grupin kurd “terrorist” YPG.

Erdogan tha se kjo tregon se vendi i tij “lufton terroristët brenda dhe jashtë vendit”. Ai shtoi se Turqia nuk ka ndërmend të dëmtojë ushtarët e vendeve aleate të pozicionuara në këtë rajon, por që nuk mund t’i lejojë militantët të lëvizin pa paguar. Trupat amerikane janë pozicionuar së bashku me militantët kurdë YPG në Manbij të Sirisë. Presidenti francez Emmanuel Macron tha të enjten se kishte siguruar mbështetjen e tij YPG për të stabilizuar veriun e Sirisë.

2 Comments

 1. ceshtja siriane i ka mblellur te fuqishmit pa kthim pas ,por per sejcilin nese deshiron te dije se cfar e pret e ,pret ajo cfar mendon flet dhe vepron ,nese trija i ka te mira i lumi ai se e mira dhe gjithnje me e mira e pret e nese jo ,e ftoj te meditojne ne ligjet e zotit te verteten ,mbasi krijuesi gjithckaje qe ne me te argetohemi dhe jetojme ,veprave te drejta sipas ullzimit tije i ka caktuar shperblim ne dy botet kurse veprave te keqia ju ka caktuar ndeshkim ne dy botet,ligjet e zotit jan te unifikuara ne gjallerin e jetes se cdo gjallese dhe te shpallura ne librin e tije hyjnore kurane,e vertetoj zoti ,e vertetuan dietaret e faktuan shkencetaret,,po e tregojne faktet,nese su besoni ketyre ,besoni vetes suaj merreni pergjigjen mbi te verteten brenda vetes,me kete shembull mbi mrekullin gjuhesore te shprehjes dhe lilljet me gjymtyret tona dhe universit cdo gjallese ne tre shkallet e zhvillimit,musliman do thot bindje ,ti nenshtrojme deshirat tona vullnetit zotit,,islam do thot paqe ,paqa zotit ligjet e tije ,kemi dy kapituj ne islame,harami dhe hallalli haram do thot e ndaluar ne ket kapitull renditen gjitha temat per cfar zoti ndaloj ,haramin nuk e krijoj si triumfues ,harami ka antivleren pasigurin ,luften ,ndeshkimin kapitullimin ,kurse hallalli ka te lejuaren drejtesin hakun ka qartesin gjallerin ,zgjilljet paqen shpresen ,triumfin shperblimin dobit vleren ,kushdo qe mendon mendimet e krimit kur mendon per te kryer krime ,eshte i stresuar ne te shprehur,fjale per krimin dhe e degjojne tjeret e lene me goje mbyllur ,por edhe nese themi fjalen e emrit te kapitullit ,haram nen te cilin renditet cdo ndalese qe ne e quajm krim ,ne gjuhen e shpalljes ,ne fund te fjales haram goja mbetet mbyllur ,por edhe krimin kur ta bejme tjeret na ndeshkojne,,e kunderta ndolle me hallallin ,ne tre gjendjet e veprimit ,po cfar shohim shohim lillje mes gjumtureve dhe dhallesave nunitet kuptimi filozofik psikologjik dhe praktik, vetem ne gjuhen e shpalljes faktet kemi ajetin kuranore qe qarteson qe emrat e cdo sendi allahu ja mesoj ademit ,a,s,kemi ajetin kuranore qe thot mbi pergjegjsin ne llogari per ne nga allahu diten e llogarise per tre shkallet e mendimit fjales dhe vepres,per sejcilin ,e shikoni qe gjithcka ka krijues dhe krijuesi e krijoj ne menyre precize ne unitet ,varesi me krijuesin krijesat njera me tjetren me shenje te forte dallues ,te lehte per tu kuptuar me lehtesi ne pergjithesi dhe detaje ne vecanti ,qofte per drejtesin te lejuaren qofte per padrejtesine te ndaluaren ,mbi te verteten sejcili pergjigjen ja jep vetes brenda vetes sepse deshmitare eshte vet per veten e vet perderi sa ka logjik arsye te mendojne ,dalim tek shenjat cdo gje ne zhvillimin e vet zoti i caktoj nje emer nje shenj ,per tu ditur se cfare eshte ,psh marrim turpin si kryefjala moralit njerzore ,turpi ka nje emer tyrp dhe nje shenj skuqen e fytyres ,p,sh,kam tyrp te mendoj flas dhe veproj cdo gje qe i perket haramit sepse zoti me sheh dhe ndeshkon dhe me pare se te mendoj shfaqet shenji turpi ,per cdo njeri qe e ka ,pa beni nje test vetes sejcili sa e keni ne veten tuaj nje vlere te tille ,lexojeni ne ajete kuranore dhe hadithe profetike ,per vleren dobit e tyrpit tek shoqeria njerzore dhe mungesen e turpit pasojat e tije,i pacmangeshem ne zinxhirin e spjegimit dhe kuptimit mbetet ceshtja e formimit njeriut ,i derguari i fundit i zotit ne lillje me edukimin njerzore,thot femija edukohet ne barkun e nenes,20 vite perpara se te linde,,,,/keshilloni grate tuaja shtatzena te lexojne kurane,dhe porositni te bejne vepra te mira,,,/hulumtime shkencore te shkencetareve te kohes,femia ne barkun e nenes pas 4,,5 javesh bashkvepron me mendimin dhe veprimin e nenes,qe do thot se aty po zhvillohet shkalla e pare e edukates ndjenja ,dhe pikerisht ne zemres sepse ne nje hadith thot qene trupin e njeriut ndollet nje cope mishi qe nese kjo eshte ne rregull i gjith trupi ndollet ne rregull ,,,/,kjo eshte zemra ,dhe jo truri sepse zemra eshte cop mishi kurse truri mishi ,dhe truri mish por i veshur me eshtra,,sot nuk mund te flitet se njerezit jane budallenje nuk dine ta hellin njemilion here,,pa e kuptuar ceshtja eshte se nuk u zhvillua ne kohe ,ndjenja e larte e moralit pastert qe ne barkun e nenes ne natyralitetin e vet, dhe pjeset tjera ti mesojne dhe zhvillojne ne jete,kurse ne edukimin e bejme shum vite pas ,duke u edukuar jo morali vlera por antivlera dhe ja raliteti fakte kur ,veprimeve te duhura ju kalon rralla problemet behen kosto qe i paguajn te gjith,,tani cfar mund te dialogohet me gjenerata qe nuk njohin asgje mbi rregullin e jetes dhe perpiqen tjereve tu mesojne rregullin e jetes permesinteresit,dhe deshires tyre,jo zoterinje ,ju beje disa pyetje qe pergjigja eshte po sepse eshte fakt natyraliteti per gjith eshte ligje krijimi ,a e doni veten tuaj ,patjeter po,per veten familjen sejcili ben investime te mella kolosale, kete e tregon raliteti por ceshtja del tek siguria qe ne duam te drejten miren respektin cdo te mire per vete njekohesisht paqen sigurin qetesin shpresen nuk deshirojme humbjen urrejtjen e tjereve ndaj nesh padrejtesi te na bejne dikush ,me nje fjale duam cdo te mire dhe urrejme cdo te keqe per veten tone dhe ndaj vetes sone cdo banore i tokes, ,behet nje pyetje tjeter qe pergjigja eshte po ,a duhet te mesojme logjiken e suksesit ,permes urtesise ,duke mbetur i pademtuar ,po ,shikoni maqinen eshte mjet i shpikur nga ne ,ajo ecen vetem me shofer pa te ajo nuk ecen sepse ajo po e neze dhe e len te lire vecse perplaset ,shkatrrohet diku por na behen kosto shpenzimet qe harxhuam per ta blere dhe kostoja e demit qe i shkakton dikujt se ndoshta i rrenon shtepin por mbyt dhe njerzit qe kan vlere me shum se vlera e kostos per ta blere ate,ne ne shkolla pregatisim xhenerata ne fushat e interesit ,fizik biologjik kimi matematik teknologji me ligje dhe formula llogaritje precize ,per ta prolluar ket makine duke harxuar kohe dhe kosto qe te kemi sukses perfitim dhe se fundemi e nisim pa shofer duke humbur te gjitha pa asnje llogari e fillojme si shkencetare te zgjuar mencur profet shkencore ne menyre precize dhe e perfundojme ,me keq se kafsha eger pa arsye logjik llogari,,dituri sepse ne sjhkence percakton cfar don te shpikesh dhe e din fundin baze dhogaris bere dicka ,precize funksionale te dobisheme ,kurse menaxhimin ne politike ben llogarit e interesit por as fetarisht as shkencerisht dhe as praktikisht,shkurt deshir interes force veprim ,pa ditur perfundimin mbasi te keqes i dim emrin por ne zberthimin e vet misteret qe rrjellin nga percaktimi zotit,ne nuk dime se nuk jemi krijues ndonse krijuesi jone krijoj gjithcka dhe per gjithcka krijoj me meshiren e tije dergoj ullzimin e tije ,duke na mundesuar krejte thjeshte shpejt lire pa kosto kohe qe gjerat ti kuptojme theshte nga emri si kaka shejin veprimin ,qe kjo eshte shkence me vete nese dime ta vlersojme si duhet,me pas per gjithe keto emra fjale veprimesh perseri e qartesoj levijen tone ne ullzim ,dhe zgjillje permes ajeteve kuranore dhe synetit profetik ku per cdo problem ,gjendje pas gjendje ,i malli zot dhe derguari tije dhane pergjigje saqe dietaret thone nese deshiron te bisedosh me zotin tend lexo kurane dhe nese deshiron te bisedosh me te derguarin e tije lexo synetin profetik,,,sikur te kishit lejuar te zhvillohet kjo fe do kishit pare njerezit ne rralle per te hulumtuar per te bere vepra te mira me sinqeritet te mall duke mos mbetur problem pa zgjillje mbi siperfaqen e tokes sepse zoti e nderthuri kete bote per te fituar perjetesine shperblimin e zotit permes ullzimit tije ku kete forme ndergjegje morali begatie nuk mund ta arrin askush ,me asnje teknologji filozofi apo ligj,behet ky koment i dobishem per kerkuesit e diturise se thelle per zgjillje te dobisheme njerzore afatgjate ,ndonese si harte memece por te diturit dine te permirsojne nxjerrin dobit ,dhe orientojne paqen ,zoti gjerat i ka percaktuar qarte gjerat ne kurane dhe synet ,kjo eshte ne analiz e thjeshte tangent permes shenjave ,per tiu shkurtuar kohe niveleve kerkuese ,ne kohe dhe kosto per te medituar me pergjegjesi duke vlersuar ralitetin ndare problemet dhe pranuar zgjilljet ,un shoh sipas shenjave ndjeshmeri per mesazhe pozitive,per qartesi qe njerzit te rivlersojne qendrim ndaj islamit ,qe ti japin me perparesi te drejtes vleres se sa interresit se keshtu po humbasim gjitha,po permbysim dhe vet interesin sepse duke mos respektuar te drejten e tjetrit sic kerkojme te drejtat tona ne bashke me veten po humbim dhe interesat tona un mendoj se bota ka hyre ne fazen e respektimit te domosdoshmerive qe vine nga marrveshjet e mirkuptimit dhe respektimit tyre sejcili me te drejten e vet ne vendin e vet ,dhe gjith sebashku aty ku kemi nevoje me reciprocitet ,ky eshte mendimi im i lire permes fjales se lire rrug pa pengesa por dobi ,prezente varet si tjeret e njohin dhe kuptojne ralitetin ligjet dhe deshirat faktet me respekt shpreha tete qe kam per veten edhe per tjeret ,te mesuarit e kthimit te urrejtjes ne dashuri dhe luftes ne paqe ,problemit ne zgjillje frenimit te jetes ne gjalleri shprese,

 2. Njeriu me i urrejtur ne evrope e usa eshte erdogani dhe turqia.
  partia ekstreme qe lindi nga shpatat dhe thikat me nofken islam,qe ka bere me se shumti luftra dhe viktima ne njerizim.
  523 vite kjo fe masakrroj,vrajti e torturoj shqiptar.
  sot,sot behen masakrra ne emer te fes dhe sektit sunit dhe shiite.ne irak,siri,malin afrikan,samoli,avganistan,terrorizem ne pakistan.
  Vetem ne 2009 sipas tv-ve te huja jane vrar ne atentate ne xhamia ne irak,4900 persona.
  Araba munder arabit,musliman kunder muslimanit.
  Ska shqiptar qe munde ta mbaj ket fe dhe identitetin shqiptar dhe kombin,ku lufton historin tone,cka hoxhollar e imam i mesojn stupidat si te kritikohet skenderbeu,dhe si te admirohet sulltanat turq.
  e pamundu per shqipetar praktikojn fe 100% kur duhet martuar ne vogloshe 9-10-12 vjeqe dhe me vajza te agjes,mbesa e kusherira,çka rreptesishte dhe penalisht e ndalon medicina dhe dhe ligjet evropiane.
  se per kete un qe 17 vite nuk ndihem si mysliman,por si vetem shqiotar dhe admiroj fen e stergjysherve fen katolike.se me ben te barabaret me evropian.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu