• |
ide | kryesore

Ambasadorja e SHBA në OKB: Qëndrimi amerikan për Kosovën nuk ndryshon

Lajme, Të fundit

Ambasadorja e SHBA në OKB, Nikki Haley, ka dalë kundër deklaratës së bërë pak kohë më parë nga këshilltari për sigurinë kombëtare në SHBA, John Bolton, sa i përket idesë për ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë.

E pyetur nga gazetarët për qëndrimin amerikan në dritën e deklarimit të mëhershëm të këshilltarit për siguri kombëtare John Bolton që “nëse të dyja palët arrijnë marrëveshje, Shtetet e Bashkuara nuk e përjashtojnë rregullimin territorial’. 

“Nuk mendoj se pozicionet tona kanë ndryshuar. Ajo çka po dëgjoni është ajo që kemi thënë gjithmonë. Ne gjithmonë e kemi çmuar Kosovën, dhe e vlerësojmë si shtet mik dhe kështu do të mbetet edhe në të ardhmen. Mund të ketë zëra individual në administratë që flasin, por kur flasim si administratë, do të flasim me një zë të vetëm dhe kështu do të jetë”, tha Haley.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu