• |
ide | kryesore

Rama merr postin e ministrit të Jashtëm

Kryesore, Lajme

Edi Rama deklaroi në Tëitter para pak minutash se do të jetë vetë de jure në rolin e ministrit të Jashtëm.

Kjo vjen si pasojë e mos çdekretimit të Ditmir Bushatit si ministër i Jashtëm nga Presidenti Ilir Meta.

Rama shkruan ndër të tjera se Meta do të ballafaqohet për këto veprime me Gjykatën e re Kushtetuese, pasi momentalisht ajo nuk është funksionale.

Kërkesat për ndryshime në qeveri, Rama ia dorëzoi personalisht Metës më datë 4 janar pas një takimi të shkurtër. Një ditë më pas, Meta firmosi pa hetizim lirimin e të gjithë ministrave të propozuar nga Rama, me përjashtim të Ditmir Bushatit. Duke emëruar vetëm katër prej tyre, Meta la pezull propozimin për Gent Cakajn, i cili u paramendua nga Rama si zëvendësuesi i Bushatit.

Vetë Meta deklaroi se nuk dekretoi shkarkimin e Bushatit pasi Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme nuk mund të lihej pa një ministër në krye. Ai cilësoi më tej se ishte në pritje të informacioneve verifikuese për integritetin e Gent Cakajt.

Refuzimi i Cakajt u bë shkak për një përplasje me Ramën nga statuset Facebook e deri tek studio emisionesh. Debati bëhet në nivel kushtetues, nëse Meta e ka ose ajo tagrin për të ndaluar emërime e shkarkime ministrash. Rama e ka akuzuar Metën se po bën lojën e opozitës. Ky i fundit i mëshon argumentave të tij se nëse një kandidaturë si ajo e Gent Cakajt nuk krijon bindje të plotë për postin e ministrit të Jashtëm, ka çdo të drejtë kushtetuese ta pengojë.

©Lapsi.al 

Presidenti Meta refuzon ministrin: I papërgjegjshëm dhe i papërvojë 

22 Comments

  1. Pse kryeministri e ngre gjykaten kushtetuese!!??informohuni o njerex,lexoni qe te luftoni injorancen se keni ngelur akoma te mentaliteti komunist,ne demokraci pushtetet jane te ndara….

   1. Po pse o i ndritur e jo injorant, tepsia a nuk e ka brenda Gjykatën Kushtetuese si Prokurorin e Përgjithshëm të Përkohshëm?

 1. dhjerja e stalinit ram qelbesira done me patjeter te behet dhe dhjerje e vuqiq.trashegim e ka nga babai kristaq qe solli spermen nga shen peterspurgu per ta mbarsuar si lop nenen anet dhe ja ku lindi ky psikopat.

 2. Ky maximumi mund te behet druvar se minister i jashtem qe di te beje vetem batuta nuk ka.i pa afte te beje qofte edhe nje analize te thjeshte se gjera komplekse ska shans ti kuptoje ky idiot i lindur.vetem batuta dhe kunder-batuta si kurvat.

 3. Lideri Boteror- i tha “dikush”..Ky po merret me data etj etj..Fakti eshte se nuk mund te emeroje minister te jashtem nje cunak pa eksperience..Eshte provokator i ndyte sepse e shikon qe ne cdo plan eshte i dhjere..Ekonomia po fundoset, Korrupsioni eshte ne maje,..Perkrahja nga jashte edhe ne minimum sikurse edhe vete investimet e huaja qe mundohet ti mbuloje me aeroportin e Kuksit..Borxhi publik po shkon 90%..Ky po ben provokatorin mistrec..Pis i ndyte…

 4. TANI I TAKON TE TAKOHET ME SHPESHE ME VUCICIN NJEHER SI KRYEMINISTER DHE DY HERE SI MINISTER I JASHTEM DO KENAQENI DUKE THURUR PLANE PER NDARJEN E KOSOVES DHE BERJE POLIT TE LIDERVE GLOBAL DUKE U BER SHANTAZH SE E FUSIM BALLKANIN NE LUFTE DHE PASTAJ E DIN EUROPA SE CFAR E GJENE PIK O NE NE PUSHTET DHE NDARJE TE KOSOVES O LUFTE .

 5. Çfarë fati!? Tani kemi rast tê shohim se si do t’i dhjesin gazit të gjithë ministrat e jashtëm të Evropës, duke treguar barcoleta me timon, tepsi, kusi , tuta e çitjane prej Tirane. Pastaj do t’i kërcënojë, duke u thënë se po nuk na pranuat në BE, ne kemi Planin B, C, D…. etj. Me Vuçicin e kemi grurë. me Erdogani mjaltë fare. Pastaj, që të mos u them se edhe me Putinin grurë e shkuar mjaltit. Ata (BE-ja ) do të tuten dhe do të na pranojnë pa u menduar gjatë. Ne nuk do ta festojmë fare këtë sukses , sepse e festuam vjet, kur nuk na pranuan. Kështu , i bie që duhet të qajmë atë ditë, se boll e festuam si në dasmën pa nuse. Ky do të mbetet si ministri më i suksesshëm, i jashtëm dhe i brendshëm, duke përfshirë edhe ministritë tjera.

 6. Po shkojne ngjarjet si ne Greqi ku Tsipras per tre muaj mbajti edhe postin e Kryeministrit edhe ate te Ministrit te Jashtem. Te merkuren me duket se eshte votebesimi per Tsipras dhe shanset jane te medha qe te shkohet ne zgjedhje te parakoheshme. Mos po ndodh edhe ketu e njejta gje?

 7. Uau, EDI U VETËEMËRUA MINISTËR I JASHTËM!
  Uau Uau, EDI E MERITON TË BËHET EDHE MINISTËR I BRËNDSHËM!
  Uau Uau Uau, do na mbesi EDI (SKËNDERBEU I DYTË) JASHTË SHTETIT!
  Siç e kuptoni edhe vetë, të ishte për mua do ta vija EDIN KRYEKAR TË O.K.B-së.

 8. Nje nga kushtet e Haxhi Qamilit ishte qenqs e kap Princ Vidin do ta beje synet.Gruaja e Princ Vidit kur ja perkthyen qe synet dmth qe te presin lekuren rreth “bananes” dhe kthehesh me mysliman ,i hyri frika se mos ja priste fare H.Qamili.Dhe iku.Ne 1997 nje sternip i Vidit erdhi me harta hipoteke e zones se Durresit ku pretendohej qe Xhaxhai i tij P.Vidi kishte blere toke me flori.I hapen hartat e kesaj kohe dhe doli qe edhe ato qe kishte blere Princi ishin vjedhur ne kadaster nga Esat Toptani,pra s’kishin vlere.Ketij nipi i thane ik me te mire se do te bejme synet si Xhajen tend se keto toka jane stervjedhur dhe jane si puna e kopilit qe s’ka as nene dhe as baba.Dhe ky sternip iku dhe iku.Ik bir ik se ne kete hale kush ishte i zoti cau ferren dhe iku.

 9. Nje nga kushtet e Haxhi Qamilit ishte qe nqs e kap Princ Vidin do ta beje synet.Gruaja e Princ Vidit kur ja perkthyen qe synet dmth qe te presin lekuren rreth “bananes” dhe kthehesh me mysliman ,i hyri frika se mos ja priste fare H.Qamili.Dhe iku.Ne 1997 nje sternip i Vidit erdhi me harta hipoteke e zones se Durresit ku pretendohej qe Xhaxhai i tij P.Vidi kishte blere toke me flori.I hapen hartat e kesaj kohe dhe doli qe edhe ato qe kishte blere Princi ishin vjedhur ne kadaster nga Esat Toptani,pra s’kishin vlere.Ketij nipi i thane ik me te mire se do te bejme synet si Xhajen tend se keto toka jane stervjedhur dhe jane si puna e kopilit qe s’ka as nene dhe as baba.Dhe ky sternip iku dhe iku.Ik bir ik se ne kete hale kush ishte i zoti cau ferren dhe iku.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu