• |
ide | kryesore

Ramush Haradinaj për përdhunimin e 16-vjeçares: Abuzuesit të dalin para drejtësisë

Lajme, Të fundit

Kryeministri i Kosovës, ka pritur sot në një takim ministrin e Brendshëm, Ekrem Mustafa për të diskutuar rastin e përdhunimit të 16-vjeçares nga Drenasi, prej mësuesit të saj dhe një polici.

Haradinaj kërkoi nga  Mustafa ndërmarrjen e të gjitha veprimeve, bazuar në ligjet e Kosovës, për ta zbardhur të vërtetën dhe për t’i nxjerrë para drejtësisë, të gjithë ata që kanë kryer vepër të jashtëligjshme në rastin e të miturës nga Drenasi.

 “Sot, kam pritur në takim pune Ministrin e Brendshëm Ekrem Mustafa, Ministrin e Arsimit, Shyqeri Bytyqi, Drejtorin e përgjithshëm të Policisë Rashit Qalaj, Kryeshefen e Inspektoratit Policor Miradie Kelmendi dhe Kryeinspektorin e Arsimit Defrim Gashi, nga të cilët kërkova që të ndërmerren të gjitha veprimet, bazuar në ligjet e Kosovës, për ta zbardhur të vërtetën dhe për t’i nxjerrë para drejtësisë, të gjithë ata që kanë kryer vepër të jashtëligjshme në rastin e të miturës nga Drenasi.

Institucionet e vendit, Prokuroria dhe Gjykata, duhet të dëshmojnë fuqinë e vet në zbatim të ligjit. Rasti i abuzimit seksual të të miturës nga Drenasi, duhet të trajtohet në kohë dhe me profesionalizëm nga të gjitha institucionet e vendit. Njëkohësisht, kërkoj nga të gjitha mekanizmat institucional dhe shoqëror, që të bashkërendojnë politikat dhe aktivitetet, me qëllim të parandalimit të rasteve të tilla në të ardhmen”, shkruan Haradinaj.

2 Comments

  1. perderisa ne kosov reagon kryeministri dhe ter shoqeria,parlamenti mban enkas mbledhe per ket rast perdhunimi ne kosov ku mesuesi dhe polici perdhunuan te mituren,NE QELBSIRISTAN EDVINI,ERIONKA VELINA,RUQI,BALLA E SPIROPELA BEJN ORGJI NDER VETE ME GRUPIN ROSH,RRAHMAN RRAJA,FRROK E NDOK.

  2. perderisa ne kosov reagon kryeministri dhe ter shoqeria,parlamenti mban enkas mbledhe per ket rast perdhunimi ne kosov ku mesuesi dhe polici perdhunuan te mituren,NE QELBSIRISTAN EDVINI,ERIONKA VELINA,RUQI,BALLA E SPIROPELA BEJN ORGJI NDER VETE ME GRUPIN ROSH,RRAHMAN RRAJA,FRROK E NDOK.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu