• |
ide | kryesore

Plas në PS/ Gjylameti i kthehet Dades: Flet si Saliu dhe Mona

Lajme, Të fundit

Deklaratat e forta të ish-deputetes socialiste Arta Dade kanë shkaktuar menjëherë reagim në korridoret e mazhorancës. “Senatorja” e PS-së tha se Rama ka dështuar ndaj duhet të ikë sepse është bërë më keq se Saliu në modelin e pandëshkueshmërisë.

Dade propozoi që PS të ngrejë një qeveri me një kryeministër tjetër. E para që reagoi ishte kryetarja e PS-së së Tiranës, Blerina Gjylameti. Në një koment në Facebook ajo iu drejtua “me dashamirësi” Dades, por nuk i kursen edhe shigjetat.

“E dashur Arta! Respekt e mirënjohje për çfarë ke dhënë ndër vite për PS dhe keqardhje për çfarë deklaron kundër PS qyshse nuk je më deputete. Do thuash ti s’kam folur për PS po për Edi Ramën! Kështu flasin edhe kundërshtarët e PS që nga Saliu e deri tek Mona…

Unë e shumë kolegë të mitë e dimë që ti ske qenë e sdo të jesh kurrë si ata, prandaj përmbahu Arta, sepse mllefi ndaj Edi Ramës nuk është këshilltar i mirë dhe PS sot është në qeveri e vetme në radhë të parë për meritë të tij .

Pandëshkueshmëria më e madhe, se në kohën e Saliut? Ah jo, ne gabime kemi bërë patjetër, po as kemi vrarë e as kemi grabitur Shqipërinë! Nëse ti mendon ndryshe, ke shkuar larg e dashur dhe mbase një kafe me ne të gjitha është koha që ta pish. Përqafime, Blerina” – shkruan Gjylameti. ©LAPSI.al

25 Comments

 1. Ne fakt Rames i bje me mire me qene kryetar I PD’s dhe Bashes kryetar i PS’s. Rama do me mbaru ate qe nisi ne 1990, ndersa Basha e ka mendjen me perkrah hajdutet e pronave.

 2. E ku u katandise moj PS. Del kjo lepirsja e bythes dhe i kundervihet Dades qe ka qene nder grate e para ne PS. Kur Dade i kundervihej Sales ne vitet 90 kjo zarba me siguri bente çiçin tek breket kur dilte Sala ne tv.

 3. Nje Ipaemer, qenka ditari i Rames, se e dashka si ne 90, ten, por nuk i sheh se si e ka bere sektin e me cmiellkuqalesh, andaj ore miku psikopatit, ti mbaje, se kushedi se si lidhesh me nje pervers, por qe te thuash se Basha ehte kunder prones kjo s’ka by,,,e qe e mba, Nejse. kodoshlleku i akrobacise, e besimi qe ke tek idipti, mbaje, se qenke nga te vecantet qe ia diterke trurin se mbase jini siameze ….

 4. PS, me kesi vemjesh te qenieve me origjine kuqalesh, nuk kemi patur e s’do kemi demokracine qe kemi kerkuar. Nga qe kane qene keta neper kembe, e politike, ky vend po zvarritet si krimbi i ballkanit, duhej shembulli i rumanise qe te ishim me perpara me demokracine.

 5. pune komunistesh…cna u mbine kjo rrace e ndyre, po bohen nja 100 vjet qe sna u ndane…yyyttttt, hikni te gjithe ne rusi, ke lenini, te shpetojme nje here e mire

 6. Stalin xixa landi vazhdoni lepirjen ne bythe saliut dhe lulit,ju pelqen te qenurit skllav,te tre ne nje mendje veshtire se gjenden tre shqiptare ne nje mendje,por te qenurit skllav ju ben ne nje mendje,sot keni turnin shishet e shurres saliu ju pret,te shtunen hajdeni se do rrezojme ramen me revolucionin demokratik te saliut,por mos harroni shishet ne proteste

  1. Ja dhe lehjet e kryedoçit! Nuk shikon vjedhjet dhe Shkaterrimin, por merret me komentuesit doçi.. Or.. kellire, ti nuk behesh merak per protesten sepse e di qe nuk ka per te ndodhur asnje, ngaqe llullin, o epidemi e Shqipreise e blere me parate qe il vjedh shqiptarine, o.. nxenesi nulit, jashteqitje publike …

 7. Po ti Gjylamet, me kaq kontribute sa ke ne parti, nuk mendon qe mund te ishe bere ti ministre , e financave apo e kultures, bie fjala. Qeveria nuk eshte harem i kryeministrit. Pse fshiheni si struci, e se ngrini zerin. Kur do e ngrini kur te dilni ne opozite. Dikush duhet ti thote ketij psikopatit ndal. Si ju vjen kur degjoni skandale financiare pa fund. Apo mendoni qe e keqja eshte poshte , kurse kryeministri, lartmadhnia nuk prek gje me dore.
  Flisni se me keq se kaq nuk ka per tu bere.

 8. Arta ti e kupton se sa te jete luli do jete rama, se je e stazhionuar ne kete politike 30 vjecare. Kto me epshe te pashuara sic thot avokati, nuk kuptojn as A -ne e politikes. Kuptohet qe thirrja jote eshte per pd e jo per ripjerdhken

 9. Socialistët e komunistët italianë, kur u hap arkivoli i qelbur i diktaturave komuniste të lindjes, ju larguan emërtimit socialist dhe e quajtën partinë e tyre parti demokratike.
  Sistemi diktatorial kriminal i Hoxhës e quante Shqipërinë “Republika popullore socialiste e Shqipërisë”.
  E pranojnë sot me gjysëm zëri “socialistët” shqiptare se sistemi socialist diktatorial i modelit stalinist që ndryshe edhe nga vendet e tjera lindore mbijetoi deri në vitin 1992, ishte periudha historike më e dhimbëshme për popullin tonë, ndërmjet të tjera edhe për izolimin nga gjithë bota e armiqësinë që kishte ndaj “kapitalizmit e revizionizmit”.
  Nisur nga ky realitet historik, pas përmbysjes së këtij sistemi monopartiak kriminal, shqiptarët duhet të kishin alergji edhe thjeshtë të dëgjonin fjalën “socializëm”.
  Por jo.
  Edhe pas 28 vitesh dëgjojmë që mbrenda partisë socialiste shqiptare që rierdhi në pushtet, të dëgjojmë debate se kush është “më i miri” Enveri apo Mehmeti, Nanoja apo Rama.
  Paradoksalisht me ardhjen në pushtet të Ramës, socialistët i ranë gjoksit se po dëmshpërblejnë të persekutuarit e diktaturës enveriste.
  U sajua një ligj absurd, që në institucionet shtetërore të mos pranohen ish spiunët e sigurimit e ju la rruga e lirë që ish juristët e ish oficerët e Sigurimit famëkeq enverist të mbushin institucionet e shtetit.
  Është verifikuar tashmë se pjesa më e madhe e “armatës” së spiunëve të sigurimit, ishin viktima të këtyre juristëve e oficerëve që me metoda barbare, tortura e kërcënime për familjet e tyre, të pranonin të viheshin në shërbim tësigurimit.
  Akoma edhe sot vazhdon kjo tragjikomedi.
  Ata oficerë të sigurimit që me ato tortura detyruan edhe shqiptarë antikomunistë në bindje që të nënshkruanin dokumente bashkëpunimi e që në fakt janë viktima të dyfishta, i kemi sot edhe në kupolën e “drejtësisë së reformuar” e kur ju del emri, justifikojnë krimet e tyre duke pretenduar se kanë bërë detyrën shtetërore.
  Me paturpësinë më të madhe , kur partia demokratike e ardhur në pushtet si partia e parë opozitare me monopartinë e punës, zgjodhi midis juristëve të paktë të papërlyer me krimet e diktaturës disa gjykatës për tu njohur me ligjet e shteteve demokratike perëndimore, nomenklatura e kuqe i quante me përbuzje “gjykatësit e plepave”.
  Me ligjin e 98-tës, pasi ish komunistët rierdhën në pushtet me revolucionin bollshevik të 97-ës, i mbushën institucionet e drejtësisë, përsëri me juristë të diktaturës me pretendimin se drejtues të institucioneve të drejtësisë duhej patjetër të kishin një stazh mbi 10 vjet “eksperience”.
  Po këtë punë bëri edhe qeveria Rama me “reformën në drejtësi”
  Si kusht për të drejtuar institucionet e drejtësisë, u vu përsëri një “eksperiencë” mbi 15 vjeçare që përkon me kohën e pas revolucionit bollshevik të 97-tës.
  E ashtuajtura “parti e re” e Ramës, që ndyu fjalën rilindje, u bë flamurtare e “kapitalizmit” mafioz.
  Ka pasur Shqipëria në historinë e saj relativisht të shkurtër, probleme të shumta, por ka pasur personalitete të shquara patriotike e intelektuale, që kanë inkurajuar traditën popullore të shqiptarëve për të ndëshkuar krimin e vjedhjeve e imoralitetit.
  Qeverisja Rama, u shqua për rilindjen e krimit politik të diktaturës enveriste duke i shtuar kësaj edhe lindjen e drejtimit të shtetit nga mafia e bandat kriminale.

 10. O-Gjyle -nga mende qenke -fyle-po me Daden-do ta hash ti moj ajo e ka tundur -dybekun-me perpara nga ty qe ne 1990 -ten.Kurse ti vetem po i servilosesh -Skenderbeut-te Spiropilles.

 11. Byroisti dhe Stalini te shqetsuar per saliun dhe lulin shkoni lepijeni bythen qe te beni perpara ne jete,spaku erdhi o ju qifsha robt o Stalin o muxhiku saliut

 12. Motren dhe gruan o i pa emri i ridhjerjes kete radhe ta shkerdhevshin -Shykyrinjte dhe ky polici sic ja u kane shkerdhyer dhe po ja u shkerdhejne o rop,moter dhe grua qire i ridhjerjes.

 13. Perdor laksativ o Stalin qe te jesh I paster nga bytha se te pret kulici I saliut korb ne nje takim special me 14 shkurt,ai te rregullon mire o kelyshi i enverit dhe saliut qe je rritur duke lepire bythen tani te saliut

 14. Motren dhe gruan o i pa emeri i ridhjerjes do na i sjellesh ne 16 -te provojme nje here ato kurvat -Rilindase -qe ke ne shtepi.

 15. Ve bast qe do kete te pakten nje nga baba, mama, xhaja, daja, halla, tezja ish-spiun. Nuk mund te hipte ne karriere per ndryshe Eja Gjyle, beja Gjyle, beeee, te lokali, gjini I lalzit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu