• |
ide | kryesore

Zyrtari i lartë i CDU-së: Ka shumë punë për t’u bërë për nisjen e bisedimeve të pranimit

Lajme, Të fundit

Zyrtari i lartë i Unionit kristian-demokrat (CDU), Johann Wadephul, ka zhvilluar pasditën e sotme një takim me kryeministrin Edi Rama, të shoqëruar në punimet e Samitit të Berlinit nga ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali dhe ministri në detyrë për Punët e Jashtme dhe Evropën, Gent Cakaj.

Pas takimit, Wadephul‏ ka komentuar përmbledhtazi temat e diskutimit përmes një postimi në rrjetet e tij sociale, ku shkruan se pavarësisht progresit të arrirë nga Shqipëria deri më tani, mbetet ende shumë punë për t’u bërë për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit të vendit në Bashkimin Europian.


Reagimi i plotë i Wadephul-it:

Sot kam biseduar me Kryeministrin e #Albania, @ediramaal. E vlerësova përparimin që është bërë deri më tani, por gjithashtu theksova se ende ka shumë punë për t’u bërë përpara se bisedimet e pranimit të fillojnë.

4 Comments

 1. Vec asaj qe ne nuk jemi per Europe ,mos harrojme qe liberalet e Europes qe dominojne Parlamentin Europian jane ne ethe frike nga zgjedhjet e Majit ku forcat e djathta nacionaliste mund te perbejne shumicen pas zgjedhjeve. Si i thone nuk kane mend te krihen se po digjet Stambolli. Vetem imagjinoni fitoren e nacionalisteve (ose edhe deputete te mjaftueshem ne numer per te bllokuar vendimet e Parlamentit) se si do te shperbehen strukturat e BE si qeveri e Europes. Procesi i uzurpimit te sovranitetit te shteteve te Europes do te marre fund. Nuk eshte cudi te shkrihet vete Parlamenti Europian dhe strukturat e tij me kominionere “te vendosur nga Partia” si Junker apo Mogherini, te pazgjedhur nga popujt e Europes qe kane fuqi po aq sa ish Politbyroja ne Shqiperi apo ish BS. Kjo strukture Diktatoriale qe perkrahet me zell edhe nga komunistet Shqiptare apo bijte e sorollopi i tyre kriminele duhet rrenuar qe te shpetoje jo vetem demokracia ne Europe, por vete ekzistenca e Europes sic ka qene per mijera vjet, ndrysha do te zevendesojne popullsine indigjene Europiane me Afrikane e Aziatike duke krijuar sic thote arkitekti i ketij shkaterrimi Kalergi, Euroaziatikun negroid.

 2. Shume sakte Arber.
  Te shporren soji i Mogherinit Flancheshtein me kompani. Jane te korruptuar . Nuk folen nje here se cfare nuk shkon mire tek ne por vetem elozhe qeverise me rekorde skandalesh qe dihen tashme boterisht.

 3. Ja vargjet e Fejzullaut plot ironi për Ramën:

  Fajin e ka Belgjika… e ka dhe Italia.

  Nuk e kemi ne, që jemi Kolumbia.

  Fajin e ka Merkel, bashkë me të, Macron.

  Jo ti me atlete, që sillesh si barbon.

  Fajin e ka Xhafaj, bashkë me Babalen.

  Fajin e ka “kazani”, që s’e mbyll kurrë “halen”.

  Faj kanë pensionistët, faj kanë të sëmurët,

  Që s’bëjnë asnjë punë, që “iu thafshin durët”

  Pastaj mbushin barkun, me supë apo paçe

  E bëjnë si shpirt i keq, se do blejnë ilaçe.

  Fajin e ka drejtori, bashkë me Ilir Beqen.

  Fajin e ka Evropa, që na do të keqen.

  Faj ka dhe Dash Shehi, që ta thotë surratit:

  “Ti s’je hiç më shumë, sesa i biri t’atit!”

  Fajin e ka Mona, bashkë me të dhe Luli

  Ky po që ka faj, që ty nuk ta nguli.

  Fajin e ka Saliu, bashkë me hollandezët.

  Fajin e kanë rusët, por dhe pak kinezët.

  Fajin e kanë hajnat, faj kanë dhe artistët.

  Faj boll kanë të varfërit, fajin kanë ministrat.

  Faj plot ka teatri, faj ka dhe stadiumi.

  Fajin e kanë delet, që s’çohen prej gjumi.

  Fajin e ka moti, ka shumë faj dhe shiu,

  Që në pesë minuta, bibliotekën q*u.

  Fajin e ka Vojsava, me Gjon Kastriotin.

  Faj ka Skënderbeu, që e krahasojnë me idiotin.

  Fajin e ka rektori, bashkë me Nikollën.

  Faj kanë dhe studentët, që kanë për zemër shkollën.

  Fajin e ka Likja, ka faj shumë Tahiri.

  Fajin e kanë njerëzit, me sh’pi te Astiri.

  Fajin e ka kush, jeton te bregu i lumit.

  Veç plehrat s’kanë faj, që i zbuan mes gjumit.

  Fajin e kanë shqipet, që kaluan detin.

  Fajin e kanë bijtë, që zgjodhën kurbetin.

  Po ti mor bukëshkalë, nuk ke asnjë faj

  Që gratë shamizeza, i mbyte në vaj?!

  Që vret burri veten, se s’pagon dot dritat

  Ndërsa ‘dhe për diellin, ti kërkon meritat?!

  Po ti psikopat, kur do e kesh vallë fajin

  Që nëna loton, se nuk sheh më djalin?!

  Por ti talle bythën, talle or lum miku!

  Vetëm bëj kujdes, se po ngrihet “kriku”

  Dhe bota ka parë, plot burra më trima

  Që kur u vjen fundi, u “lirohet” vrima!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu