• |
ide | kryesore

Vëzhgimi/ Kush po i fryn fabulës së paktit Rama- Basha?

Arkiva, Kryesore

Të shtunë e 18 majit mbushen plot dy vjet nga pakti okult Rama-Basha i cili i hapi kryeministrit aktual rrugën drejt një mandati të dytë dhe e fundosi opozitën me humbjen e gati 200 mijë votave nga hambari i saj i pëhershëm. Që prej asaj dite e deri pak muaj më parë kryeministri s’ka pushuar së bërë aluzione për disa fije të të pdukshme që e lidhnin atë me shefin e opozitës. Dhe megjithëse Basha ia ka thënë troç në kuvend: “po më gënjeve njëherë turp për ty, po më gënjeve për herë të dytë, turp për mua” Rama vazhdonte me këtë avaz.

Por tani kur gjërat mes tyre kanë shkuar shumë larg kryerilindasi ia ka caktuar opozitës së re shpërndarjen e tymnajës se mes tij Lulit ekziston gjithmonë një marëveshje. Vetëm sot në kuvend. Rudina Hajdari recitoi fjalimin e parapërgatitur ku mbështetej ky supozim, Ralf Gjoni e përforcoi atë dhe vulën ia vuri Lefter Maliqi i cili pretendoi se ps shpalljes së paktit II, opozitën e re do ta nxirrin sërish jashtë nga kuvendi.


Se cilët janë të interesuar për  përhapjen e këtyre zërave e kupton shumë lehtë po të shikosh pasqyrimin e tyre në media. Të gjitha gazetatat dhe televizioneet qeveritare i bënë në jehonë në kor këtyre insinuatave (Faksimilet dhe video poshte).

 

 

Dhe arsyeja se përse kuptohet lehtë. Marëveshja e 18 majit tregoi se me detantë votat opozitar shpëëhen. Ndërsa sondazhet e fundit kanë treguar se me radikalizëm opozita shtrëngon rradhët dhe shton numrat e saj. Prandaj sot pushteti po përdor kllounët e parlamentit të përçudnuar që në kulmin e gjaknxehtësisë politike ti fryjnë konspiracionit të një marëveshjeje. Dhe natyrisht gati për ta shpërndarë atë janë atoporlanët mediatikë të qeverisë.

©Lapsi.al

4 Comments

  1. Keta kane hallin se mos ka marrveshje midis tyre dhe vete keta vene ne pidh te kurves tyre se nuk kane hallin e popullit se dalin jashte si ata qente e zgjebur.

  2. rudinen e ket ralf gjonin lloji frrok,ndok,rosh,prenga,dosh etj si ramen i kan shkerdhy e nderzy dhe ne goj i kan dhi.ku guxojn keto te flasin ndryeshe kur edhe muti dy meter rama nuk guxon te flet.

  3. Medemek kta tradhetaret e PDs, nuk jane vetem tradhetare sepse dolen nga rjeshti. Ato po perhapin thashetheme per pune pazaresh.
    Lyli ska nevoje per pazare, se i hyp avionit dhe shko te vila ne Hollande, kur ti doje menerja. Paret i ka, militantet do ngelin me gisht ne bythe. Shqupistat ti kerkojne Lulit te heqi dore nga pashaporta hollandeze njehere, masanej te tregoje vellazerine e modhe me protestusit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu