• |
ide | kryesore

Anulimi i zgjedhjeve dhe shkarkimi i Metës, ambasadori i OSBE: Vendosin institucionet, është çështje e brendshme

Lajme, Të fundit

Ambasadori i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), Bernd Borchard, ka folur mbi aktualitetin politik në Shqipëri, duke i cilësuar zhvillimet e fundit, siç janë: shtyrja e zgjedhjeve me vendim të presidentit të Republikës, Ilir Meta, dhe vendimi i Partisë Socialiste për nisjen e procedurave për shkarkimin e kreut të shtetit, si çështje të brendshme të vendit.

“Sa i përket zgjedhjeve është çështje e brëndshmë dhe debat i brendshëm që i përket Shqipërisë. Kam shumë besim se do të ketë një zgjidhje. Kjo është çështje e Shqipërisë për të vendosur që i përket parlamentit dhe Kushtetutës. Institucionet shqiptare janë ato që do të marrin një vendim. Kjo është një pyetje shumë e ligjshme por që është gjithashtu e komplikuar por që kush ika arumentet më ta forta do të fitojë”, është shprehur Borchardt i pyetur për mediat pas një takimi në një ekspozitë kundër korrupsionit.


Borchardt u pyet edhe lidhur me mundësitë e zgjidhjes së ngërçit politik në kushtet e mungesës së funksionalitetit të Gjykatës Kushtetuese, por refuzoi të jepte një përgjigje duke shtuar se pala që jep argumentet më të mira, do të fitojë.

 

12 Comments

 1. Turp te kesh Zhuls !Keto dy vitet e fundit eshte ulur korrupsioni tha dordoleci i qeverise,ambasadori borchard ?!?!?!?!?Ne cilat rezultate e ke konstatuar kete gjetje o maskara ?!1.Ne rrugen Balldre-Milot ,ne Unazen e Re,48 ml euro 2 klm.Ne rrugen Orikum-Dukat,ne Inceneratoret qe marrin miliona euro ende pafilluar asnje tulle ndertimi.Ne pishat ane autostrades kthesa e Kamzes-Kashar ,7000 euro nje cope !Ne njemije e nje tendera projekte studimi,konsulenca,trajnime me miliona euro dhe pa tender te hapur !Jo turp, por me keq se aq je ?!Ta kane zene koken ne mesin e kembeve te ndonje nga ato punetoret e seksit qe mban Rama ne Kryeministri dhe hajt te dalesh ti e flet si nen efektin e droges….!Keto dy vite te qeverise se mostres rilindase kane qene katastrofe !!!!

 2. Kur u do bytha ju eshte ceshte e brendeshme kur sju do e beni te jeshteme . Ju jeni hijena doni ta shihni kete vend afrike qe te vidhni sa tedoni se ne vendet tuaja ju bejne synet me thua .

 3. Me mire mos fol..Mer rrogen Ha Pi edhe ik.Eshte me e ndershme ( ne keni nje ) Po te doli ndonje gje e vogel kenaqu..Je fiks pedofil si rilindas

 4. Flet ambasadori i OSBE sikur është ndonjë komentator sprtiv se cila skuadër do të fitojë, cila “palë” ka të drejtë ajo do të fitojë.Shqiptarët duan që të fitojë Shqipëria e jo palët me të cilët abuzoni ju duke mbyllur sytë për korrupsionin e tyre.
  Deri në momentin ku nuk kishte ndërhyrë presidenti që me kushtetutë njihet si kreu i shtetit mbi palët politike , e përfaqësues i unitetit të popullit, edhe mund tju lihej zgjidhja palëve.
  Por presidenti doli mbi palët dhe evitpi konfliktin social.
  Nëse keni ardhur të ndihmoni këtë popull që vuajti 5 dekada diktaturën monopartiake komuniste, edhe ju duhet të mbështesni hapur dekretin e presidentit e të mos flisni për palët por për zgjedhje të lira pa ndërhyrjen e bandave kriminale të drogës në Shqipëri dhe të shpreheni hapur kundër zgjedhjeve një partiake..
  Ku do ta gjejnë të vërtetën e drejtësinë shqiptarët kur në Shqipëri ka mbi një vit që funksionet e drejtimit të institucioneve të drejtësisë i ka marë përsipr ti drejtojë kryeministri që mbështesni ju hapur ?
  Janë plotësisht të mjaftueshme për çdo qytetar europian që ka lexuar përgjimet ne mediat më të mëdha të botës, për të kuptuar të vërtetën se qeveria që mbroni ju, është tërësisht e përlyer me botën e krimit.
  Kush e ka penguar prokurorinë që duke shfytëzuar këto përgjime, të hetonte e të vërtetonte fajësinë me prova ?Nga përgjimet ka dalë e kjartë se nëpunësit shtetërorë veprojnë nën urdhërat e bandave mafioze e ju heshtni paturpësisht për këtë skandal e flisni për palë.
  A mund të na thoni zotëri me cilën “palë” jeni ju, e cila palë i afrohet së vërtetës, palës së lidhur me bandat e krimit apo pala qe e denoncon krimin ?

 5. Po e dredh dhe -Koke -Kashta-nuk ka nga t’ja mbaje .Ta zgjedhin institucionet thote.Po kush ?Ghykata kushtetuese qe nuk egziston ,qe ka ikur ne drejtim te paditur .Apo TaulantPallat dhe Spiro Pallat quan institucione ky koke -Kashta-

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu