• |
ide | kryesore

Data e re e zgjedhjeve, presidenti Meta nis sot konsultimet me partitë politike

Lajme, Të fundit

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, do të nisë sot konsultimet me partitë politike për të caktuar një datë të re për zgjedhjet lokale. Burime nga Presidenca bëjnë me dije se kreu i shtetit do të zhvillojë takimet e para në orën 19:00 me krerët e partive të Grupimit të Qendrës së Djathtë.


 


 

 

Takimet e Metës do të nisin fill pas mbërritjes së tij në Tiranë, pas vizitës së parashikuar në mesditën e sotme në Prishtinë, me rastin e festimeve të 20-vjetorit të Çlirimit të Kosovës. Në Prishtinë do të jetë gjithashtu i pranishëm edhe kryeminsitri Edi Rama.

Në konferencën e djeshme, Meta u bëri thirrje palëve politike që të gjejnë gjuhën e dialogut me qëllim zgjidhjen e krizës polike të vendit. Presidenti theksoi në formën e një garancie për qytetarët se zgjedhjet do të zhvillohen në një datë të mëvonshme dhe brenda një afati në respektim të plotë të Kushtetutës dhe shpjegoi se në marrjen e vendimit për çdekretimin e 30 qershorit si datë të paracaktuar për mbajtjen e zgjedhjeve lokale, u bazua në disa informacione për një konflikt të mundshëm civil gjatë protestës së tetë kombëtare të opozitës.

 

8 Comments

  1. Nisi konsultimet me gruan ky hajduti. Bravo hajdut, konsultohu me gruan se si do behet muhabeti i TEPSIS. Si mund te jet njeriu kaq i ndyr sa te ofendoj inteligjencen e nje populli te ter (perjashto militantet qe se ven ne pun). Me ke i ke nis konsultimet o hajdut, me Nardin, me Dashin, me Duken e krimit apo me Dule grekun e Idriz camin, me gruan tende dhe me dashnorin e ri te gruas? Se keta te tjeret kan nis proceduren per te te shkarkuar nqs se ke mar vesh akoma.

  2. Me cilet parti do bisedoje ky kete here,se heren e pare mblodhi vetem tre parti ps,pd,lsi,dhe me asnje parti tjeter dhe caktoje daten 30,sot do takohet me partine e nardit,shehit,mediut,milos,idrizit,dules dhe me keta klloune do caktoje zgjedhjet ky flori pa karat

  3. Kush ia dha informacionet per konflikt civil ne 8 Qershor ketij,Mona?!çfare konflikti civil do kishte kur nje grusht çeçenesh protestonin ndersa populli i thjeshte ishte per qef te vet dhe pinte birra e bente xhiro 200 metra me tutje!!!

  4. KETO JANE FALLSITETE , MBLIDH PD DHE PS ,MAGARI EDHE LSI DHE VENDOS DATEN . POR ME DUKET SI AJO QE ME KA ÇU NONA ME LA GOJEN .

  5. meta me te tijen eshte ne rregull.po partite opozitare se kuptoj mbi cbaze llogjike do diskutojne per data kur kerkesat e tyre ska lidhje me daten…apo do i kerkojn garanci metes ta shkarkoj kryeministrin????!!!!!!

  6. Mr president. Per ca i mbledh partit???? Ato nuk kontenstojne daten e zgjedhjeve, madje kane kerkuar te kene komisioner ne kete date.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu