• |
ide | kryesore

Kërkohet zyrtarisht shkarkimi i Metës, Balla: Presidenti shkeli sovranitetin e shqiptarëve

Lajme, Të fundit

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ka konfirmuar në një konferencë për mediat se kërkesa e mazhorancës për shkarkimin e presidentit të Republikës, Ilir Meta, i është dorëzuar sot Kuvendit.

Sipas Ballës, çdekretimi i 30 qershorit si datë e paracaktuar për mbajtjen e zgjedhjeve vendore dhe mosvendosja e një date tjetër, ka cënuar rëndë parimin e ushtrimit të sovranitetit nga populli. “Anulimi i datës 30 qershor dhe mos caktimi i një date tjetër mohon të drejtën e sovranit për të qenë i tillë. Kjo është një hap që zhbën autoritetin sovran. Nëpërmjet këtij akti të Presidentit është shënuar dalja përtej kompetencave. Sovrani ka përcaktuar se kur do të mbahen zgjedhjet”, u shpreh Balla.


Gjatë fjalës së tij, deputeti Balla tha se po vijon puna për zhvillimin e zgjedhjeve më datë 30 qershor, kanë nisur procedurat përkatëse, si edhe janë përzgjedhur kandidatët. 55 deputetë socialistë kanë firmosur kërkesën e ndërmarrë nga mazhoranca për shkarkimin e Metës. “Në përmbushje të realizimit të zgjedhjeve janë ngritur KZAZ, përgatitur dhe shpallur listat e zgjedhësve, është kryer regjistrimi i partive, janë depozituar listat e ka filluar fushata. Ndërkohë që ka filluar procedura zgjedhore presidenti ka nxjerrë dekretin për shfuqizimin e zgjedhjeve më 30 qershor 2019.”- tha Balla.

Sipas nenit 112 të Rregullores së Kuvendit, kërkesa e paraqitur duhet marrë nën shqyrtim nga Komisioni i Ligjeve, i cili ka të drejtën e propozimit ose jo të krijimit të një Komisioni Hetimor. Në rastin e krijimit të Komisionit Hetimor, presidenti thirret dhe dëgjohet në një seancë të posaçme në lidhje me propozimin e paraqitur.

Në përfundim të hetimit, Komisioni Hetimor duhet t’i paraqesë Kuvendit në mënyrë të arsyetuar shkaqet (nëse ekzistojnë) për shkarkimin e presidentit. Më tej, kërkesa mbërrin për votim në seancë plenare, kur duhet që së paku 94 deputetë të votojnë pro. Në fund, verdikti i takon Gjykatës Kushtetuese, e cila për momentin nuk është funksionale.

 

15 Comments

 1. Ik more se je me i keq dhe me i pa vlere se ai muti qe ngjitet ne kepucet qe vishen nga ai qe mbledh kanaqe, tutje rrac muti.

 2. Flasim Qelbesirat per so ranitetin e Shqiptareve??????

  Rilindasit e kane shkelur me kohe.
  Keta maskarenj vetem Koncesione, tendera, PPP bejne ne emer te Sivranit.

  Keta dhuroje rruge ne emer te Sovranit.

 3. O Elbasan o qyteti im mos lejoni te ju cenoi historine virtutin mikpritjen qe ke ne karakter ky bytheqire ky koke qoshe ky i korruptuar ki iniciues i devijimit te Lanes tek unaza e re ky qe do haje prasin ne bythe per 4 miln Euro qe u kapen tek tojota yaris.

  O ELBASAN o qyteti im i bukur mos lejo te perdhose folene tende te akademikeve profesoreve doktorreve dhe historianeve me te shquar qe ka pare ky vend ,,,, nga ky vemje e kuqe i lidhur me ate mortaje te kuqe qe cvirgjeroi bukurine natyren me ajer te paster te qytetit qe prodhon portokallat dhe limonat dhe ullinjte me te shijshem ne bote.
  Shporreni dhe quajeni non gradakete monster. PA FRIKE.

 4. Koha perfekte per shkrirjen e parlamutit
  Shqiptar!!!
  Dekreti i presidentit per shperndarjen e parlamutit(mentit) duhet te dale menjehere!
  ORA po afron.Pebindshi Ed po rrit ne maksimum presionin!?Kudo vihet re tension!?Makineria policore dhe kolona e 5-st jane vu’ ne veprim!
  POPULL MOS HARRONI HISTORINE!!
  Keshtu ka ba edhe PKK,ne kohen e “qofte largut “.
  QENDRO-REAGO!!!

 5. Le ta beje kush e pengon ? Kemi kohe qe e themi. Por do behet me e mira. InshAllah. Cfaredo te ndodhe ajo eshte me e mira.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu