• |
ide | kryesore

Komenti/ Andi Bushati: Këta banditë, nuk duhen thjeshtë të përmbysen politikisht, ata duhen përbuzur estetikisht

Arkiva, Të fundit

Këtë të mërkurë në mbrëmje, ndërsa Edi Rama fliste urtësisht në një intervistë të TV publik, në të gjitha ekranet e tjera, familjeve shqiptare iu ngjall krupa, duke dëgjuar përgjimet e reja të Bild.


Ndryshe nga herët e tjera, kur kemi parë një film me hajdutë, banditë, kriminelë, narkotrafikantë, këtë radhë e reja ishte tjetër: këta rilindas masakrues votash, dolën para së gjithash edhe njerëz të shëmtuar dhe banalë.


Nuk kishte një bisedë të vetme, kur ministra, deputetë shefa policie, mos përmendnin në zhargonin e tyre të përbuzshëm, organin e tyre mashkullor.

Ky virilitet barkderrësh, që flasin si nën avujt e alkoolit zgjedhor, i transmetuar në “prime time”, ishte neveria e fundit e një historie që filloi si një gafurrje të fortësh dhe përfundoi si një rrëfim i denjë për kronikat e Nurembergut të Hanna Arendt, ka një lajm të ri.

Tani ushtarët e Edi Ramës, nuk i shohim më vetëm si grabitës dhe banditë. Tani ata nuk mund ti rrefuzojmë vetëm si të tillë.

Prej sot diçka ka ndryshuar. Risia është se ata duhet ti rrefuzojmë edhe për krupën që përcollën përmes ekranit drejt e në shtëpitë tona. Ata arritën deri në pikën e paimagjinuar kurrë më parë, për ti përbuzur edhe estetikisht. Ata janë mishërimi njerëzor i banalitetit të së keqes. Tani le të vazhdojnë ti tundin hallatet e tyre në biseda celularësh.

©Lapsi.al

©Lapsi.al

29 Comments

 1. Fytyra e vertete rilindasish e langaraqet qe vazhdojne ti mbrojn..Keta rilindas e langaraq duhen te japin cdo qindark mbrapsht..E pastaj te vuajn denimin .Sapunin ose servilat ti cojn ato te shtepise

 2. po ik o bushat se me i implikum esht flamur noka ne kto pergjime se ata qe flasin. fakti qe prokuroria si ka cu ne gjykate kto pergjime i bie qe ska veper penale ose jane marre ne menyre te paligjshme…

  1. heldi frroku,avdylaj qefalija,roshi doshi po bejn orgji me nenen tende e qunin e mitur,bejn treshe me motrat etj e ti komento ketu.bravo heldi.

 3. Yyyyyy, maloke te qelbur flamur noçka, ik nga ke ardhur e mos na qelb Tiranen thotë:

  fare e keqe!

  lerini te ngordhin brenda se na hengren jeten me gjithe pd-ne e qelbur ne maskarej

  si ne pushtet, si ne opozite vetem ta djegin e shkaterrojne vendin dijne, e bashke me Shqiperine edhe neve

  maloket le te kthehen ne malokeri e te vrasin njeri tjetrin atje dhe te na lene te qete ne njerezve te shohim jeten tone. Kafshe qe dijne vetem te zaptojne, grabisin, vrasin, shajne e vjedhin dhe qe u pelqen vetem trashesia e tyre prej kokelope

  1. yyyyy sa keq te paska qir ty e vllaun roshi ne grup.tash ik qoji motrengjelilit tjetren rrahmanit e nenen e motren e vogel ne zyren e ps ne gjirokaster per treshe.dhurat ke tre pal brek xhelili,tre tavlla xhisiele dhe pes jastek griselde qe kur motra e nena te lindi kopil te kesh ku ti ven ne gjum.

  2. Eshte e qarte qe PD istatat_rastat Jane piromane me shkrepse gati te djegin shqiperi e sic e Kane bere me pare, po’ cfare faji Kane institucionet?

 4. Bushati a ke degjuar ndonje te re per zhdukjen e Remzi Hoxhen nga Saliu.
  Beji te fala Fazllicit dhe Taci oil.

  1. Ta qifsha Librin e shipse ty ene remziut saliut edit po edhe jozefines Erika’s gjonin jo do e Qi vete.

 5. Po cfare pret o bushat?
  Ato te gjithe bashke, me ramen ne krye, po t’ja mbledhesh gjitha faqet qe ka lexuar secili ne jeten e vet dhe t’i bashkosh, nuk e bejne as nje liber me 200 faqe. E thoshte i ndjeri Klosi per ramen: Ky eshte kokrra injorantit, por di vetem ta shesi veten.

 6. Mendoni gjithe me.te zezat me te tmershmet me monstruozet qe mendja me e zeze e qenies me perverse mund ti beje dhe dijeni mire te gjithe qe keta i kane bere. Une lus Zotin qe dhe ato te dalin nje dite. Per te lehtesuar sado pak dhimbjet e atyre qe i kane pesuar kafsherirat e tyre me dijenine e plote te policise. Besoj dhe lutem te dalin.

 7. Mund ta kuptoj Alfred Pezen qe i duhet te haje m.t me tonelata per te justifikuar miliomshin e dollareve. Per nje milion dollare njeriu mund te behet budalla, mund te shtihet idiot, mund te haje edhe tonrlata me m.t sic thonte mbreme G. Sejko. Por me duket e pakuptueshme qe per te dalin e te bejne te njejtat veprime e te flasin te njetat fjale disa persona qe te gjithe bashke mund te marrin 100 dollare ne dite. Nuk e di se si marrin guximin ta justifikojne nje veprim kaq skandaloz. Ketyre 10 personave qe per nje pjate supe kane paturpesine te mbrojne plehun qe ka mbuluar kete vend, i bej vetem nje pyetje: CFARE DO THONIN SIKUR NE ATO PERGJIME NE VEND TE TAHIIRIT TE ISHTE FLAMUR NOKA, NE VEND TE ULSI MANJES TE ISHTE ALIBEAJ, NE VEND TE GJIKNURIT TE ISHTE LULZIM BASHA DHE TE LIHEJ TE KUPTOHEJ QE PREZENT ISHIN EDHE BERISHA? A DO DUKEJ 21 JANARI SI NJE PIKNIK I NJE KOPSHTI FEMIJESH PARA ASAJ CFARE DO BENIN RILINDORET TRIMA NESE PERSONAT E ZENE NE PERGJIME NUK DO ISHIN KETA QE JANE, POR ATA TE KRAHUT TJETER?
  Ju kujtoj se te gjitha keto ngjarje kane ndodhur vetem dy muaj pas votimit te reformes ne (zh)drejtesi dhe gjithashtu keto pergjime u bene publike pikerisht ne diten qe u propozua qe dhunuesit e zgjedhjeve nuk do lihen te dalin jashte shtetit per 5-10 vjet. Kjo mase a do kete vlere edhe per Gjiknurin, Tahirin, Qefaline apo Manjen per te cilet u vertetua katerciperisht qe ishon odeatoret, urdheruesit, perfituesit dhe “festuesit” e perdhunimit te masakres elektorale ne Diber?

  1. O robi po ata prokuroret e plepave sherbetore te Berishes kane pergjuar vetem keta te PSse,po te pergjonte edhe ata te PDse te jesh i sigurte qe do te degjonin veshet bema akoma me te medha,pale te pergjonin lesheline,keshtuqe kuptojeni njehere e mire qe nuk mund te dalin kurvat e te flasin per ndershmeri…

 8. Avash o Andi kurva se nuk ka te drejte askush te pergjoje me metoda komuniste bisedat qe behen mes shokesh dhe mos na u hiq si kurve e ndershme sikur se dime ne ça gjuhe perdorin te gjithe politikanet nga te gjitha krahet,mjafton te shihje parlamentin e çfare nuk degjoje nga goja e qelbur e plakut Mere apo nga Basha qe e permendte mutin si te ishte mjalte apo nga Muli e Paloqe thuthuqi,keshtuqe mos u mundo te mbulosh mutin me shurre se jane te gjithe kurva te te njejtes bordello dhe nuk mund te na shesin kurvat e opozites moral per ndershmeri dhe nuk mund te bertasin hajdutet kapeni hajdutin,kur do qe te behen zgjedhjet humbja e opozites do jete akoma me e madhe se heren e kaluar…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu