• |
ide | kryesore

Parodia e Kolegjit Zgjedhor/ Meta s’ka të drejtë, në 30 qershor ka zgjedhje

Kryesore, Lajme

Kolegji Zgjedhor i ka dhënë sot formë ligjore manovrës së Rilindjes për të gjetur një shteg për të hedhur poshtë çdekretimin e 30 qershorit nga Ilir Meta. Partia Socialiste, që e kundërshtoi pa e dëgjuar aktin e kreut të shtetit dhe që më pas i vuri në punë në mënyrë antiligjore anëtarët e saj në KQZ për të mos ta përfillur atë, përdori një parti qesharake si ajo e Unitetit Kombëtar, për të nxjerrë pataten nga zjarri me duart e të tjerëve. Ajo u sendërzua me kërkesën e Idajet Beqirit, pranë KQZ-së, për t’u çregjistruar nga zgjedhjet e 30 qershorit.

Skema, që Lapsi.al e paralajmëroi sapo u njoh me këtë fakt, qe e qartë (lexo linkun poshte). KQZ-ja, si organ i varur prej Rilindjes, do ta hidhte poshtë kërkesën duke i dhënë kështu partisë së Idajet Beqirit mundësinë që ta atakonte në Kolegjin Zgjedhor dekretin presidencial.


Kulisat/ Tentativa e Ramës për të rrëzuar në Kolegjin Zgjedhor dekretin e presidentit

Dhe kështu ndodhi.

Me anulimin e kërkesës së Idajet Beqiri për të çregjistruar Partinë e Unitetit Kombëtar nga zgjedhjet, trupa e gjyqtarëve të Kolegjit Zgjedhor Astrit Kalaja, Ridvan Hado, Tomor Skerli, Artur Malaj dhe Lindita Sinanaj mori përsipër të thotë se dekreti i Metës për anulimin e zgjedhjeve është i paligjshëm dhe për pasojë do të ketë zgjedhje në 30 qershor. “Është një vendim i formës së prerë dhe pa të drejtë ankimimi”, thanë përfaqësuesuit e Beqirit që e “luajtën” këtë lojë.

Natyrisht, pas këtij vendimi 5 me 0, shtrohen dy pyetje: Edhe sikur të supozojmë se ky qe vendimi i drejtë, përse socialistët vazhduan fushatën në paligjshmëri të plotë dhe pse KQZ gjithashtu nuk e përfilli deri më tani një dekret presidencial të pashqyrtaur nga asnjë gjykatë?

Këto janë simptomat e shtetit monopartiak. Dhe në një shtet të tillë edhe gjykatësit zgjedhorë nuk mund të procedojnë ndryshe. Prandaj nga presidenca erdhi reagimi: “Asnjë surprizë nga skeçi i radhës i orkestruar prej kohësh“.

©Lapsi.al

43 Comments

 1. Parodia me e madhe ishte ajo qe beri mr.president duke çdekretuar veten e tij per hir te gruas dhe per ti lare borxhin plakut Mere….

  1. i pa emer e me mut ne tru ,muti qe te jep dhjerja e stalinit nuk esht mjalt por per ty e ramen te ngjizur ne qenef negjmije mga mut stalini e shurr milladini ehe muti mjalt esht,baglat e lopes ball llokume,,kakrdhia e deleve dhe dhive popkorn,jasteket e grisldes femij.ku ke par o mut stalini e shurr milladini qe nji kolegj zgjedjedhor te kontrolloj presidentin e jo gjkata kushtetuuese apo gjykata e lart.vtem ne mut shtet ndodh kjo dhe mut njerz.

 2. Kujt nuk i flet tasqebabi, e di mire se dekreti i Metes nuk ka lidhje me kushtetuten. As Meta vete nuk pretendoi ndonje argumentim juridik, por qendrimin tipik: “Te sakrifikojme shtet, per te bere paqjen politike”.
  Gjithmone e me shume bindem ne idene e Bushatit, qe keqja dhe perballja duhet te shkojne deri ne fund, ndryshe Rama nuk zbohet.
  Kush merret me cicmice te tilla institucionale tregon qe i ka varur karin opozitarizmit dhe ndihmon Ramen, pasi ketu ai eshte me i forte se te gjithe.

  1. me ke ta bej paqen me grun e vet? ai nqs kishte sadopak etik, te jepte dorheqjen me qe eshte zgjedhur president nga ca qe jan zgjedhur me votat e krimit. po kujt tja thuash kete: nje hajduti ordiner si Like floriri?

 3. pse parodi? smund te jeni kaq banal ne propaganden qe beni, presidenti ne kete rast o ishte te drejte me dekretin ose nuk kishte, e kush do ta percaktonte kete pervec kolegjit zgjedhor qe merret pikerisht me kete pune

 4. vendimi 5-0 thote shume, ate qe dinim te gjith qe pas 2008 qe presidenti eshte kukull sipas kushtetutes qe ndryshoi rama me berishen, se Meta desh na u be me i fuqishem se presidenti USA

 5. Asnje nga keta gjyqtare nuk e ka kaluar vetingun e famshem. Ju prisnit te delnin me vendim kunder? Ka edhe dicka tjeter, QPZ e cila eshte ne varesine e MD, e ka botuar dekretin e presidentit per anullim te zgjedhjeve ne fletoren zyrtare duke i dhene atij fuqi ligjore. Si mund te shfuqizohet nje dekret apo ligj i botuar ne fletoren zyrtare nga nje gjykate qe nuk eshte GJK? Nje komentues me siper thote fitoi Rama… Me duket e cuditeshme se si mund te gezohesh per fitoren e nje partije te vetme. Edhe Berisha i pati fituar zgjedhjet ne 1996 nese ju kujtohet.

  1. boll fole me mentalit fshatari. nuk ka nevoj per shantazh, vendimi i presidentit eshte antikushtetues dhe jo i logjikshem. krijon precedent te keq per demokracin qe akoma spo lind te ne. Nuk mund ti imponohet presidenti sovranit se ndryshe do ishte mbret.

 6. Kur flete gjykata ju shpellare bashke me dashin futini nga nje gote raki pastaj nje rruge Tirane – Durres me arka bosh kur te ktheheni Arturo Ui salihu ja u ka bere gati nje kacile Mut te fresket

 7. Po ky anadollak president si mund te bej veprima te tilla qe i thon burgut hapu per kete idjot. prandaj duhet te ket ca regulla ne zgjedhjen e presidentit, pervec se sduht te vjedhi e te kapet me presh ne dore. Po ca kujtoj Like floriri, se me nje cop leter nje dekret qe cdekreton mund ta shpalli veten mbret, si luigji? ky eshte kaq delinkuet e injorant sa ka ber gjera qe asnje (as nishani) nuk do guxonte te bente. ose e di te sigurt qe i kan ber burgun gati dhe po lun ALL IN, ose eshte totalisht injorant dhe anadollak (me siguri me keshilltar politik te keqinj). Ky do ta haj me keq nga te gjith. Hajt ishalla i sekuastrojn pasurit dhe ja ndajn popullit.

  1. DY FYTYRSH , PO PSE DERI DJE ISHTE I MIRE KY MBRETI ME EMRIN ILIR , KY HAJDUTI ME EMRIN META?? JU MILITANTET E KURVES DUHENI VRARE ME BUKE NE GOJE , JU JENI VEREMI I KETIJ VENDI .

 8. Kush do ti beje zgjedhje mo?! Edi Rama, eshte kapur gafil!!!! Cfare zgjedhje sh kerkon, ai?! Me thote ndonje nga ata te partise ne cfare planeti jeton Edi Rama?!!!

  1. Alban,jeton ne planetin ku Basha live ne tv me ndihmen e Ristanit vodhi bashkine e Tiranes,keshtuqe mos na beni si kurva te ndershme se jetojme ne nje bordello te madhe ku te gjithe jane kurva kush me shume e kush me pak!

 9. NE KETO RASTE THUHET SE EDHE DRAPERI ESHTE ME I DREJTE , ME I DREJTE SE ÇDO DREJTESI E KETIJ VENDI . TURP TURP TURP . DUHEN LARGUAR TE GJITHE PA PERJASHTIM .

 10. I duhet nje pune kolosale ketij populli dhe kesaj shoqerie per ta bere kete vend te jetueshem .
  Ne radhe te pare çfarosja totale e te gjithe prokuroreve dhe gjykatesve dhe zevendesimi i tyre me te tinj ,
  ne radhe te dyte ndyshimet e sistemit zgjedhor dhe kushtetues . Po nuk u be sikur edhe njera prej tyre edhe pas 1000 vjetesh po ne roberi do jemi . Keto i takojne politikes qe ti beje , por nese nuk do te prek privilegjet e saja , atehere popull , eshte detyra jote ta besh nje gje te tille edhe me dhune nese eshte e domosdoshme . Ne keto raste revolucioni popullor eshte melhemi per kete vend , ne keto raste te majt e te djathte duhet te behen njesh kunder se keqes me emrin : politikan .

 11. Pese me zero,keto palluan salihun,lulune,liken,monen,shah mat o shpellare qe I kishit hypur kalit sprapthi dhe kujtuat se kjo ishte koha juaj,ajo sapo perfundoje per ju,tani kane ngelur vetem modalitetet

 12. Vini re sekuencen e komentuesve qe me sa duket sot jane me shume se nje, llogjikishit i bie qe do ndajme nje sufllaqe me tresh, ose rdhe dy. Dobehen tape me nje shishe bire dhe o burra….
  Por ka nje problem, te gjithe flasin per kushtetuten, kushtetutshmerine pa ditur asgje dhe pa e njohur fare. Po jua shpjegoj me pak fjale, nje nder parimet baze te jurisprudences eshte se cdo gje qe nuk ndalohet me ligj, lejohet. Kushtetutaxhite qe nuk kane lexuar qofte edhe nke rresht te kushtetutes le ta hapin ate dhe te gjejne ku eshte shkruar qe ndalohet anullimi i zgjedhjeve. Psr nuk flasin keta kushtetutaxhinj per Parlamenti? Ne kushtetute thuhe shprehimisht qe kuvendi perbehet nga 140 antare, as me pak dhe as me shume , por per keta mendjendritur funksionimi i kuvendit me 122 antare eshte kushtetues. Vakancat thote kushtetuta plotesohen per 30 dite, kane kaluar afro 5 muaj dhe nuk zevendesohen vakancat. Pra jemi ne kushtet e antikushtetuteshmerise. Vota eshte e fshehte thuhet ne kushtetute, ne pergjime kemi degjuar njerez qe iu kerkonim te tjereve qe te deklaronin voten. Si mund ta quajme kete? Po sukur kjo situate dhe keto pergjime te kishin dale ne kohen e Berishes, cfarr do thonin keta? Une per vete jam i bindur se do flosnin ne te njejten menyre, pra do mbanin anen e pushtetit te rradhes, sepse keta jane njerez pa bindje dhe ideale dhe per nje sufllaqe dhe per nje tasqebab te shesin e te blejne 10 here ne dite.

  1. Ti mundohesh or mik por e ke te kote . Ketu edhe juristet jane ndare ne llogore partie . I duhet dhene fund nje here e mire ketyre hienave te drejtesise . Ketij vendi i mugon gjithçka por me se shumti i mungon vetedija .

 13. Ke te drejte i paemer i ores 17:28. Ketij vendi i mungon me shume se cdo gje vetesija, perndryshe nuk do kishte budallenj qe do i kendonin diktatures.

 14. Nuk e kiptoj togfjaleshin “i ka dhene te drejte” ne fillim te ketij artikulli. Eshte njelloj sikur strategjine e veorimeve ushtarake te nje divizioni, ne vend qe ta bente shtabi i divizionit, ta bente nje komandant skuadre. Atehere dergojini ligjet antikushtetuese ne KQZ dhe ankimojini ne Kolegj e do jeni ne rregull.

 15. Kjo dihej kush gjyqtar i kolegjit- vjedhor-do votonte pro dekretit te presidentit keta dhjesin gjak nga drogaxhiu dhe nuk kane faj se e ka kapur prokurorine dhe gjykatat ky psiko skizofreni dhe nuk kalojne -dhjertingun-e famshem.Nuk ju le faj .Por me vjen inat me keta pidhrobte qe thone qe dekreti i presidentit eshte i pa ligjshem .O moter dhe gra qira ate here presidenti celsat e kashtes ka.

 16. Po shkojme ne diktat absolut nga krimi. Demi eshte per ne jo per parine ordinere dhe injorante qe na drejton prej 30 vjetesh. E gjitha per ne. Une refuzoj te jap votem time . Ketu jo. Shqiptaret te gezojne shqiprine e rilindjes. Hopokrizise varferise injorances paditurise papunsise mjerimit kulisave ……… shpifsirave. Nuk behet shtet me medioker sal ram& co.

 17. Parodia me e madhe jeni ju te Lapsit, bashke me presidentin e Mones, dhe idiotizmit BB, me dalje nga parlamenti dhe sulm kundra reformes ne drejtesi…. o te marre e kuptoni qe keshtu nuk do mund te fitoni dot!!!

 18. Nje pyetje per ata qe e quajne kushtetues dekretin e Metes. Po sikur ta bente zhdekretimin ne diten e zgjedhjeve, pasi exit pollet ta nxirrnin LSI-ne humbese, apo per cfaredolloj arsye , a do ishte kushtetuese? Perjashtoni emergjencen kombetare, sepse ate nuk e shpall presidenti.
  Dekreti i metes vlejti vetem per te prish ate proteste, qe do ishte e jashtezakonshme.
  Sic tha Fitim Zekthi, pas djegjes se mandateve opozita ecen pa timon, por vetem me frena. Demokratet e kuptuan dhe e pranuan.
  Meta i vuri nje timon fallco, i ndryshoi drejtim dhe i futi ne rruge qorre. Meta ik nga ai post se nuk i hyn ne pune as dreqit aty. GJK as ka per ta marre ne shqyrtim pacavuren tende.

   1. Proteste, rezistence, sakrifice! Cdo dite te veres ne shesh, qofte edhe me 50-100 veta. Sakrifica ben disinfektimin.
    Po t’i vesh re te vetmit njerez qe mbeshtesin qeverine jane ata me IQ nen 90 plus Prec Zogaj. Intelektualet jane ne mase kunder qeverise. Opozita duhet te krijoje versionin e vet te PPP: “Pa pushtet, Pa leke, Pa mekate”. Populli do te ndergjegjesohet, ose jo.
    Nuk besoj se ka rruge te shkurter ne beteje me regjimet. Deshtimi i dekretit te Metes e tregoi kete. Te pakten te zhdukemi nga ky vend me bindjen se e beme cdo gje mundem.

    1. Utopike kjo qe thua . Vete z. Basha kerkon status quo dhe jo ndryshime . Edhe opozita vete eshte pjese e ketij maskaralliku . Une jam per revolucion te paster , kunder te gjithe kastes politike .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu