• |
ide | kryesore

Pikat kryesore të mesazhit të Metës/ Pse nuk bie 30 qershori?

Arkiva, Kryesore

Presidenti i Republikës u shfaq në një konferencë shtypi që në tetë të mëngjesit për të kundërshtuar një vendim kontrovers të Kolegjit Zgjedhor dhe për të thënë se anullimi i zgjedhjeve të 30 qershorit nuk preket nga ky vendim.


Dje kolegji zgjedhor i përbërë nga  Astrit Kalaja, Ridvan Hado, Tomor Skerli, Artur Malaj dhe Lindita Sinanaj shqyrtoi kërkesën e partisë Uniteti Kombëtar, të Idajet Beqirit bërë ndaj KQZ që nuk donte ta ç’rregjistronte nga zgjedhjet. Ajo e kishte kërkuar këtë ç’rregjistrim me pretendimin se presidenti ka shpallur mosmbajtjen e zgjedhjeve.


Lexo më tej:

Parodia e Kolegjit Zgjedhor/ Meta s’ka të drejtë, në 30 qershor ka zgjedhje

Pikërisht për të arsyetuar se kjo manovër nuk e cënon aspak dekretin e tij, Ilir Meta mbajti sot një konferencë shtypi. Argumentat e tij ishin:

1)Kolegji Zgjedhor nuk mund ta shqyrtojë dekretin presidencial sepse këtë tagër nuk ia njeh kushtetuta. Presidenca gjithmonë ka mbrojtur tezën se nëse ky dekret atakohet për të mund të japë vendim vetëm Gjykata Kushtetuese. Por ne rastin konkret ajo është jashtë funksionit.

2)Kolegji zgjedhor as nuk e ka thirrur presidencën si palë në process, prandaj vendimi i tij nuk ka fuqi mbi dekretin e presidentit. Ai qëndron dhe ne 30 qershor nuk mund të ketë zgjedhje të ligjshme.

3)Kolegji Zgjedhor ka zgjidhur një konflikt vetëm mes dy palëve, partisë Uniteti Kombëtar dhe asaj që meta e etiketoi si organizata socialiste në KQZ, pra nese duhet çrregjistruar apo jo forca e Idajet Beqirit nga KQZ-ja.

Andi Bushati:Pesë gjykatës kamikazë, një provë më shumë se zgjedhjet duheshin bojkotuar

Pasi dha këto argumenta juridikë, kreu i shtetit tha se po e bënte këtë sqarim si kundërpeshe ndaj dezinformacioneve të shpërndara në media që duan të ngrejnë një operacion propagandistik. Ai kaloi edhe në konsiderata më personale gjatë pyetje përgjigjeve me gazetarët kur e konsideroi KQZ e gjymtuar si një “organizatë socialiste” dhe kur e etiketoi procedurëne  ndjekur deri në kolegjin zgjedhor si një truk juridik. Meta theksoi vendimi i marrë nga Astrit Kalaja, Ridvan Hado, Tomor Skerli, Artur Malaj dhe Lindita Sinanaj “nuk mund të prodhojë një efekt juridik qoftë për dekretin qoftë për zgjedhjet”.

©Lapsi.al

 


25 Comments

 1. Shko more koke lope shiko te gjesh ndonje avokat te mire se ne burg e ke vendin,ta futi Mona o i shkrete,ti do besh burg ndersa ajo do talli lesht me leket e tua…

 2. KY NUK DINE KU KA GRUAN E JO ME TE ZGJIDH PROBLEMIN E KETIJ VENDI . TI DHE CA TE TJERE JENI VETE PROBLEMI I KETIJ VENDI . LARGIMI JUAJ ESHTE ZGJIDHJA . TE FALA MURGESHES

 3. Po ai ishte qellimi. Ata nuk kerkonin shfuqizim te dekretit sepse dekretin nuk e njohin (si mund te shfuqizohet nje gje qe nuk ekziston ? Ne fakt anulohet), por nje opinion qe ne menyre indirekte thote qe dekreti eshte i paligjshem. Edhe po te vendoste se dekreti eshte i ligjshem ne baze te padise se beqirit, ata te kolegjit nuk do ta ndalonin procesin, sepse kolegji do ta kishte te pamundur ta urdheronte, duke dale jashte disponimit. Per rilindjen ishte win-win.
  Nese do ishin te bindur ne paligjshmerine e dekretit dhe ne faktin qe kolegji eshte kompetent per ta shfuqizuar, mund ta kishin bere, sepse KPA e njeh mundesine e shfuqizimit(anulimit) te akteve administrative absolutisht te pavleshme, sic e konsiderojne ata dekretin.
  Por ketyre nuk i intereson drejtesia, por dredhia ne emer te pushtetit.

 4. Në këtë deklaratë Meta , bëri edhe një skjarim për propogandën që përhapin mediat e kapura nga Rama, se ambasadat e huaja nuk e njohin dekretin e presidentit.
  Cilido shqiptar që e njeh ndërhyrjen e fondacionit Soros , e ka të kjartë se e ashtuquajtura reformë në drejtësi për Shqipërinë, ishte një projekt i multimiliarderit Georg Soros, e kur në Shqipëri një rol të veçantë për deformimin e kësaj reforme, luajti ambasadori soroist kinezo-amerikan Lu.
  Ndërmjet tjerash Meta deklaroi se Shqipëria nuk është koloni e ndonjë fondacioni ndërkombëtar, me të cilin cilido që e njeh ndikimin e Sorosit tek Rama e disa ambasadorë të huaj, e kupton shumë mirë se për se është fjala.
  Që Rama është një virtuoz i paskrupullt i mashtrimit publik, ajo duket kjartazi me tendencën e hapur për ta zhvlerësuar Bashën gjoja si një mik i tij që po e “prish” Berisha, apo imitimi i fushatës së tij tërësisht antidemokrati, duke venë në kokë kapele siç mban presidenti Trump, për të krijuar përshtypjen se edhe ai e mbështet në marrëzinë e zgjedhjeve pa alternativa e vetëm me një parti.
  Nëse PS shqiptare i kanë ngelur qoftë edhe nja 30 copë idealiste të majtë, duhej të mjaftonte kapelja e Trump në kokën e këtij aventurieri politik, që të jepnin alarmin sos për partinë e tyre.
  Ndërsa shqiptarët në tërësi duhet të vetëdijësohen s Rama nuk është as socialist e as konservator i djathtë si Trump, por një imitim midis Musolinit e Enverit.

  1. lum si ti qe njef nderhyrjen e fondacionit. do na mbroj salehu nga imperializmi amerikon. rrofshin parimet leniniste-saliniste e moniste te mona filxhanit.

 5. ne KRUJE ne vitet 80 ka qene nje juriste e re NEXHI BEQIRI dashnorja e XHELIL GJONIT. e di qe rilindjes nuk i bon pershtypje

 6. epo te te flas per ligje e respekt ligjesh nje hajdut ordiner si Like Floriri, nje i babezitur i kapur me ze e me figur, nje moster anadollak e antishtet, ky eshte kulmi. Keta te rilindjes per te shuar inatin e popullit pasi u vran 4 vet ne protesten atni-korrupsion te Metes, e moren Like floririn dhe e ben president. tani habiten pse hajduti i kapur me presh ne dore, sillet si hajdut i kapur me presh ne dore.

 7. DO ME ZGJIDH PROBELET E SHQIPERISE? IK, IK IK. IK E RREFEHU NE PROKURORI PER CFAR KE BER KETO 30 VJET. MBASE ZOTI DO KET MESHIR EDHE PER TY.

 8. Ishalla nuk vret vehten se ngelemi pa president dhe komandant(s’eshte nga ata burra ).Me burr muti nuk behet.

 9. Atehere te dale ndonje pickedhi/e dhe te na thote “pse kerkohet detyrimisht qe nje ligj te miratohet me dekret te presidentit” ja u them une: se nuk ka fuqi juridike. Atehere lind pyetja per pickedhonjat rlindas/e, ku e gjeni kurajon te diskutoni per dekretin e presidentit? Edhe kete ja u them une: nuk ka prokurori sepse ate qe do guxonte ta interpretonte dekretin jo me ta bente te pavlefshem, pervec gjykates kushtetuese, do ta kishin plasur ne burg si qen. Kjo ngjarje perforcon faktin qe nuk kemi Shtetit, pasi gjithshka eshte perqendruar ne duart e nje grupi qe funksionon si bande. Dhe teorine e berjes te pavlefshme si akt administrativja ta marrin e ta fusin ne bythe sepse nuk eshte dekret emerim/lirim nga funksioni. E fundit fare presidenti ne kete situate ka te drejte te shkarkoje kryeministrin dhe ta kallzoje penalisht e di vete me cfare akuze…… si dhe te shperndaje parlamentin. Dhe ju siguroj qe i rruajne ate qe ka qef dylqinja dhe gjylametja &co

  1. o katunar, merru me pula e dele se nuk eshte kushtetuta buke per dhembet e tu e aq me pak per dhembet e Like floririt. nuk ka argumenta qe te justifikojn karlliqet e nje hajduti ordiner qe kerkon te krijoj precedentet me te keqinj te historis te demokracis (nqs ka). te tjerat jan thejsht propagand e argumeta militantesh.

 10. O të paemër, por edhe me emër, që mamatë , gjyshet, hallat, tezet, por edhe gratë , ja u palluan sekretarët e partive, drejtorët apo spiunët e Enver Hoxhës. Nuk rrini dot pa një që ju shkërdhen gratë dhe gocat e shpisë, prandaj jeni bërë si bisha në mbrojtje të Ulsit (antiviagra, sepse viagra ta çon), Damianit, Pjerinit dhe të Ed Karit.
  Çfar merni si shperblim, qe rrini gjith ditën në rrjet dhe prishni çdo temë, apo sulmoni çdo mendim të lirë.
  Ka.in e Ramës në gojë.

  1. ca problemi ke o bastard shqupist. o kebab, o suflak 80-leksh. do te te qim grat e familjes dhe te fisit si grup? qef te kesh, ti rri e masturbohe kur ti bejm gojore e bythore femrave te familjes e fisit tend. prandaj shave qe te qinim gjith familjen o pervers shqupist. te ngrefet kur te qin grat e fisit mavit eee?

 11. Asht e vertete qe Likja asht Likja i D.Dajtit,ndjese paste, dhe Edvini nxitesi i protestes te dhunshme te “Koke Palareve “
  me Mercedes,gure kalldremi,tuba celiku,
  konteiner plehrash, tullash-guresh te zakonshem etj….!;Por Like hajdutin prandaj e beri PS-ja president!
  PER TE MOS U HETU UDHEHEQESIT E “Ko…. …ve”qe kishin pregatit skenarin perfekt per te ndodhur ato qe ndodhen!?
  I njejti m… Edvin hajdut-Like hajdut.
  Ne shpellaret thojme:” Po me bane prift,me ler mjekren”!?Pra ai duhet te zbatoje te gjitha kompetencat qe i jep fakti i TE QENIT PRESIDENT,pra Ne dele cjeper duhet te zbatojme ligjin,duam apo nuk duam!!??
  E sa per Don Edvin Ramos Pithecus,….e njohim tash ma’!!!!!!!!

 12. Albanistani koloni e sudanit.
  Sinqerisht qe do jetoj me mire.
  Me mire ta drejtojne kete vend te zinjte se sa te kuqte.
  Kush eshte krenar qe eshte shqiptar?

 13. vec shifni surratin ne foto te ketij kok cepshi. tamam surrat hajduti, surrat krimineli ordiner, i shemtuar sic ka dhe shpirtin. si golum te lord of rings. kot se ka dhe like floriri nickname qe ja ka ngjit sala.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *